Sıfır araç kıtlığı ne zaman bitecek? Sektör kaynakları açıkladı... Sıfır araç kıtlığı ne zaman bitecek? Sektör kaynakları açıkladı...

Söz konusu hastalıkla ilgili belirtileri paylaşan Koca, bu belirtilerin görülmesi halinde 112’nin aranılmasını veya acil servise gidilmesi gerektiğini belirtti.
Sağlık Bakanı Koca, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Eylülden beri bazı Avrupa ülkelerinde A grubu beta-hemolitik streptokok vakaları bildirilmektedir. Ülkemizde de az sayıda vaka bildirilmiştir. A grubu beta-hemolitik streptokok enfeksiyonlarının çoğu boğaz iltihabı veya ciltte enfeksiyon şeklinde ve kısmen hafif enfeksiyonlardır. Hasta kişilerin öksürme ve hapşırmasıyla yayılan damlacıklara doğrudan maruz kalmakla veya mikrobun yayıldığı yüzeylere dokunduktan sonra ellerini yıkamadan ağız, burun veya göz temasında da kişi hastalığı alabilir. En iyi önleme yolu, ellerin sıkça sabun ve suyla yıkanmasıdır" dedi.


Bakan Fahrettin Koca, ilaç tedavisine başlanmasından itibaren 24 saat sonra hastalığın bulaşıcılığının olmadığını belirtip, "Çocuğunuzun ani başlayan ateşi ve boğaz ağrısı var ve ateş düşürücüye rağmen düşmüyor, kötüye gidiyorsa; normalden çok daha az besleniyor veya sıvı almıyorsa, nefes almakta zorlanıyor, vücudunda hızla yayılan döküntüler varsa hemen 112 Acili arayın veya acil servise başvurun" uyarısında bulundu.