Polonya'da özellikle 2 Ağustos'tan itibaren yürürlüğe giren yeni reçete düzenlemeleri, birçok kişinin ağrı kesiciye erişimini zorlaştırdı. Özel yayın kuruluşu TVN, Poznan şehrinde yaşayan hastaların bu durumdan ne kadar olumsuz etkilendiğini gözler önüne seren görüntüler yayımladı. Bu yayın, Bakan Niedzielski'nin tepkisini çeken Doktor Pisula'nın eleştirileriyle de örtüşüyordu.

Doktordan Tazminat Talebi!

Olayın boyutlarının büyümesiyle, Doktor Pisula hukuki haklarını kullanmaya karar verdi. 7 Ağustos'ta yaptığı açıklamada, Sağlık Bakanı'ndan özür dilenmesini ve Poznan'daki bir bakımevine tam 100 bin zloti (yaklaşık 22 bin 580 avro) bağış yapmasını talep etti.

Ahmet Hakan'dan Mustafa Sandal'a "Sakın Gaza Gelme" Ahmet Hakan'dan Mustafa Sandal'a "Sakın Gaza Gelme"

Polonya Başbakanı Duruma Müdahil Oldu

Skandalın büyümesiyle beraber Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, bir basın toplantısı düzenleyerek Sağlık Bakanı'nın istifasını kabul ettiğini duyurdu. Başbakan Morawiecki, bu tür durumlarda söylenen her kelimeye ve yapılan her eyleme büyük bir dikkat gösterilmesi gerektiğini vurguladı. Başbakan ayrıca, yerine gelecek yeni Sağlık Bakanı'nın Katarzyna Sojka olacağını açıkladı.