Geçtiğimiz gün kamu işçi maaşlarına yapılan yüzde 45'lik zammın önemine dikkati çeken Bakan Vedat Bilgin, asgari ücret ve memur zammı için temmuz ayını işaret ederek, milyonları heyecanlandıran sözlere imza attı.

Kemal Kılıçdaroğlu: "Sizin için mücadele verdim, mücadele vermeye de devam edeceğim." Kemal Kılıçdaroğlu: "Sizin için mücadele verdim, mücadele vermeye de devam edeceğim."

2023 yılı için asgari ücrete yapılan zam oranının önemine dikkati çeken Bakan Bilgin, asgari ücret için 500 dolar eşiğini ifade etti.

Sosyal devlet bilinciyle hareket ettiklerinin altını çizen Bakan Bilgin, temmuz ayında yeni bir asgari ücret belirleyeceklerini şu sözlerle vurguladı:

 "8 bin 500 lira ocak ayında yapıldığı zaman beklentilerin üzerinde bir artıştı. Türkiye enflasyon karşısında emekçilerini koruyan bir sosyal devlet sorumluluğuyla hareket etti. Ben bir sosyal devlet uygulaması olarak asgari ücreti hep şuna dikkat ediyorum. Asgari ücreti dolar ekseninde söylemek doğru değil ama birlikte mukayese ederek 500 dolar eşiğinin aşağısına düşürmemek lazım. Bu diğer ücretleri de yukarıya doğru tırmandırır. Ücretleri koruyan bir politika oluşturur. Sosyal devlet bilinciyle hareket edilmektedir.

Dolar bazında baktığımızda ilk defa AK Parti döneminde en üst düzeye çıktı. Ben görevim gereği bunları sayın cumhurbaşkanımıza götürdüğümde anlattığımda kabul etti. Temmuzda asgari ücreti de ele alacağız. Yeni bir asgari ücret belirleyeceğimizi ifade etmek isterim.''

Memur zammı

Temmuz ayında memur sendikalarıyla görüşmeler yapacaklarını açıklayan Bakan Bilgin, yapılan çalışma ile en düşük memur maaşını en düşük kamu işçisine yapılan zam ile gelinen seviyenin benzerine çekeceklerini söyledi. 

Memurlara enflasyon ve refah payını vereceklerini söyleyen Vedat Bilgin, şu açıklamaları kaydetti:

''Bizim yaklaşımımızda memur az alsın işçi çok alsın diye bir şey yok. Yasal olarak temmuz ayında da kamu çalışanlarıyla ilgili memur sendikalarımızla oturacağız. Onlara enflasyon farkını vereceğiz. Türkiye tarihinde ilk defa bu ocak ayında verilen refah payı var. Temmuzda da biz en düşük memur maaşını en düşük kamu işçisinin benzeri seviyesinde belirleyeceğiz. Enflasyon farkını vereceğiz, refah payı vereceğiz. Bizim hükümetimiz iş başındadır. En düşük memur maaşını en düşük işçi ücreti düzeyine getireceğiz. Türkiye'nin kamu çalışanları yani memurlar hiç endişe etmesin. Ocakta memnun oldukları gibi temmuzda da memnun olacaklar. Sayın Cumhurbaşkanımız talimat verdi çalışmamız hazır. Temmuzda uygulamaya sokulacak. Bu işin seçimle alakası yok."