Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, 'Pençe-Kilit' operasyonunda birinci safhanın tamamlandığını söyleyerek, "Şu ana kadar 30 terörist etkisiz hale getirildi" dedi.


Milli Savunma Bakanı Akar, TBMM'de AK Parti grup toplantısı öncesi gazetecilerin 'Pençe-Kilit' operasyonuna ilişkin sorularını yanıtladı. Bakan Akar, harekatla ilgili tüm çalışmaları şeffaf paylaştıklarını belirterek, "Son derece ayrıntılı bir şekilde planlama yapıldı. Güzel bir koordinasyon yapıldı ve uzun bir çalışmanın, hazırlığın sonunda bu operasyon başlatıldı. Pazar akşamı başladı ve o günden şu ana kadar da faaliyetler planlandığı şekilde başarılı bir şekilde devam ediyor. Mehmetçiğin morali yüksek, gücü kuvveti yüksek, gayet güzel. Oradaki zor şartlar ve hava koşullarına, zorluklara rağmen büyük bir azimle hedefleri ele geçiriyoruz. Safha safha bu harekat sürecek. Daha onlarca mağara var. Tek tek temizlenmesi lazım o sözde barınakların, sığınakların" dedi. 


'ACZ İÇİNDE OLDUKLARINI GÖRÜYORUZ'

Bakan Akar, operasyonunu birinci safhasının tamamlandığını kaydederek, şunları söyledi:

"2 şehidimiz var. Allah'tan rahmet diliyorum. Birliklerinin önünde Mehmet'in önünde en ön safta ilerlemek sureti ile emir ve komuta ederken şehadet mertebesine erdiler. Şükran borçluyuz. Oradaki yapılan konuşmalardan teröristlerin son derece çaresiz olduğu, acz içinde olduklarını da görüyoruz, çıkış yolları olmadığını görüyoruz ve yalanlarla hayallerle o teröristleri yönetmeye çalışıyorlar. Böyle olmadığını herkes biliyor bunların. Havadan, karadan elimizdeki tüm araçları gereçleri kullanmak suretiyle bunları orada etkisiz hale getirmek için çalışmalarımızı sürdürdük, çalışmaya devam ediyoruz. Bizim amacımız, temennimiz 40 yıldan beri ülkemizin, milletimizin başına musallat olan bu terör belasından milletimizi kurtarmak ve inşallah kurtaracağız."

Bakan Akar ayrıca operasyona ilişkin "Şu ana kadar bu sabah itibarıyla toplam 30 terörist etkisiz hale getirildi. Arama ve tarama dediğimiz faaliyete devam ettikçe bunların daha yüksek sayılara ulaşacağını söylemek yanlış olmaz" dedi.

300 METRE UZUNLUĞUNDA MAĞARA ORTAYA ÇIKTI

Pelin Akil trafikte şok eden anlar yaşadı! Pelin Akil trafikte şok eden anlar yaşadı!

Öte yandan Milli Savunma Bakanlığı da operasyona ilişkin yeni görüntüleri paylaştı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Irak’ın kuzeyinde Metina, Zap ve Avaşin-Basyan bölgelerinde başlatılan Pençe-Kilit Operasyonu planlandığı gibi başarıyla devam ediyor. Kahraman Mehmetçik, bölgede gerçekleştirdiği arama-tarama faaliyetlerinde 200 ve 300 metre uzunluğunda iki ayrı mağara tespit etti. 200 metre uzunluğundaki mağaranın 4 odalı olduğu belirlendi." denildi.Bakanlık paylaşımında mağaralarda yapılan aramalarda ele geçirilenleri de açıkladı:

- 11 adet AK-47 piyade tüfeği,

- 3 adet 7.62 mm PKMS makinalı tüfek,


- 1 adet Doçka makineli tüfek,

- 2 adet Dragunov keskin nişancı tüfeği,

- 69 adet el bombası,

- 2.500 adet hafif silah mühimmatı,

- 1 adet büyük telsiz

- 1 adet küçük telsiz,

- Çok sayıda EYP yapım malzemesi ele geçirildi ve 49 adet EYP imha edildi.

Bakan Akar'dan Pençe Kilit Operasyonu açıklaması - Haberler Haberleri
AKAR'IN YOĞUN MESAİSİ

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, gece geç saatlere kadar Kara Kuvvetleri Harekat Merkezi'nden 'Pençe- Kilit Operasyonu'nu takip edip, birlik komutanları ile videokonferans toplantısı yaptı.

Milli Savunma Bakanı Akar, gece Kara Kuvvetleri Harekat Merkezi'ne geçerek, 'Pençe- Kilit Operasyonu'nu takip etti. Geç saatlere kadar burada kalan Bakan Akar, operasyona katılan birliklerin komutanları ile videokonferans yöntemiyle toplantı gerçekleştirdi, sahadaki son duruma ilişkin bilgi alarak, talimatlar verdi.