Seçim öncesi asgari ücrete ek zam gelir mi?  Sosyal güvenlik uzmanı Emin Yılmaz cevapladı Seçim öncesi asgari ücrete ek zam gelir mi? Sosyal güvenlik uzmanı Emin Yılmaz cevapladı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin Malatya'ya gitti. Bakan, Malatya'da devam eden çalışmalar hakkında incelemelerde bulunarak, 1. OSB’de bir cam fabrikasında sanayicilerle bir buluşma gerçekleştirdi.

Çalışma Bakanı Bilgin, burada işverenlerin ve işçilerin isteklerini ve şikayetlerini dinledi. Bakan bu yaşanan deprem felaketinin yaralarını sarabilmek için dayanışmanın şart olduğunu söyledi. Vedat Bilgin 11 ili kapsayan deprem bölgesinde iş kaybını önlemek için işverene ait olan işçinin sigorta ödeneğinin devlet tarafından ödeneceğini işverenin verdiği payın ise çalışana verilmesi konusunda yapılan çalışmalarda sona gelindiğini duyurdu. Deprem bölgesinde üretimin normale dönmeye başladığını belirten şöyle dedi:

“İlk aşamadaki sorun, iş gücü kaybı. Yani çalışan insanların, iş gücümüzün başka şehirlere gitmesi ve üretimin ihtiyaç duyduğu emeği organize edememesi. Bu konuda bizim zaten bir hazırlığımız var, onu çeşitli vesilelerle duyurdum. Çalışanlarınızın aldığı asgari ücretin üstünde onlara bir destek vermek. Bu, işveren sigorta priminin doğrudan doğruya devlet tarafından karşılanarak işverenin verdiği payın işçi maaşına, işin ücretine eklenmesi. Bu çalışmamızı son aşamaya getirdik. İlgili kuruluşlarla, Maliyeyle, diğer kurumlarla bitirdikten sonra kamuoyuyla paylaşacağız.”

Bizim iki çıkış yolumuz var; biri sanayinin büyümesi, ikinci yolumuz da ihracat

Vedat Bilgin: “Sanayiden gelen, gelecek her türlü talebi bizim yasal mevzuatımızın sınırları içerisinde karşılamaya hazırız. Sanayi harekete geçmeden Türkiye harekete geçemez. Türkiye sanayi ile büyüyor. Son açıklanan sanayi rakamları da büyümenin devam ettiğini ve sanayiye dayalı büyümenin devam ettiğini gösteriyor. Bizim iki çıkış yolumuz var; biri sanayinin büyümesi. Ekonomiyi sürükleyecek, diğer sektörleri sürükleyecek bir etki yaratması. İkinci yolumuz da ihracat. Hadi üçüncüsünden bahsedeyim. O da turizm. Bu iki şey olmadan turizm tek başına sorunları çözemez. Bunun için işbirliği yaparak, dayanışma içerisinde depremin sorunları da dahil bütün sorunları çözeceğimizi belirtmek isterim.” diyerek durumu açıkladı.