Her yıl haziran ayında kutlanan Babalar Günü, farklı tarihlere denk geliyor. Babalarımız başta olmak üzere hayatımızda olan ve baba olan tüm erkeklerin günü olan Babalar Günü bu yıl da haziran ayının üçüncü Pazar günü kutlanacak. Pek çok kişi bu özel gün için hazırlıklarına ve hediye seçimlerine başladı. Peki, Babalar Günü ne zaman? İşte 2022 Babalar Günü tarihi!

Babalar için minnettarlığımızı belirtmenin, ona karşı sevgimizi dile getirmenin en güzel yolu Babalar Günü yaklaştı. Babanız, eşiniz, kardeşiniz kısacası hayatımızdaki tüm babaların bu özel gününü kutlamak onlara sevgimizi göstermek için Babalar Günü en özel günlerden. Pek çok kişi hazırlıklarına şimdiden başladı. Hazırlık yapmayanlar da Babalar Günü’nün ne zaman olduğunu araştırıyor. Peki, Babalar Günü ne zaman? İşte 2022 Babalar Günü tarihi!

BABALAR GÜNÜ NE ZAMAN?

Babalar Günü bu yıl 19 Haziran 2022 Pazar günü kutlanacak.

BABALAR GÜNÜ NASIL ORTAYA ÇIKTI?

Bir Amerikan İç Savaşı gazisinin kızı olan Sonora Smart Dodd, Anneler Günü gibi babaların da bir günü olması gerektiğini düşünmekteydi. Dodd'un babası annelerinin yokluğunda altı çocuğunu tek başına büyütmüştü. Babasının doğum günü olan 5 Haziran'ın Babalar Günü ilan edilmesi için çalışmalara başlamış ama bu çalışmalar o tarihe yetişemeyerek kutlamalar haziran ayının üçüncü pazar gününe ertelenmiştir.

Onur Şener cinayetinde şok eden detay! İstek şarkı ortaya çıktı Onur Şener cinayetinde şok eden detay! İstek şarkı ortaya çıktı

Babalar Günü ilk kez 19 Haziran 1910'da Washington'un Spokane şehrinde kutlanmıştır. 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge kutlamaları desteklemiş; ama resmi olarak Babalar Günü ilan etmemiştir. 1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazarının Babalar Günü olarak kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayımlamıştır. 1972 yılındaysa başkan Richard Nixon'ın imzasıyla Babalar Günü yasal olarak ABD'de resmi tatil ilan edilmiştir.