Partisinin genel merkezinde haftalık değerlendirme toplantısında açıklamalarda bulunuyor.

Babacan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

"Bugün büyük bir kaygıyla karşınızdayım. Bugün ülke olarak uçurumun eşiğine geldiğimizi söylemek ve hükümeti derhal göreve çağırmak üzere karşınızdayım.

Otomobilin çarptığı Fatma öğretmen, 6 günlük yaşam mücadelesini kaybetti Otomobilin çarptığı Fatma öğretmen, 6 günlük yaşam mücadelesini kaybetti

Kaygılıyım çünkü ülkemizin temerrüt riski yani iflas riski bugüne dek görmediğimiz seviyeye ulaşmış durumda. Kaygılıyım çünkü çocuklarımızın, gençlerin yarınları tehdit altında. Kaygılıyım çünkü şu andaki iktidar tam bir vurdumduymazlıkla bütün bu olan biteni görmezlikten geliyor.


Bugün Sayın Erdoğan'ın grup toplantısında yaptığı konuşmasındaki ekonomiyle ilgili söyledikleri tehlikenin ne kadar büyük olduğundan bihaber olduklarını gösterdi. Bambaşka bir alemde yaşıyorlar bunlar. Tehlikenin ne kadar büyüdüğünün farkında değiller.

Şu anda ekonomik ve finansal bir beka sorunuyla karşı karşıya olduğumuzu belirtmek istiyorum. Şu anda ekonomimiz gözlerimizin önünde eriyor. Türkiye'nin kredi notu tarihin en kötü seviyesinde indi şu anda.

Türkiye'nin temerrüt riskini yani iflas riskini gösteren beş yıllık CDS oranı tam 836 baz puana çıkmış durumda.

24 Haziran 2018'de Sayın Erdoğan partili ve taraflı cumhurbaşkanı olarak göreve başladı biliyorsunuz. Merkez Bankası'nı da adeta doğrudan kendine bağladı. Bağımsızlık filan kalmadı o tarihten itibaren.

Ne zaman ki Merkez Bankası'nın bağımsızlığını sıfırlayıp oraya da talimatlar yağdırmaya başlıyor ne olduysa oluyor. 836 rakamı yaklaşan felaketi gösteriyor.

Ekonomi iyiye gidiyor de bu millet niye bu kadar perişan? Ayıp. Hükümeti, cumhurbaşkanını derhal göreve çağırıyorum. Bunun sonu çok kötü olur. Dünyada pek çok ülkede gördüm. İflasın, temerrüdün ne olduğunu gördüm.

Hani meşhur soru vardı ya eskiden: 128 milyar dolar nerede? Artık doğrusu şu: 180 milyar dolar nerede?