Kocaeli'nin Körfez ilçesindeki bir mevlit töreninde yaptığı konuşma nedeniyle tepkilere neden olan cami imamı Metin Özcan, 'halkı kin ve düşmanlığa tahrik' ile 'Atatürk'e hakaret' suçlarından tutuklandı.

Yavuz Sultan Selim Mahallesi Hazreti Ali Camii'nde görev yapan Metin Özcan, yaklaşık 10 gün önce Yeniyalı Mahallesi'nde düzenlenen bir mevlit töreninde Atatürk, Cumhuriyet ve Türk eğitim sistemi ile ilgili bir konuşma yaptı. Konuşmasında, Cumhuriyet dönemiyle ilgili bazı iddialarda bulunan ve bazı ifadeler kullanan Özcan'ın bu konuşması sosyal medyada yayıldı ve tepkilere yol açtı.

BluTV resmen satıldı! İşte dünya devi yeni sahibi BluTV resmen satıldı! İşte dünya devi yeni sahibi

Tepkilerin ardından Metin Özcan gözaltına alındı ve emniyetteki sorgusunun ardından çıkarıldığı mahkemece adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Ancak Cumhuriyet Savcısı, bu karara itiraz etti. İtiraz üzerine mahkeme, imam Metin Özcan'ın tutuklanmasına karar verdi ve kendisini Kandıra cezaevine gönderdi.

Ayrıca, Körfez İlçe Müftülüğü de imam hakkında idari soruşturma başlattı. Özcan'ın yaptığı konuşma, toplumda büyük tartışmalara ve tepkilere neden oldu, özellikle Atatürk ve Cumhuriyet'e yönelik ifadeleri kamuoyunda büyük bir infial yarattı. Bu gelişmelerin ardından yargı ve ilgili kurumlar tarafından gerekli işlemler başlatıldı.