Son günlerin popüler tartışma konusu temmuz ayında asgari ücrete yıl içerisinde ikinci bir zam yapılması oldu. Enflasyon beklentilerin üzerinde çıkınca haliyle asgari ücretle çalışanlarda da asgari ücrete ikinci bir zam beklentisi oluştu. İkinci bir zam için Cumhurbaşkanı Erdoğan'da yeşil ışık yaktı.

KamudanHABER ÖZEL HABER

Asgari ücret Ocak ayında rekor bir zamla 4 bin 253 TL olarak belirlenmişti. Ancak artan enflasyonla birlikte asgari ücrete yapılan zam yılın ilk 3 ayında eridi gitti bile. Hal böyle olunca asgari ücrete temmuz ayında ikinci bir zam beklentisi oluştu ve artan enflasyon verileri bu tartışmayı da beraberinde getirdi. 

TEMMUZ AYINDA İKİNCİ BİR ZAM GELEBİLİR

Kaynaklarımızdan edindiğimiz bilgilere göre: Masadaki ilk formül temmuz ayında yapılacak ek bir zam ile birlikte asgari ücretin 5000 TL'ye yükseltilmesi. Konuyla ilgili Ekonomist Özgür Demirtaş'ta asgari ücretin temmuz ayında 5000 TL'ye yükseltileceğini ancak ilerleyen aylarda yine aynı şekilde yapılan zammın enflasyonun altında kalacağını da sözlerine eklemişti.

İkinci formül ise asgari ücrete tıpkı memur maaşlarında olduğu gibi enflasyon oranında zam yapılması ancak bu seçeneğe şuan için sıcak bakılmıyor. Daha çok birinci formül üzerinde duruluyor.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN EK ZAMMA YEŞİL IŞIK

Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün NATO zirvesi dönüşü yaptığı konuşmasında asgari ücret ve ekonomiyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Başkan Erdoğan, konunun Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı tarafından takip edildiğini ve gerekli çalışmaların temmuz ayında yapılacağını belirterek açık kapı bıraktı. Erdoğan: "Biz kesinlikle vatandaşımızdan, hele hele işçimizden böyle bir şeyi esirgemeyiz. Veren el alan elden hayırlıdır." dedi.

Fatih Erbakan: Altılı masadan gelen çatırtılar bütün Türkiye’den duyulmaya başlandı Fatih Erbakan: Altılı masadan gelen çatırtılar bütün Türkiye’den duyulmaya başlandı

BEKLENTİ 5100 TL

Öte yandan sendikaların ve çalışanların asgari ücrette beklentisi enflasyonda hesaba katıldığında 5100 TL olarak öne çıkıyor. Öte yandan sendikaların temmuz ayında ek bir zam için  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığıyla sürekli iletişim halinde olduklarıda kaynaklarımız tarafından belirtiliyor.

ZAMMI YILDA İKİ KEZE ÇIKARMAK MÜMKÜN

Geçtiğimiz günlerde AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan bir televizyon proğramında konuyla ilgili gelen bir soru üzerine: "Şu andaki mevzuat gereği yılda bir kez yapılıyor ancak bunu değiştirmek mümkün. Biz parlamentoda her zaman milletimizim menfaati ne gerektiriyorsa bunu her zaman yaparız. Zamanı geldiğinde bir yıl geçmesi beklenmeksizin zam yaparız. Maliyet artışı mı var? O zaman vatandaşımızın gelirinde de artışı sağlayacak tedbir ve kararları alacağız." demişti.

Enflasyonun bu şekilde yükselişinin temmuz ayına kadar devam etmesi halinde asgari ücrete yıl içerisinde ek bir zam yapılmasına artık kesin gözüyle bakılıyor.