7 milyona yakın emekçiyi doğrudan ilgilendiren, dolaylı olarak ise tüm vatandaşları ilgilendiren yeni asgari ücreti belirleme çalışmalarında sona yaklaşıldı. Asgari ücret 3. Toplantıda belli olmayınca gözler asgari ücreti belirmek için 4. Toplantıya çevrilmişti. Beklenen tarihi açıklandı. Peki, Asgari ücret 4. toplantı ne zaman? Asgari ücret ne zaman belli olacak, kaç toplantıda belli oluyor?

İlk toplantısını 1 Aralık'ta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda, ikinci toplantısını 7 Aralık'ta Türk-İş'in ev sahipliğinde yapan Asgari Ücreti Belirleme Komisyonu, üçüncü toplantısını dün Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu'nda (TİSK) gerçekleştirdi. Toplantıdan net asgari ücret miktarı çıkmazken asgari geçim miktarı pazarlığında da anlaşma sağlanamadığı açıklandı. Peki, Asgari ücret 4. toplantı ne zaman? Asgari ücret ne zaman belli olacak, kaç toplantıda belli oluyor?

ASGARİ ÜCRET 4. TOPLANTI NE ZAMAN, KAÇ TOPLANTIDA BELLİ OLUYOR?

Asgari ücretin belli olacağı 4. toplantı 13 Aralık Pazartesi günü yapılacak. 2021 yılı için asgari ücret brüt 3 bin 577 lira 50 kuruş, net 2 bin 825 lira 90 kuruş olarak belirlenmişti.

SON TOPLANTI PAZARTESİ GÜNÜ

Mersin’de Polisevine Saldırı: 1 Şehit, 4 Yaralı Mersin’de Polisevine Saldırı: 1 Şehit, 4 Yaralı

3. toplantıdan sonuç çıkmayınca gözler 4. toplantıya çevrildi. CNN Türk'ün son dakika olarak geçtiği habere göre; son toplantı 13 Aralık Pazartesi günü yapılacak. Ayrıca 3. toplantı sonrası Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir görüşme yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, en uygun ve en ideal asgari ücreti belirlemek için çalışmaların sürdüğünü ifade ederek, "Biz kesinlikle bu noktada işçimizi zora sokmayacağız. Asgari ücret noktasında da inşallah en uygununu, en ideal olanını gerek brüt gerek net, masaya yatırarak nihai kararımızı vereceğiz" demişti.

ASGARİ ÜCRET NASIL BELİRLENİYOR?

Asgari ücreti, yasa gereği işçi, işveren ve hükümetten 5'er temsilci olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor. Komisyon, yeni asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında dört kez toplanıyor. Bakanlıktaki ilk toplantının ardından Komisyon, işçi, işveren ev sahipliğindeki toplantıların ardından son toplantısını tekrar bakanlıkta yapıyor. Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğuyla karar veriyor.