Araç Sahipleri Zamla Uyuyup İndirimle Uyanıyor.. Benzin ve Motorine Dikkat Çeken Büyük Zam Sonrası İndirim Müjdesi Geldi ! Araç Sahipleri Zamla Uyuyup İndirimle Uyanıyor.. Benzin ve Motorine Dikkat Çeken Büyük Zam Sonrası İndirim Müjdesi Geldi !

BURAK SARSILMAZ / KAMUDANHABER

AA Finans Enflasyon Beklenti Anketi 14 Ekonomistin katılımıyla gerçekleşti. TÜİK'in 3 Ocak tarihinde açıklayacağı Aralık ayı enflasyonu merak ediliyor. Bu enflasyonu tahmin etmek üzere bir beklenti anketi yapıldı. Anketten çıkan sonuca göre de memurun alacağı zam miktarını tahmin etmek mümkün oldu.

Ankete katılan ekonomistlerin aralık ayı için enflasyon beklentilerinin ortalaması alındığında enflasyon yüzde 2,61 olarak belirlendi.

MEMUR NE KADAR ZAM ALACAK?

Eğer TÜİK tarafından da enflasyon verisi benzer miktarlarda açıklanırsa, memurlara toplu sözleşme ve enflasyon farkıyla birlikte yüzde 18'den fazla bir zam yapılamsı mümkün görünmüyor. Ancak daha önce ilgili Bakan'ın da dile getirdiği gibi enflasyon üzerinde zam yapılması durumunda (Refah payı) memurlara yüzde 18 üzerinde zam kapısı açılmış olacak. Refah payı için ise henüz yetkili kaynaklardan ne kadar olacağına ilişkin bir açıklama yapılmadı.

2023'TE ENFLASYON NE KADAR OLACAK ?

Aynı ankette 14 Ekonomist 2023 yılı için enflasyon bekletnilerini yüzde 42 olarak belirledi.