Ordu’da ikamet eden akademisyen Halis Özpınar, internetten araç kiralamak isterken dolandırıldı. Özpınar dolandırıcılık olayından sonra hemen polise gitti. 
İnternet üzerinden araba kiralamak isteyen Özpınar, istenilen üzere IBAN hesabına  1550 TL ücret yatırdı. Ancak belirlenen tarih ve saatte gelen veyahut iletisime geçen kimse olmadı.

MEB'den ek ders konulu resmi yazı MEB'den ek ders konulu resmi yazı

Gözpınar, kendisini farklı bir numaradan arayan kişinin, "Efendim siparişinizde küçük bir problem var. Bütün ödeminizi yaptınız ama KASKO ve sigortayla aracı şu şekilde kullanacaksınız, bunu kullanmanız karşılığında kaza falan riskine karşı bir 20 bin liralık ödeme daha yapmanız gerekiyor" dediğini dile getirdi.

Limitinin olmadığını iletmesi üzerine 10 bin lirayla işin halledilebileceği yönünde yanıt aldığını, devam eden görüşmesi sırasında dolandırıldığını anladığını söyledi.

Gözpınar, "'Eyvah, dolandırdınız beni' dedim. 'Ne demek' falan filan dedi. 'Resmen dolandırdınız beni, nerden düştüm' dedim. Artık benim ikna olmadığımı görünce 'Evet kardeşim, sen artık bunun üzerine bir bardak suyunu iç, hayatına devam et. Yapacak bir şey yok' dedi. Gerçeğin soğuk yüzü diye bir şey vardır, maalesef dolandırıldığımı o an anladım" diye konuştu.

Gözpınar, "Bazen aldanmak için konumlar, eğitimli olmak, toplum içerisinde statü sahibi olmak ya da hiç olmamak önemli değil. Bir anlık gafletle insan internet dolandırıcılığına maruz kalabiliyor. Bu noktada yetkili yerlere durumu bildirdim. Amacım, diğer insanlar böyle bir şeye düşmesinler. Çok daha farklı bir rakam olabilirdi. Şükürler olsun küçücük bir rakam" dedi.