Adalet Bakanlığı 2023 arabuluculuk asgari ücret tarifesini duyurdu. Arabuluculuk nedir? Arabuluculuk ücreti ne kadar? Arabuluculuk hangi işlemlerde devreye girer?

Konusu para olan olmayan konularda hukuki uyuşmazlıkların arabuluculuk yoluyla çözüme kavuşturulmasında arabulucuya ödenecek tutar aralarında uyuşmazlık bulunan kişi sayısı ve arabulucu olarak görev yapacak kişi sayısına göre hesaplanacak.

E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi (VBS) Nedir? E-Okul Sınav Notu Sorgulama Ekranı! E-Okul VBS Giriş Ekranı... E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi (VBS) Nedir? E-Okul Sınav Notu Sorgulama Ekranı! E-Okul VBS Giriş Ekranı...

Arabuluculuk Nedir?
Arabulucu; sistematik teknikleri kullanarak, müzakere ve görüşmeler ile tarafları bir araya getirir. Onların birbirleri ile iletişim kurmalarını ve anlaşmalarını sağlayarak, çözümler üretmelerine yardımcı olan tarafsız kişilerdir.

Tebliğe göre, arabulucu tarafından düzenlenen evrak ve yapılan diğer işlemler için ayrıca bir ücret alınmayacak. 

2023 Arabulucu Ücret Tarifeleri

Aile uyuşmazlıkların bir saatlik ve 2 kişinin taraf olması durumunda taraf başına 400 TL, 3-5 kişinin taraf olması haline 840 TL ödenecek.

Ticari uyuşmazlıklarda ise 2 kişinin taraf olduğu işlemlerde saati 780 TL, 3-5 kişinin taraf olmasında ise ödenecek ücret 1.600 TL olacak.

Tüketici uyuşmazlıklarında ise, 2 kişinin taraf olduğu işlemlerde saatlik 400 TL olarak belirlendi.