Altın ve para piyasalarının önde gelen uzmanlarından İslam Memiş, dünya genelinde merkez bankalarının altın stoklama eğilimine dikkat çekiyor. Altın fiyatlarının ons başına 1.808 dolara, gram başına ise 1.668 liraya gerilediği bir dönemde, Memiş "Merkez bankaları stokluyor, elinizde bulunan altınlarınıza sahip çıkın, bu işin arkası tufan" uyarısında bulundu.

Altın piyasasında yaşanan dalgalanmaların arkasında merkez bankalarının altın alımlarının etkili olduğunu belirten İslam Memiş, ons fiyatının 2.007 dolara, gram fiyatının ise 1.778 liraya yükseldiği bir döneme dikkat çekti.

Meteoroloji'den 36 il için 'Sarı' ve 'Turuncu' kodlu uyarı: Kuvvetli yağışlar geliyor Meteoroloji'den 36 il için 'Sarı' ve 'Turuncu' kodlu uyarı: Kuvvetli yağışlar geliyor

Çin, Hindistan, Polonya, Türkiye gibi ülkelerin merkez bankalarının çılgınlar gibi altın stokladığını ifade eden Memiş, bu ülkelerin rezervlerini önemli ölçüde artırdığını belirtiyor. Örneğin, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Ekim ayında 19 ton altın alarak rezervlerini 498 tona çıkardı.

Merkez bankalarının bu altın alımlarının arkasında yatan nedenlere yönelik çeşitli ihtimaller sıralayan İslam Memiş, bunlar arasında savaş gerilimlerinin devamı, enflasyonun geçici olmaması, dijital paraya geçiş süreci ve Fed faiz artırımlarının sona ermesi gibi etkenleri öne çıkarıyor.

Yatırımcılara seslenen İslam Memiş, merkez bankalarının fiziki altın stoklaması karşısında bireysel yatırımcıların nasıl bir tavır sergilemeleri gerektiğine dikkat çekti. Altın fiyatlarıyla ilgili öngörülerini paylaşan uzman, önümüzdeki dönemde beklediği altın fiyatlarını paylaşıyor ve yatırımcıları daha üst seviyeleri görmek için sabırla beklemeye çağırdı.