Son dakika haberine göre; altın fiyatlarında hareketli seyir izlenmeye devam ediyor. ABD'de aralık ayına ilişkin tüketici fiyat endeksi açıklandı. ABD'de yıllık enflasyon aralık ayında beklentilere paralel bir şekilde yüzde 7 artış kaydetti. Böylelikle, ABD'de enflasyon 40 yılın zirvesine çıktı.

Kasım ayında yıllık enflasyon yüzde 6,8'e yükselmiş ve Haziran 1982'den bu yana en yüksek seviyesini görmüştü.

Fed Başkanı Jerome Powell enflasyon ve ve faiz artışı hakkında değerlendirmelerde bulunmuştu. Powell, "Eğer enflasyon beklediğimizden daha uzun süre devam eder ise faizleri artırmamız gerekir" dedi.

POWELL’IN AÇIKLAMALARI SONRASI ONS ALTIN YÜKSELDİ
Powell’ın açıklamaları sonrası ons altın fiyatı geçtiğimiz gün 1823 dolar seviyesine kadar yükseldi ve 1818 dolardan kapandı. Ons altın bugün 1820 dolar seviyesinden işlem görüyor. Ons altında gün içerisinde en düşük 1817 dolar, en yüksek ise 1822 dolar seviyeleri görüldü. Fed’in sıkı para politikasına yönelik açıklamaları son zamanlarda ons altın üzerinde baskı yaratmazken, analistler piyasanın faiz artışını şimdiden fiyatladığını ifade ediyor.

GRAM ALTIN PRİMLİ SEYİRDE
Yurt içi piyasada ise gram altın fiyatı haftanın ilk işlem gününden bu yana düşük hacim ve primli seyirle hareket ediyor.

ONS ALTINDA SON DURUM 
2021’in son günlerindeki yükselişten sonra geçen haftaya 1830 dolar civarında başlayan ons altın, hafta boyu dalgalı bir seyir izleyerek yüzde 2’den fazla değer kaybı ile kapatmıştı.

Yeni haftaya da düşüşle başlayan ons altın, Powell’ın konuşmalarından destek bularak 1822 dolar seviyesine kadar yükseldi. Kritik ABD enflasyonunun açıklanmasının ardından şu sıralar 1824 dolar seviyesinde hareket ediyor.

GRAM ALTIN NE KADAR OLDU? 
Öte yandan altının gram fiyatı dün yukarı yönlü hareketine devam ederek 810 TL’ye yükseldi.

Ancak bu sabah ise küresel altın fiyatlarındaki geri çekilme ve dolar kurundaki düşüş ile gram altın 800 lira seviyesinde bulunuyordu.

ABD enflasyonun açıklanmasının ardından 810 lira seviyesine çıktı.

ALTIN FİYATLARI 25 OCAK’TA YÖN BULACAK 
Analistler Amerikan Merkez Bankası’nın (Fed) 25 Ocak’taki toplantısına kadar altın fiyatlarının 1790-1830 dolar aralığında seyredeceğini ifade ediyor.

Bomba iddia! Hadise, Mauro Icardi ile aşk mı yaşıyor? Bomba iddia! Hadise, Mauro Icardi ile aşk mı yaşıyor?

“GRAM ALTIN 2021’DE DE KAZANDI” 
"Gram altın yatırımcısın her yıl olduğu gibi 2021’de de kazandı" diyen İslam Memiş, köşe yazısında 2022 yılıyla ilgili şu tahminlerde bulundu:

25 OCAK'TA MUTLAKA BİR KIRILMA OLACAK 
25 Ocak’ta Fed’i sadece ben değil, tüm küresel piyasalar ve oyuncuları bekliyor. Ondan sebep piyasalar yatay seyirde sıkıcı bir şekilde bekliyor. Ons, aşağı yönlü kırılırsa dolar/TL kuru yukarı. Ons, yukarı yönlü kırılırsa gram altın yine yukarı. Gram altın, hem ons hem dolar/TL kuruna göre belirlendiğinden her türlü avantajlı bir yatırım aracı olacak.

2022'DE DOLARDAN YENİ REKORLAR BEKLİYORUM! 
2022 yıl içinde dolar/TL kurunda yeni rekorlar beklediğimden, ons altında bu sürece destek olursa gram altında 1.450 lira seviyesi kaçınılmaz olur. Ama hemen değil!

GRAM ALTIN ÖNCE BİR 720 LİRA SEVİYESİNİ GÖRECEK 
İlk önce son bir alım fırsatı olacağını öngördüğümden kısa vade için düşüş bekleyeceğim. Bu seviye ise 720 lira seviyesi. Öngördüğüm 720 lira seviyesi test edilirse, o gün tekrar bir yorum yapmakta fayda var. Belki biraz daha aşağısına sarkabilir. Bunu konuşmak için önce 720 liraya görmek gerek.

“800 LİRA VE ÜZERİNDEN GRAM ALTIN, 13.80 ÜZERİNDEN DOLAR ALMAM” 
Youtube’daki yorumunda da gram altında yüzde 50'lik alımın 630-650 lira aralığında yapıldığını hatırlatan İslam Memiş, ikinci yüzde 50'lik alım için 700 lira seviyesini bekleyenlere de şu uyarıyı yaptı: "Dolar için 13.80 lira üzerinden alım yapmam. Gram altında 700 lira ve daha altını beklemek gerekiyor. Şu anda erken. 800 lira üzerinde gram altın almayı çok da tercih etmem"