Cumhuriyet tarihindeki en büyük ikinci deprem! Cumhuriyet tarihindeki en büyük ikinci deprem!

2 Kasım 2021 tarihinde İzmit’te meydana gelen olayda kendisini polis olarak tanıtan Mustafa A. (22), 80 yaşındaki Mustafa Ölmez'i telefonla arayıp dolandırdı.
Yaşlı çifti dolandırıp altınlarını alan sonra İstanbul’da yakalandığında da geri veremeyen Mustafa A. gözaltına alındı.
Suçlamaları kabul etmeyen sanık Mustafa A., "İşsiz olduğum için Şanlıurfa'dan İstanbul'a gitmeye karar verdim. Araçta isminin Mehmet olduğunu öğrendiğim kişi bana iş bulacağını söyledi. Ben böyle bir şey olduğunu bilmiyordum, şahıs bana ne dediyse onu yaptım. 13 aydır cezaevindeyim. Ben ve ailem mağdur olduk. Tamamen kandırıldım, suçla hiçbir alakam yoktur. Yaşanan durumu değerlendiremedim, anlayamadım, ilkokul terkim.
Telefondaki kişinin bana dediği gibi emaneti aldım ve çöp kutusuna bıraktım, gaflete düştüm. İş bulmak ümidiyle bana denilen şeyi yaptım ve o kişiye inandım. Çiftin mağdur olduğu 385 bin TL değerindeki parayı veremem ancak kredi çekmeyi düşünüyorum. Olay tarihinde nişanlıydım, evlenmeyi düşünüyordum ancak böyle bir olay başıma geldi. Tahliye ve beraatimi istiyorum" dedi.
Savunma yapan sanık avukatı Gizem Dirbisoğlu, "Müvekkilim mağdur olmuştur. Dolandırıcılık suçunun asli unsuru nitelikli yalan barındıran hiledir. Hile, ustaca sergilenmiştir. Müvekkilimin herhangi bir şekilde kamu görevlisine benzer bir görüntüsü veya eylemi bulunmamaktadır. Müştekilerin yaşam tecrübesi makuldür dolayısıyla bir insanın polis veya asker olup olmadığını değerlendirebilirler.
Mustafa A.’nın  nitelikli dolandırıcılıktan 7 yıl 3 ay 15 gün hapis ve 520 TL para cezası ile cezalandırılmasına karar verdi.