CNN Türk'te Ahmet Hakan'ın sunduğu Tarafsız Bölge programına konuk olan Mustafa Şen, gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Seçimlere az bir süre kala yoğunluk verilen seçim anketlerine ilişkin önemli detayları paylaşan AK Parti'li Şen, haftada 3-4 anket çalışmaları yaptırdıklarını söyledi.

Vakıfbank'tan görülmemiş konut kredisi! Düşük faiz oranı 180 ay vade farkıyla... Vakıfbank'tan görülmemiş konut kredisi! Düşük faiz oranı 180 ay vade farkıyla...

AK Parti'nin oy oranının yüzde 40-41 civarında olduğunu vurgulayan Mustafa Şen, Cumhur İttifakı'nın oy oranı yüzde 51 olduğunu belirtti.

''Haftada 3-4 araştırma yapıyoruz. Bunu daha önceden ayda bir olarak yapıyorduk. 10 gün içinde bu araştırmaları yapıyoruz. Yapılan araştırmalar birbirini test etsin istiyoruz. Alt ve üst eşiklere bakıyoruz. Şu son haftada 3 araştırma bitti AK Parti 41 olarak gözüküyor. 40 küsür, 41 küsür 41 gibi üç araştırmada çıkan sonuçlar böyle. Yüzde 41 demek daha doğru. Cumhur İttifakı'nın oy oranı yüzde 51. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ise 53 küsür görünüyor. 53 ile birlikte 55'i de gördüm.''

Altılı Masa'da yaşanan adaylık krizine de değinen Şen, Kemal Kılıçdaroğlu'nun adaylığının Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın oylarını yükseltmiş olabileceğini söyledi. 

Anket sonuçlarındaki yanılma payına da dikkat çeken AK Parti'li Şen, yanılmanın mümkün olabileceğini belirtti:

''6'lı masada, kavga edip dağılan bu masada halk bir şey görmüyor. Türkiye'nin en çok araştırma yapan kurumudur AK Parti. Deprem öncesinde bu tip soruları halka çok sorduk. Cumhurbaşkanı seçimi yapılacak kimi görmek istersiniz diye sorduk isim vermeden. Birinci sırada hep Tayyip Erdoğan vardı. Bir dönem Ekrem Bey, Meral Akşener ve Mansur Bey 2. ve 3. sıralara geldiler. Daha sonra Sayın Kılıçdaroğlu yükseldi ve 2. sıraya geldi. Sayın Kılıçdaroğlu'nun adaylığı Erdoğan'ın oylarını yükseltmiş olacağı gibi, deprem sonrası 'bu yaraları Tayyip Erdoğan sarabilir' fikri de oyların yükselmesine neden olmuş olabilir.

Bilimsel araştırmalarda çıkan, birbirini destekleyen sonuçları açıklıyorum. Ben asla 'biz kazanıyoruz' demem. Bu açıklamalarım seçim sonuçları değil araştırma sonuçları. Biz tahminleri söylüyoruz. Araştırmaların 1,5 oranında bir hata payı var. Yanılmak mümkün. Temel özelliği yanılabilirlik olan bilim verilerinden bahsediyorum. Hiç kimse milletin ne yapacağını bilemez. Biz milletin teveccühünü Erdoğan'dan yana kullanacağını düşünüyoruz. Bilim denilen olgunun en temel özelliği yanılabilmesini söylemesidir, birinci özelliğidir. Biz bir araştırma verisi açıkladığımızda bir ayet değil bu.''

Seçim tarihinin 14 Mayıs olarak kesinleşmesinin ardından Ankara'daki siyasi trafiğin yoğunlaştığına dikkat çeken Şen, AK Parti'nin seçime giden sürecinde neler yapacağını açıkladı.

Mustafa Şen, Kahramanmaraş merkezli gerçekleşen depremler dolayısıyla mitinglerin yapılmayacağını, müziklerin olmayacağını söyledi:

''Ben seçim kampanya merkezindeyim. Eskisi gibi mitingler olmayacak. İllerde mitingler olacak ancak eskisi gibi değil. Günümüze yaşadığımız acıya göre dayanacak. Müziklerden sorumlu kişi bendim örneğin, ancak müzik olmayacak. Proje bazlı buluşmalar olacak. Ağırlıklı olarak afet bölgelerinde olacağız.''