Merkez üssü Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesi olan ve toplamda 10 ili etkileyen depremin ardından arama- kurtarma çalışmaları yoğun bir şekilde devam ediyor. Açıklanan son verilere göre sahada şu an itibarıyla 24 bin 443 personel görev yapıyor.

Bir ilimizde eğitime kar engeli Bir ilimizde eğitime kar engeli

AFAD Gönüllülük Dairesi Saha Koordinatörü İdris Varlı, 15 yaşını dolduran her vatandaşın e-Devlet üzerinden AFAD Gönüllülük Sistemi'ne başvuru yapabildiğini belirterek, ''Normal şartlarda online eğitimimiz bir günde biter, yani bir kişi, sistem üzerinden bir günde bu eğitimleri tamamlayabilir. Saha eğitimlerimiz de normalde bir hafta veya 10 gün sürüyor, bazı illerin ve kişilerin durumuna göre bunlar biraz daha kısalıp biraz daha uzayabiliyor. Ancak şu anda yaşadığımız 4. dereceden afetlerde olduğu gibi AFAD Gönüllülük Sistemine başvuran kişileri online eğitime almaksızın 'temel AFAD gönüllüsü' kabul ediyoruz ve destek olmaları için afet bölgelerine gönderiyoruz.

Arama-kurtarma çalışmalarına destek olmak isteyen ve temel AFAD gönüllüsü olan herkesi sahaya götürdüklerini söyleyen Varlı, "Sadece dün ve bugün itibarıyla sisteme başvuru yapanların sayısı 110 bin 41 kişi. Toplamdaki sayımız ise 719 bin kişiye ulaştı. Sahada görev yapan gönüllü sayımız ise 8 binin üstünde" diye konuştu.