YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar'dan hibrit eğitim açıklaması YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar'dan hibrit eğitim açıklaması

Yıkıcı iki büyük depremin ardından ortaya çıkan yağma olaylarına karşı Adalet Bakanlığı harekete geçti. Olağanüstü Hal (OHAL) ilan edilen 10 ilde hırsızlık olaylarına hızlı müdahale adına Bakanlık, başsavcılıklara 'Soruşturma İşlemlerinin Fiziki Ortamda Yürütülmesi' konulu yazı da gönderdi.

Deprem felaketi neticesinde ortaya çıkan korku ve kargaşadan yararlanarak, enkaz ve binalardaki değerli eşya, yardım malzemelerine yönelik yağma girişiminde bulunanlar hakkında gerekli işlemler hemen başlatılabilecek.

Adalet Bakanlığından gönderilen yazıda hırsızlık eylemini gerçekleştiren kişiler hakkında derhal soruşturma başlatılacak.

Bu kapsamda, deprem bölgesinde bulunan adliyelerdeki fiziki yapının ve UYAP sisteminin zarar görmesi nedeniyle soruşturma işlemlerinin fiziki ortamda yapılmasına izin verildi.

Ayrıca , bir suçun işlendiğinin tespit edilmesinden itibaren Cumhuriyet savcısının doğrudan doğruya veya emrindeki adli kolluk görevlileri aracılığıyla her türlü araştırmayı yaparak suçla ilgili olarak soruşturma yürütmesi gerektiği vurgulanarak. şu ifadelere yer verildi:

''Deprem nedeniyle adliyelerin ve UYAP sisteminin zarar görmesinin 5271 Sayılı Kanunun 160 ve devamı maddeleri uyarınca derhal soruşturma işlemlerine başlanmasına engel oluşturmayacak, söz konusu suçları işleyen kişilere yönelik koruma tedbirlerinin tereddütsüz bir şekilde uygulanacak.''

Öte yandan EGM tarafından yapılan son açıklamada sosyal medya üzerinden depremin ardından provokatif paylaşımlarda bulunduğu tespit edilen 10 kişi tutuklanırken, bölgeye yardım göndermek isteyen vatandaşların iyi niyetlerini suistimal etmek amacıyla oluşturulduğu belirlenen 29 internet sitesi de kapatıldı.