MHP Lideri Bahçeli'den "Aziz Milletim Sıra Sende" Mitingi'nde hitap ediyor MHP Lideri Bahçeli'den "Aziz Milletim Sıra Sende" Mitingi'nde hitap ediyor

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, 2023 Haziran seçimlerinin daha erken tarihe alınmasının gündeme gelmesinin ardından bu durumu köşe yazısına taşıdı. İşte o yazı..
Meclis’te Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gelişini bekliyorduk. Bir anda hareketlilik oldu. Gazeteciler bir anda AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz’un etrafını sardılar. Ali İhsan Yavuz seçim işleri başkanı olduğu için, seçim tarihi konusunda bilgi almaya çalışıyorlardı.
“MYK toplantısında muhtemel seçim tarihleriyle ilgili sunum yaptım. 9 Nisan, 30 Nisan, 7 Mayıs, 14 Mayıs, 18 Haziran dahil olmak üzere 10 ayrı tarihe göre bir simülasyon yaptık. Hepsinin gerekçelerini anlattım. Ama bir karar verilmedi, Sayın Cumhurbaşkanı’nın da bu tarih olsun diye bana bir talimatı olmadı” dedi. Gazeteciler iyi hazırlanmıştı. Sağdan girdiler, soldan sordular ama Ali İhsan Yavuz onlardan daha sıkı çıktı. “Şu anda kesin olan tek tarih var, o da 18 Haziran” demekle yetindi.
Notlarımızı cebimize koyup Cumhurbaşkanı’nın açıklamasını beklemeye başladık. AK Parti grubu başladı. Erdoğan seçim tarihini ilan edecek diye bekleyenler teyakkuza geçti. Bizim gibi henüz karar verilmemiş, Sayın Cumhurbaşkanı, Bahçeli ile konuşmadan tarih açıklamaz diye düşünenler ise rahattı. Ama yine de söz konusu seçim olunca Erdoğan’ın ne diyeceğini merak ediyorduk.
AK Parti grubu bitti. Erdoğan yine etrafında kalabalık bir heyetle kulise çıktı. Bu kez gazeteciler Cumhurbaşkanı’nın etrafını sardı. İlk ve tek soru vardı. O da seçim tarihi. Cumhurbaşkanı, “Seçim tarihinin öne alınmasıyla ilgili değerlendirmemiz var” dedi. Ama şu kararı aldık ya da şu tarihi belirledik demedi. Belli ki henüz değerlendirme aşamasında. Ayrıca Erdoğan, “Seçim tarihinin öne alınması” dedi. Erken seçim demedi. Belli ki haziran ayından bir önceki ayı kastetti. Bu değerlendirme 14 Mayıs tarihini öne çıkardı. Tabii gerek duyarlarsa. Yoksa ver elini 18 Haziran.