Seçimlerden istedikleri sonucu alamayan CHP'de sular durulmuyor. Parti içerisinden yükselen değişim sesleri, yönetime karşı istifa çağrılarını arttırırken, Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun sessizliği, istifa çağrılarını yanıtsız bıraktı.

Dün kameralar karşısında yaptığı açıklama ülke gündemini sallayan Ekrem İmamoğlu, bundan sonraki süreçte aynı şeyleri yapıp yol yürüme gafletinden uzak durulması gerektiğini savundu. Herkesin üzerine düşen görevi üstlenmesi gerektiğini söyleyen İmamoğlu, Kılıçdaroğlu'nun istifasını beklediği mesajını verdi. 

İmamoğlu'nun çıkışını bugünkü köşe yazısında değerlendiren Abdülkadir Selvi, Ekrem İmamoğlu'nun haklı olduğu noktalara dikkati çekti. İBB Başkanının ilk defa bu kadar cesur davrandığının altını çizen Selvi, şu ifadeleri kaydetti:

Nagehan Alçı ve Rasim Ozan Kütahyalı tek celsede boşandı! İşte taraflardan ilk açıklama Nagehan Alçı ve Rasim Ozan Kütahyalı tek celsede boşandı! İşte taraflardan ilk açıklama

''İmamoğlu’nun haklı olduğu bir nokta var. “Yaşananlar bir özeleştiri ve bir muhasebe gerektirir. Yapılması gereken hassas alanlar vardır. Şunun altını çizelim. Ne yazık ki 9 yılda 3 kez seçim kaybettik. Cumhurbaşkanlığı seçimi kaybettik. Bu seçimlerden sonra da şunu yapamayız. Aynı şeyleri yapıp yol yürüme gafletine kapılamayız” diyor. Haksız mı? 

Peki bu seçimleri kaybeden lider kim? Seçimi lider kazanır ya da kaybeder. CHP’de herkes kaybetti, bir tek Kılıçdaroğlu kaybetmedi. MYK’daki değişim için, “Toplumun beklentilerini dikkate aldım. Yenilenme istiyordu toplum. Biz de bunu yaptık” diyor. Toplum asıl Kılıçdaroğlu’nun istifa etmesini bekliyor. Toplumun beklentilerini o kadar önemsiyorsa istifa eder.

Ekrem İmamoğlu CHP Genel Başkanlığı’na adaylık konusunda hep tereddütlü konuştu. Ama ilk kez bu kadar ileri bir adım attı. “Mesele bir makam ve bir kurul meselesi değil. İdeallerim uğruna görev almaktan çekinmem, çekinmedim. Aynı yolda yürüyeceğim. Süreci takip ediyorum” dedi. Bu bir adım daha ileri gittiğini gösteriyor.        

Ama burada kilit nokta, “Süreci takip ediyorum” cümlesidir. İmamoğlu iki noktaya işaret ediyor. “Siyasi yasak ne olacak? İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimi ne olacak? Bakın bunların hepsi cevapları verilmesi gereken sorular” diyor. Belli ki siyasi yasak gelecek mi, İstanbul seçimleri ne olacak, merak ediyor.  

Bunlar elbette önemli noktalar. Ama ben İmamoğlu’na Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın siyasi mücadelesini iyi okumasını tavsiye ediyorum. Erdoğan süreçleri beklemedi. Süreçleri şekillendirdi. İnandı, mücadele etti ve sonunda kazandı. Ekrem İmamoğlu CHP Genel Başkanlığı için çok istekli ama cesaretli değil. Hannibal’ın dediği gibi, “Ya bir yol bulacak ya bir yol açacak”. Yoksa Kılıçdaroğlu onu kurultayda yer. Aynen cumhurbaşkanlığı adaylığında olduğu gibi.''