Polat çiftinin avukatı: Engin içerde namaza başladı, Dilan İnşirah Suresi'ni okuyor Polat çiftinin avukatı: Engin içerde namaza başladı, Dilan İnşirah Suresi'ni okuyor

ABD merkezli yatırım bankası Goldman Sachs'ın baş ekonomisti Robin Brooks, Türkiye'de doların değer kaybedeceği ve Türk Lirası'nın adil değerinin 21 lira civarında olduğunu iddia etti. Sosyal medya üzerinden paylaşılan bu değerlendirmeye göre, Brooks, ilerleyen günlerde Türk dolarının serbest bırakılacağını ve ilk aşamada yükseleceğini, ardından ise sert bir düşüşle 21 lira seviyelerine ineceğini belirtti.

Goldman Sachs'ın baş ekonomisti Robin Brooks'ın bu açıklamaları, Türkiye'de döviz kuru üzerindeki spekülasyonları artırdı. Türk Lirası, son dönemde dalgalı bir seyir izlemiş ve Merkez Bankası'nın faiz politikalarıyla yakından ilişkilendirilmişti. Özellikle Ağustos ayında açıklanan 750 baz puanlık faiz artırımı sonrası dolar kuru hızla gerilemişti. Ancak, 21 Aralık 2021 tarihinde açıklanan Kredi Kısıtlamaları Mevzuatı (KKM) kararıyla çok çarpıcı bir düşüş yaşanmıştı.