ABD'de pandemi boyunca 588 milyon dozdan fazla aşı dağıtıldı

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) verilerine göre ABD, Aralık 2020'den geçen ayın ortasına kadar 82 milyon 100 bin doz Kovid aşısını çöpe attı.

NBC News, israf edilen aşı miktarının federal yönetimin pandemi süresince dağıttığı dozların yüzde 11'inden fazlasına karşılık geldiğini bildirdi.


Bu süre zarfında ABD'de çöpe giden dozların 4'te birinden fazlası perakende eczane zincirleri CVS ve Walmart tarafından atıldı. Raporda, bunun her şirketin yönettiği doz hacminin bir yansıması olduğu belirtildi.

Kullanılamadan önce eczanelerde miatlarının dolması, elektrik kesintileri, dondurucu depoların bozulması ve açılıp işgünü sonunda kullanılmayan şişelerin atılması, aşıların israf edilmesine yol açan çeşitli sebepler arasında.

CVS, aldığı 89 milyon 900 bin dozdan 11 milyon 800 binini, yani yaklaşık yüzde 13'ünü boşa harcadı.

Şirketten yapılan açıklamada, "Gün sonunda gelen tek bir kişi için genelde çok dozlu bir şişe açmamız gerekiyor" dendi.

Bu şişelerin raf ömrü çok sınırlı, bu da maalesef kullanılmayan aşının atılacağı anlamına geliyor. Aşıları tatbik eden diğerleri de aynı zorluğu yaşıyor.

Walgreens ise aldığı yaklaşık 79 milyon 600 bin dozun neredeyse yüzde 10,5'i olan 8 milyon 300 bin dozunu boşa harcadı. Şirket israfın arkasındaki ana faktörler olarak randevuya gelmeyenleri, randevu iptallerini ve açık şişeleri saydı.

Kılıçdaroğlu, Karamollaoğlu'nu ziyaret etti Kılıçdaroğlu, Karamollaoğlu'nu ziyaret etti

Şirket açıklamasında, "Son CDC kılavuzu, aşı israfına yol açsa bile Kovid-19 aşılamasına öncelik verilmesini tavsiye ediyor" dendi.