Hayallerini gerçekleştirmek için girdikleri Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nda Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi İletişim Fakültesi'ni kazanan 35 yıllık evli Ayşe ve Mahmut Çakır çifti, aynı bölümde eğitim görecek olmanın mutluluğunu yaşıyor.

Mahmut ve Ayşe Çakır çifti Niğde’de 35 yıl önce evlendi. Bir kamu kurumunda çalışan Mahmut Çakır ile terzilik ve kantin işletmeciliği yapan eşi Ayşe Çakır, yıllarca hem iş hayatıyla hem de çocuklarını büyütmekle uğraştı. Üniversite hayatını tatmak isteyen çift, Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) girdi. Ayşe Çakır, 274.92, Mahmut Çakır ise 267.65 puan aldı.

Kabine bitti mi? Kabine sonunda kararlar neler oldu? 26 Eylül Kabine bitti mi? Kabine sonunda kararlar neler oldu? 26 Eylül

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi İletişim Fakültesi’ni kazanan çift, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü’ne yerleşti. Çakır çifti, çocukları ve torunları ile fakülteyi gezerek, öğrenci sıralarına oturup fotoğraf çektirdi.

“HAYATI BİRLİKTE YAŞAMAK LAZIM”

Hayallerini gerçekleştirdiği için mutlu olduğunu söyleyen Ayşe Çakır, “İki çocuğumuzu okutmak için birçok şeyden vazgeçtik. Artık onlar hayatlarını kurmaya başlayınca onların da desteğiyle karı-koca beraber hayatın devam ettiğini de göstermek istedik gençlere. İmza atarken sadece ‘iyi günde kötü günde, hastalıkta sağlıkta’ diyoruz ya, hayatı birlikte yaşamak lazım. Okulda da sınıfta da birlikte yaşamak lazım. Biz de eşimle bunun için uğraştık. Aynı sınıfı aynı bölümü okuyacağız. Bize ‘Okuyup da ne yapacaksın?’ diyenler oldu. Okumanın yaşı yok. Herkesin mutlaka kendilerini geliştirmek için okuması gerekiyor” dedi.

Eşiyle üniversite okuyacağı için çok heyecanlı olduğunu belirten Mahmut Çakır ise “Bu sıralara oturmak bizim için erişilmez bir yerdi. Allah herkese nasip etsin. Gençlere örnek olmak çok güzel bir şey. Yıllarca çocukları çalıştırırken kendimiz de çalışmışız. Ucundan baktık, günde 3-5 soru çözdük. Terzide, dükkanda kendi kendimize çalıştık. Eski kitapları buldukça çalıştık” dedi. (DHA)