İçişleri Bakanlığı duyurdu! Kaymakam adaylığı sınavı düzeltme ilanı Resmi Gazete’de yayınlandı. İlana göre, İçişleri Bakanlığı Mülki İdare Amirliği Hizmetleri Sınıfı’na 200 kaymakam adayı alınacakç Başvurular 1-8 Eylül 2022 tarihleri arasında alınacak. Peki, 2022 Kaymakamlık sınavı başvurusu nasıl yapılır? 2022 Kaymakamlık sınavı başvuru ücreti ne kadar? 2022 Kaymakamlık sınavı ne zaman? Kaymakamlık sınavına kimler girebilir? İşte Kaymakamlık sınavı konuları ve başvuru şartları...

İçişleri Bakanlığı kaymakamlık sınavı ile ilgili düzeltme ilanı yayımladı. İlana göre, 200 kaymakam alınacak. Başvurular 1 Eylül’de başlıyor. Peki, 2022 Kaymakamlık sınavı başvurusu nasıl yapılır? 2022 Kaymakamlık sınavı başvuru ücreti ne kadar? 2022 Kaymakamlık sınavı ne zaman? İşte detaylar…

KAYMAKAMLIK SINAVI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Adaylar başvurularını, 02-09 Ağustos 2022 ve 01-08 Eylül 2022 tarihleri arasında bireysel olarak internet aracılığıyla (ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden T.C. kimlik numaraları ve aday şifreleriyle) veya mobil uygulamalarından veya diledikleri bir başvuru merkezinden yapacaklar ve sınav ücretini yatırarak başvurularını tamamlayacaklar. Geç başvuru günü 15 Eylül 2022 olarak belirlendi.

2022 KAYMAKAMLIK SINAVI NE ZAMAN?

Sınav, 16 Ekim 2022 tarihinde Ankara’da (062 Ankara-Çankaya/067 Ankara-Yenimahalle) yapılacak.

Borsada manipülasyon iddiası: Gözaltılar var Borsada manipülasyon iddiası: Gözaltılar var

KAYMAKAMLIK SINAVI BAŞVURU ÜCRETİ NE KADAR?

Sınava girecek adaylar 01-09 Eylül 2022 tarihleri arasında, ÖSYM’nin internet sayfasında e-İŞLEMLER’de yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile ÖSYM adına 310,00 TL sınav ücreti yatıracaklar.


İÇİŞLERİ BAKANLIĞI’DAN UYARI

Sınava 02-09 Ağustos 2022 tarihleri arasında başvuru yapan ve sınav ücretini ödeyerek başvurusunu tamamlayan adayların başvuruları geçerli olacak. Bu durumdaki adayların sınava yeniden başvuru yapmaları gerekmiyor.

SINAVA BAŞVURU ŞARTLARI

- Yurt içindeki üniversitelerin veya diploma denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından onaylanmış olmak kaydıyla yabancı üniversitelerin en az dört yıllık lisans eğitimi veren fakültelerinin uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi, kamu yönetimi, iktisat, işletme, maliye ve finans, sosyoloji, halkla ilişkiler ve tanıtım, psikoloji bölümlerinden veya bu bölümlerden herhangi birinin müfredatında yer alan derslerin en az yüzde seksenine sahip olan diğer bölümlerden ya da hukuk fakültelerinden mezun olmak veya;

- Üniversitelerin sosyal bilimler, mühendislik fakülteleri ile tarih bölümlerinde en az dört yıllık lisans eğitimi yapmış ve uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi, kamu yönetimi, hukuk ve iktisat alanlarında lisansüstü eğitim yapmış olmak.

- Yukarıda belirtilen bölümlerden mezun olmayan kaymakam aday adayları; mezun oldukları bölümlerin müfredatının bahse konu bölümlerin müfredatının yüzde seksenine sahip olduğuna ilişkin Yükseköğretim Kurulundan alacakları eşdeğerlik belgesini, lisansüstü eğitim yapan kaymakam aday adayları ise noter onaylı diploma suretlerini ya da mezun olduklarını gösterir resmi belgeleri mülakat sınavı için evrak teslimi esnasında diğer evraklarla birlikte İçişleri Bakanlığına ibraz etmek zorundadırlar.

- 1700 sayılı Dahiliye Memurları Kanunu’nun 2 ve 2/A, 657 sayılı DMK’nın 48/A, 1 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin 274/A ve Kaymakam Adayları Yönetmeliği’nin 5. maddelerinde yer alan şartlara haiz olmak.

- 01 Ocak 2022 tarihi itibariyle 35 yaşını doldurmamış olmak (01.01.1987 ve daha sonraki tarihlerde doğanlar).

- Askerlikle ilişiği bulunmamak; askerlik hizmetini yapmış, erteletmiş veya yedek sınıfa geçirilmiş olmak.


KAYMAKAM ADAYLIĞI SINAV KONULARI

- Sınavda adaylara, 34 sorudan oluşan Genel Yetenek ve Genel Kültür Testi ile 66 sorudan oluşan Alan Bilgisi Testi uygulanacak.

Genel Yetenek ve Genel Kültür Testi: Türkçe (14), Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi (4), Türkiye’nin Sosyo-Ekonomik Yapısı (10) ve Türkiye’de Demokratikleşme ve İnsan Hakları (6) ile ilgili çoktan seçmeli sorulardan,

Alan Bilgisi Testi: Anayasa Hukuku (13), İdare Hukuku (18), Türkiye’nin İdari Yapısı (14), Türkiye’de Mahalli İdareler (9), Ekonomi (12) ile ilgili çoktan seçmeli sorulardan oluşacak.