Karar Resmi Gazete'de yayımlandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, çeşitli üniversitelerde fakülte, yüksekokul ve enstitülerin kapatılması ve yeni birimlerin kurulması yönündeki kararı Resmi Gazete'de yayımlandı. Karar, Türkiye'deki birçok üniversitede yapısal değişiklikleri beraberinde getirdi.

Kapatılan fakülte ve enstitüler

Karar kapsamında, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nde Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu, Karabük Üniversitesi'nde Hasan Doğan Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu ile İslami İlimler Fakültesi, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi'nde Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu, Mersin Üniversitesi'nde İçel Sağlık Yüksekokulu ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi'nde İslami İlimler Fakültesi kapatıldı.

Acun Ilıcalı'nın Sevgilisi Ayça Çağla Altunkaya Dudak Uçuklatan Montu Almadı! Acun Ilıcalı'nın Sevgilisi Ayça Çağla Altunkaya Dudak Uçuklatan Montu Almadı!

Çankırı Karatekin Üniversitesi'nde Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Fen Bilimleri Enstitüsü ve Güzel Sanatlar Enstitüsü; İstanbul Ticaret Üniversitesi'nde Dış Ticaret Enstitüsü, Fen Bilimleri Enstitüsü, İletişim Bilimi ve İnternet Enstitüsü ve Sosyal Bilimler Enstitüsü; MEF Üniversitesi'nde Sosyal Bilimler Enstitüsü ve Fen Bilimleri Enstitüsü; Türk Hava Kurumu Üniversitesi'nde Fen Bilimleri Enstitüsü, Havacılık ve Uzay Bilimleri Enstitüsü ile Sosyal Bilimler Enstitüsü'nün kapatılmasına karar verildi.

Yeni kurulan fakülteler ve enstitüler

Yeni kurulan birimler arasında Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nde Turizm Fakültesi, Karabük Üniversitesi'nde Hasan Doğan Spor Bilimleri Fakültesi ve İlahiyat Fakültesi, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi'nde Uygulamalı Bilimler Fakültesi, Konya Teknik Üniversitesi'nde Yabancı Diller Yüksekokulu, Mersin Üniversitesi'nde Sağlık Bilimleri Fakültesi ile Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi'nde İlahiyat Fakültesi, Ankara Üniversitesi'nde Yapay Zekâ Enstitüsü, Çankırı Karatekin Üniversitesi'nde Lisansüstü Eğitim Enstitüsü, Erciyes Üniversitesi'nde Aşı Araştırmaları ve Geliştirme Enstitüsü, İstanbul Ticaret Üniversitesi, MEF Üniversitesi ve Türk Hava Kurumu Üniversitesi'nde Lisansüstü Eğitim Enstitüsü yer alıyor.

Adı değiştirilen fakülteler

Karabük Üniversitesi'ndeki Başak Cengiz Mimarlık Fakültesi'nin adı Safranbolu Başak Cengiz Mimarlık Fakültesi olarak değiştirilirken, Necmettin Erbakan Üniversitesi'ndeki Veterinerlik Fakültesi'nin adı Veteriner Fakültesi olarak yeniden düzenlendi.