Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından, Diyarbakır'ın Kayapınar ilçesinde bir arazide yer altından çıkan duman, çevrede paniğe yol açtı. İddialara göre, duman 18 gündür devam ediyordu ve çevre sakinleri dumanın depremle bağlantılı olabileceği endişesi taşıyordu. Olaya ilişkin inceleme yapan Dicle Üniversitesi Maden Mühendisliği Bölümü Genel Jeoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Kavak, dumanın deprem kaynaklı olmadığını belirterek, sebebini açıkladı.

AFAD'da yangın tartışması: Çataklı'dan, Kılıçdaroğlu'na cevap geçikmedi! AFAD'da yangın tartışması: Çataklı'dan, Kılıçdaroğlu'na cevap geçikmedi!

18 GÜNDÜR ARALIKSIZ DUMAN

Kayapınar ilçesi Fabrika Mahallesi'nde eski Gümrük Müdürlüğü binasının arkasındaki boş arazide, yıkıntıların arasında yer altından dumanların yükseldiği belirtildi. Dumanların çıkışına ilişkin iddialar, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından ortaya çıktı. Çevredeki vatandaşlar, dumanların 18 gündür çıktığını ve depremle bağlantılı olabileceği endişesini taşıdı.

Konuya ilişkin inceleme yapan Dicle Üniversitesi Maden Mühendisliği Bölümü Genel Jeoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Kavak, bölgeye giderek dumanın çıktığı yerden numune aldı. Prof. Dr. Kavak, numune incelemesi sonucunda dumanın deprem kaynaklı olmadığını açıkladı.

NEDENİ BELLİ OLDU

Prof. Dr. Kavak, dumanın nedeninin deprem kaynaklı olmadığını belirterek:

“Vatandaşlar bu dumanın 6 Şubat depreminden itibaren yayıldığını iddia etti. Biz de buraya gelip ‘Dumanın nedeni nedir? Bu gaz çıkışına benzer kokunun nedeni nedir?’ diye araştırma içine girdik. Bunun depremden kaynaklı değil de bu bölgeye gelen bir depremzede veya başka birilerin gelip ateş yakması sonucu bu dumanın oluştuğunu ilk ön verilere göre kanaat getirdik.
Bunun nedeni de şudur; Bazalt yığının alt tarafında bulunan eski atıklarımız var. Bunlar cam elyaf kökenli veya asbest kökenli de olabilir. Buralardan numuneler aldık. Bu numuneleri ayrıca araştıracağız.

Bunların ateş yakma sonucunda basit bir kıvılcım almasından dolayı yanarak bu dumanları çıkarttığını ön verilere göre kanaat getirdik. Bu dumanların, insan vücuduna zarar veren kokulu duman çıkarıp yaydığı için bir an önce bertaraf edilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Dolayısıyla bu temelin dibinde ne kadar katı atığın olup olmadığının tespit edilip bir an önce imha edilmesi lazım.

Bu içten yanmanın bitmesi de bulunan katı atığın miktarına göre değişecektir. Eğer katı atığın kapladığı yer fazla ise dumanın yayılması da daha fazla sürecek. İnsan sağlığı açısından zararlı bir gaz içermektedir. Atıklar kimyasal maddeler içermektedir” dedi.