Roma'daki bir kütüphaneden 15 yıl önce çalınan Nostradamus Kehanetleri el yazması Almanya'da açık artırmaya çıkarılmak istenince ortaya çıktı.

Nostradamus adıyla anılan Fransız astrolog Mich el de Nostredame'ın kehanetlerini içeren "Profetie di Michele Nostradamo" adlı el yazması, Roma'daki Barnabiti Tarih Araştırmaları Merkezi Kütüphanesi'nden çalınmıştı. 2007'den beri kayıp olan el yazmasının, çalındıktan sonra Fransa'ya götürüldüğü ve burada bir bit pazarında satıldıktan sonra Almanya'ya ulaştığı belirtildi.

16. yüzyıldan kalma, yaklaşık 500 sayfalık el yazması eser Almanya'nın Stuttgart kentindeki bir müzayede evinin açık artırmaya çıkarması üzerine bulundu.

İtalya'da 1969'dan beri faaliyet gösteren Kültürel Mirasın Korunması Komutanlığı amacını, "Dünyanın en büyük müzesi olan İtalya'nın içinin boşaltılmasıyla mücadele" olarak açıklıyor.

BBC Türkçe’den Övgü Pınar’ın haberine göre; Müzayede evinin internet sitesinde yayımladığı fotoğraflardan birinde, kitabın üzerindeki bir damga görülüyordu. Bu damga, 1991'de Barnabiti Tarih Araştırmaları Merkezi Kütüphanesi'ne dahil edilen SS. Blasi Cairoli del Urbe Kütüphanesi'ne aitti.

İnşattan düşen işçi hayatını kaybetti İnşattan düşen işçi hayatını kaybetti

Bu bulgu üzerine İtalyan Carabinieri güçlerine bağlı Kültürel Mirasın Korunması Komutanlığı, Alman makamlarıyla temasa geçerek eserin iadesini istedi. 12 bin euro açılış fiyatıyla açık artırmaya çıkarılan kitabın satışı durduruldu.

Almanya'da yapılan incelemelerde de söz konusu kitabın İtalya'dan çalınan el yazması eser olduğunu teyit edince iade işlemleri başladı.

Nostradamus el yazması, sonunda geçen Perşembe günü Roma'daki kütüphaneye teslim edildi.

İtalya'da 1969'dan beri faaliyet gösteren Kültürel Mirasın Korunması Komutanlığı amacını, "Dünyanın en büyük müzesi olan İtalya'nın içinin boşaltılmasıyla mücadele" olarak açıklıyor.