Sağlık çalışanlarının özlük hakkında önemli iyileştirmeler içeren 14 maddelik kanun dünkü Resmi Gazete’de yayımlandı.

Kanunun 5’inci maddesi ise sağlık borcu olan on binlerce kişiyi ilgilendiriyor. Buna göre; 31 Aralık 2021 tarihinden önce sağlık hizmeti nedeniyle borcu bulunanlar af kapsamına alınacak. Bir başka deyişle bu tarihe kadar tahsil edilememiş alacak tutarlarının yüzde 50’si 23 Haziran 2022 itibarıyla bir yıl içerisinde peşin veya taksitle ödenirse geri kalan borç silinecek.

10 BİN TL ALTINDAYSA

Bağcılar'da annesinin kafasını kesip balkondan atmıştı! O görüntüleri paylaşanlar da gözaltında... Bağcılar'da annesinin kafasını kesip balkondan atmıştı! O görüntüleri paylaşanlar da gözaltında...

Yasaya göre yine borç tutarı 10 bin liranın altında ise borcun tamamı silinecek. Eğer borç tutarının yarısı 10 bin liranın altında ise 10 bin liralık kısmı silinecek kalan bakiye tahsil edilecek. Örneğin; 15 bin lira borç varsa (yarısı 7 bin 500 lira ediyor) 10 bini silinecek 5 bin lira tahsil edilecek. İlgili tutarların silinmesi, bakiyelerin peşin ödenmesi durumunda icra takipleri iptal olacak ve davalar düşecek. Öte yandan taksitle ödeme halinde, taksit ödeme süresince dava durdurulacak, icra takipleri geri bırakılacak. Taksitlerin ödenmemesi hâlinde dava ve takip devam edecek.