Öğretmenlerin ek ders ücretlerinin ödenmesi için gerekli müracaat yapıldı.

Türk Eğitim-SEN, okul/kurumlarda hafta sonlarında açılan DYK kurslarında mevzuata aykırı olarak öğretmenlere nöbet görevlerinin verildiği, buna karşın ise herhangi bir ücret ödemesinin yapılmadığını ifade ederek nöbet görevlerine ücret ödenmesini talep ettikleri yazıyı Milli Eğitim Bakanlığı'na gönderdiklerini açıkladı.

SENDİKA 04.12.2018, 15:09 04.12.2018, 17:14
Öğretmenlerin ek ders ücretlerinin ödenmesi için gerekli müracaat yapıldı.

 Öğretmenlerin ek ders ücretlerinin ödenmesiyle ilgili Türk Eğitim-SEN 'in yaptığı açıklama.

Milli Eğitim Bakanlığı’na gönderdiğimiz yazıda, Bakanlığınıza bağlı okul/kurumlarda hafta sonlarında açılan DYK kurslarında mevzuata aykırı olarak öğretmenlere nöbet görevlerinin verildiği, buna karşın ise herhangi bir ücret ödemesinin yapılmadığını ifade ederek nöbet görevlerine ücret ödenmesini talep etmiştik.

Milli Eğitim Bakanlığı talebimize binaen gönderdiği cevabi yazıda özetle destekleme ve yetiştirme kurslarında görev alan öğretmenlere mevzuatta yer verilmediğinden nöbet görevine bağlı ek ders ücreti ödenemeyeceği belirtilmiştir. Ayrıca, yürürlükte bulunan Millî Eğitim Bakanlığı Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesi, Millî Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği ve Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nde destekleme ve yetiştirme kurslarında öğretmenlere nöbet görevi verilebileceğine dair bir düzenlemenin de bulunmadığını ifade etmiştir. Diğer bir ifadeyle, Milli Eğitim Bakanlığı talebimizi reddetmiştir.

Talebimizin çözüme kavuşturulması, hafta sonlarında DYK kurslarında fiilen nöbet görevini yerine getiren öğretmenlerin hak ettikleri ek ders ücretlerinin ödenebilmesi için Kamu Denetçiliği Kurumu’na müracaat ederek talebimiz doğrultusunda sorunun çözüme kavuşturulmasını istedik.

Yorumlar (4)
Allah birdir. 1 yıl önce
Deve de kulak işler. Öğretmen asgari ücretlinin bir tık üstü maaş alıyor bununla uğraşın.
Fahrettin Akbaş 1 yıl önce
Meb in sınav görevlerini kim dağılımını yapıyorsa hatalı yapıyor...İyep kursu öğretmeniyim 7 öğrencim var ağır iş ek ders ücretide aynı bilginize...sinav gorevleri incelenmeli bence...
Hüseyin 1 yıl önce
Ne saçma bir iş ya DYK bitti şimdi nöbet çıktı herkes kursmu yapıyor da kurs üzerinden maaş hesaplaması yapılıyor birde nöbet çıktı
egitimci 1 yıl önce
Siz haktan yana degil prim yapma.pesindesiniz.Guya yonetici okul mdurleri sizden degil dusturuyla ogretmenlerin haklarini savunmus oluyorsunuz ya... Mudurler 6 veya 8 saat bekliyor ne. nobet var ne de doyurucu ucret var..onuda yazin.
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Öğretmenlerin derse önlükle girmesi hakkında ne düşünüyorsunuz ?
Namaz Vakti 01 Nisan 2020
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı