banner1905
12 Şubat 2017 Pazar 20:05
Öğretmenler 'Bildikleri İşi' Yapmalıdır

Öğretmenlerin bir kısmı üniversiteden lisans düzeyinde mezun oldukları ve atamaya esas alanları farklı olmasına rağmen, ihtiyaç, norm durumu vb nedenlerle mezuniyet alanları dışındaki branşlarda görev yapmaktadırlar. Bilindiği gibi bir meslek alanında uzman kişi yetiştirmek hem zaman hem de maliyet demektir. Gelişmiş müreffeh toplumlar arasında yerimizi almak istiyorsak, herkesin bildiği işi yapması gerekir. Kim hangi alanda yetişmişse elbette o alanda verimli çalışabilir, başarılı olabilir. 

Öğretmenlerin haklı beklentisi ‘diplomaya dayalı alan değişikliği’ mağduriyeti derhal giderilmelidir. 2014 yılından sonra uygulanmasından vazgeçilen alan değişikliği uygulamasının öğretmen açığının giderilmesi ve norm fazlası öğretmen sayılarının da azalmasına sebep olacaktır.

Bilinmelidir ki, alanı dışında çalışan eğitimciler, moral ve motivasyon açısından ciddi güçlükler yaşamaktadırlar. Verimli olma potansiyelleri atıl bir halde beklemektedir.

Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin 60. Maddesinde;

“(1) Bakanlıkça uygun görülmesi hâlinde; öğrenimine uygun alanı dışında bir başka alana atanan öğretmenler, öğrenimleri birden fazla alana atanmaya kaynak olan öğretmenler ile başka bir alanda yükseköğretimi bitiren öğretmenler, adaylıklarının kaldırılmış olması ve yükseköğrenimlerinin atanacakları alana uygun olması kaydıyla, Bakanlığın kararına göre mezuniyetleri itibarıyla atanabilecekleri alanlara alanlarının değiştirilmesini isteyebilir.
 
            (2) Alan değişikliği isteyen öğretmenlerin alan değişiklikleri, il içinde tercihleri de dikkate alınmak suretiyle alanlarında ihtiyaç duyulan eğitim kurumları olacak şekilde hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılır. Hizmet puanlarının eşit olması durumunda öğretmenlikteki hizmet süresi daha fazla olana öncelik verilir.

 
            (3) Alan değişikliği işlemleri Bakanlıkça belirlenecek takvim çerçevesinde yapılır.” denilmektedir.
 
            Bakanlık, bu konuda somut bir adım atmalı; bir planlama dahilinde alan değişikliği takvimini hazırlayarak yeni öğretim-öğretim yılı başlamadan evvel alan değişikliğinden faydalanacak öğretmenlerimizin görev yerleri belli olacak şekilde alan değişikliğini gerçekleştirmelidir. Öğretmenlerimizin daha verimli çalışabilmeleri için Bakanlık kendi personelinin bu durumuna duyarsız kalmamalı, konu hakkında adım atmalıdır

 Tekin KORKU

Eğitim Bir Sen Ankara

4 Nolu Şube Başkanı

Anahtar Kelimeler:
öğretmen
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ali Yalçın istifa 2017-02-12 20:58:07

EBS genel merkezinde kaç tane fwttullahcı yönetici var/ Araştırılsın.

Avatar
YOZGATLI MUALLİM 2017-02-12 21:39:09

Şimdi Tekin Başkan uyardı,bunu bakan bey duydu sabaha alan değişikliği için Hamza Beye talimat verdi.İş tamam!Dostlar alış verişte görsün !

Avatar
afak 2017-02-12 22:06:31

yetkili sendika bu konuda şimdiye kadar çok geride kaldı, maalesef.....Çözüm bekliyoruz...

Avatar
yusuf sever 2017-02-12 20:16:54

Alan değişikliği yönetmeliğe bağlı kalınarak yapılmalıdır.

Avatar
Hayrettin 2017-02-12 21:47:54

Bakanlık bunları bilmiyordu.Şimdi hemen gidip düzeltirler peh peh!

Avatar
Halil 2017-02-12 22:32:23

2012 yılında mecburen alan değişikliği yaptim. Çalıştığım okul ortaokul oldu. Bransim sınıftı dediler ki idareciler şartsız yan alana geçerse kendi okulunda idareci olarak devam edebilir dediler Mecburen alan değişikliği yaptım 2012 de

Avatar
berhamşah 2017-02-12 22:39:37

Bu kaçıncı açıklama! Daha önceleri de hem EBS,hem TES,hem AES tarafından defalarca açıklama ve uyarı yapılmasına rağmen kimsenin tınladığı yok.Yetkililer cevap verme ihtiyacı bile duymuyor! Boşuna kendinizi yormayın."Cemâât ne derse desin imam bildiğini okuyor".

Avatar
Hicham el Guerrouj 2017-02-12 22:52:43

Nevet, çok sert bir uyarı gelmiş Başkan Tekin Bey'den(Bu Tekin Başkan kim ki acep?)
MEB zangır zangır titriyordur netekim:) Hani tavşan ve dağ meselesi... Olmazsa şu Tekin Naşgan(!) sehven askerlerimizi şehit eden Rusları da bi uyarıverse sevabına...

banner1915