banner1905
12 Ocak 2017 Perşembe 11:38
Memur-sen Taleplerini Başbakan Yardımcısı Canikli’ye İletti.

Görüşmede Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli ile bir süre sohbet etti. Ziyarette konuşan Yalçın, FETÖ ile mücadele kapsamında kamudan bugüne kadar 37 bin 677 personelin görevden uzaklaştırıldığını, 19 bin 345 personel hakkında ise göreve iade işlemi yapıldığını, özellikle görevden uzaklaştırılan personel hakkında yürütülen soruşturmaların uzunluğunun kamuda iş ve işlerin aksamasına yol açtığını söyledi.

Mağduriyete Fırsat Verilmemeli

Yalçın, süreçte mağduriyetlere fırsat verilmemesi gerektiğini dile getirerek, “Masum olduğu herkesçe bilinen personelin mağduriyetlerinin giderilmesi FETÖ ile mücadele önemlidir. Bu doğrultuda hem bakanlıklar hem de valilikler tarafından yürütülen soruşturmalarda ortak kriterlere dayalı uygulama birliğinin sağlanması, bir kişi dahi olsa mağduriyete yol açılmayacak şekilde titizlikle uygulanması konusunda gayret gösterilmesi gerekiyor” diye konuştu.

İllerin Açıkta Beklettiği Çalışanlar Unutulduk Hissine Kapıldı

İllerde açıkta bekletilen kamu görevlilerinin yaşadığı mağduriyetlere değinen Yalçın, “Bakanlık merkezinden açığa almalara veya ihraç edilip iade bekleyenlere ilişkin belirlenen kriter, itiraz usulü ve esas konusundan ziyade, valiliklerce yerelden açığa alınan ve açıkta bekletilenlerde merkezce gözetilen kriterlere uyulmadığı yönünde şikayetler gelmektedir. İllerde açıkta tutulan kamu görevlilerine mercek tutulup gereksiz bekletildiği fark edilenlerin iadesi gerekir. İnceleme ve soruşturmanın açıkta bekletmekten ziyade görevi başındayken yapılması daha isabetli olacaktır. Belirsizlik içinde aylardır açıkta bekleyenlerin yaşadığı stres travmatik boyutlara ulaşmıştır. Bu konu titizlikle ele alınmalı” şeklinde konuştu.

İllegal Yapılar Kamuda Barınmamalı

Yalçın, FETÖ başta olmak üzere kamu idaresi, kamu yönetimi ve kamu hizmet alanı içerisinde herhangi bir terör örgütü mensubunun ve destekçisinin bulunmasının milletin huzuruna, devletin bekasına yönelik büyük bir risk ve tehlike oluşturduğunu kanaatine sahip olduklarını vurguladı. Yalçın, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Söz konusu irtibat, iltisak ve ilişkinin belirlenmesinde esas alınan kriterler ve buna dayalı olarak gerçekleştirilen iş ve işlemlerde ‘kriter, tutum, süreç ve sonuç ortaklığı’ yönüyle kamu kurumları arasında bir uygulama ve hüküm birlikteliği henüz tam anlamıyla sağlanamamıştır. Haklarında açığa alınma işlemi yapılan kamu görevlileri hakkında bu işlem sonrasında yürütülecek soruşturma ve inceleme işlemleriyle ilgili olarak izlenecek safahatın belirsizliği, kimi soruşturma/teftiş unsurlarının kaygıyla kimilerinin de hatalarının mazur görüleceğine ilişkin önyargıyla hareket etmesine zemin oluşturmaktadır.”

İş ve İşler Aksamamalı

Türkiye’de darbeler döneminin kapatılması için alınan tedbirleri önemli olduğunu da söyleyen Yalçın, “Hatalı, yanlış bilgi ve bulgulardan hareketle gerçekleştirilen hatalı, taraflı işlemler üzerinden FETÖ önceliğinde terör unsurlarının kamudan tasfiyesine ilişkin mücadelenin yeni ve kaotik bir sorun alanı haline gelmesine, masumlara yönelik mağduriyetler üretmesine engel olmak hususundaki hassasiyetimiz dikkate alınmalı. Bu genel çerçeve ve sonuçların kişisel düzeyde ürettiği olumsuzluklar yanında buna dair haberler üzerinden kamuoyuna yöneltilecek istenmez algı ve değerlendirmelere fırsat vermemek için kurum ve kuruluşlar ile bu iş ve işlemleri yürüten bürokratlar nezdinde bazı ortaklaşmaların ve uygulamaya ilişkin safahat birliği sağlanmalıdır. Bu noktada, sürecin sağlıklı yürütülmesi ve hukuki açıdan risk üretmemesi adına yapılmasında yarar gördüğümüz iş ve işlemleri genel hatlarıyla ifade etmeyi milletimize, kamu görevlilerine yönelik sorumluluğumuzun gereği olarak görüyoruz” ifadelerini kullandı.

Toplu Sözleşme Hükümleri Uygulanmalı

Görüşmede Yalçın, 3. Dönem Toplu Sözleşmelerde imza altına alınan hükümlerin yerine getirilmesini, henüz bir düzenleme yapılmamasını da eleştirdi. Yalçın, “Öncelikli olarak sizlerin ilgi ve alakası ile belli bir tarihe kadar bitirilmesi hüküm altına alınan konular ile 2016 yılında sonuçlanması öngörülmesine karşı neticelenmeyen üzerinde çalışma yapılacak konuların derhal sonuçlandırılarak 31 Ocak 2016 tarihinden geçerli olmak ve kamu görevlilerinin lehine olmak koşuluyla hayata geçirilmesi konusunda desteğinizi bekliyoruz” dedi.

Canikli: İfade Ettiğiniz Hususları Tekrar Gözden Geçireceğiz

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli ise, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “İfade ettiğiniz hususları tekrar gözden geçireceğiz. Titizlikle yürüttüğümüz bu süreçte mağduriyetlere fırsat verilmemesi anlamındaki önerilerinizi önemsiyoruz. Bakanlıkların merkezde yürüttüğü işlemlerde kılı kırk yarıyoruz. Yerelde açığa alınmalara ilişkin değerlendirmelerinize de bir kez daha gözden geçireceğiz” dedi.

Anahtar Kelimeler:
MEMURSEN
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
m4ksimum_limit 2017-01-12 17:15:50

bu işi çözecek olan ebs.dir. masumların geri dönüşünün hızlandırılması ve ortak bir kriter belirlenmesi gerekiyor özellikle valiliklerde kriter yok isteyen istediğini alabiliyor buda sıkıntıya yol açmakta. sonunda ebs konuşmaya başladı. insAllah masumlar en kısa zamanda döner...

Avatar
Liyakat 2017-01-12 17:11:16

Müdür Yardımcılığı Sınava dayalı 2.atama istiyoruz. Bizim puanların süresi dolacak o kadar boş kadro var meb neden atama yapmıyor.Sözde herkesin ağzında bir liyakat kelimesi var uygulamada sıfır......

Avatar
albea 2017-01-12 22:07:24

3600 neden istemedi,niz bir daha fırsat ele geçermi işveren sizmisiniiz alibey

Avatar
Mesele Neymiş Efendim?? 2017-01-21 19:08:59

Toplu sözleşmede hazır olda durmak, işverenin karşısında DİK durmak değil, toplu sözleşme hükümleri uygulanmazken yani hayattayken dik durabilmiş. Öyle Toplu sözleşmede el pençe divan durmakla sendikacılık yapılmadığını tecrübe etti Ali Bey, Umarım birazcık tecrübe kazanmıştır. Okul Öncesi ile sınıfçıların maaş karşlılıklarının 15 er saate çekilmesi ile görüşeceğiz demişti toplu sözleşme öncesinde ama zaatı şahaneleri gündeme bile getiremedi. Sendikacılık budur. Şunu isteyeceğiz deyip heyecandan dilini damağını yutmaktır, el pençe divan durmaktır sendikacılık. Sizi Kutlarım Ali Bey(!)

Avatar
no fetö 2017-01-12 21:26:26

Fetö cü olmalar uzaklastırılmazlardı. hizmetli öğretmen fazla alması, ekders yönetmeliği, izinler gb özlük konularını görüşmeye ne gerek fetöcüleri kurtarın

Avatar
3600 Ek gösterge 2017-01-21 19:11:12

3600 Ek göstergeyi hükümetle kıran kırana pazarlık edip talep edeceğine Memur-Sen in Genel başkan yardımcısı olan zaat açıklama yapıyor: 3600 Ek gösterge maliyeye ek yük getirir. kardeşim siz sendikacı mısınız Maliye yetkilisi mi?? Polis kardeşlerimizin ki oldu. çok güzel oldu bence ama niye öğretmen de olmasın haa?? Bunlarla bir yere varılmaz azizim. lafla peynir gemisi yüüürüüümeezzz

banner1915