banner1905
03 Eylül 2016 Cumartesi 17:36
İSMAİL KONCUK'TAN AÇIĞA ALINAN ÜYELER HAKKINDA HUKUKİ DESTEK AÇIKLAMASI
KAMUDANHABER- Türkiye Kamu sen ve Türk Eğitim sen Genel Başkanı İsmail Koncuk,Facebook hesabı üzerinden yaptıgı açıklamalarda, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 672 sayılı Kanun Hükmündeki Kararname ile FETÖ Soruşturmaları kapsamında açığa alınan üyelerine sendika olarak hukuki destek vereceklerini açıkladı.

İŞTE O AÇIKLAMALAR...

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 672 sayılı Kanun Hükmündeki Kararname ve devamında yaşanan gelişmeleri değerlendirdi.

“Gerçek suçluların mutlaka cezalandırılması gerektiği açıktır. Fakat gerçeğin ortaya çıkabilmesi ve suçsuz olan insanların ayrılabilmesi için mutlaka soruşturma sürecinin, yukarıda belirtilen temel ilkeler doğrultusunda titizlikle ve usulüne uygun şekilde yürütülmesi, kişilere kendini savunabilme hakkının tanınması gereklidir” diyen Genel Başkan Koncuk, “Kamu görevinden çıkarılma işlemine karşı yargı yoluna başvurmak isteyen kişiler bakımından 01.09.2016 tarihi itibarıyla dava açma süresi başlamıştır. Dava açmak isteyen konfederasyonumuza bağlı sendika üyelerimize, sendika şubelerimiz tarafından hukuki destek verilecektir” dedi.

Genel Başkan İsmail Koncuk yaptığı değerlendirmede;

“01.09.2016 tarih ve 29818 (Mükerrer) sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 672 sayılı Olağanüstü Hal Kapsamında Kamu Personeline İlişkin Alınan Tedbirlere Dair Kanun Hükmünde Kararname ile ekli listelerde ismi yer alan çalışanların başka hiçbir işleme gerek kalmaksızın kamu görevinden çıkarılmasına karar verilmiştir.

15 Temmuz 2016 tarihinde Devletimize ve milletimize karşı gerçekleştirilen alçakça saldırının sorumlularının mutlaka cezalandırılması gerektiği, konfederasyonumuzca açıkça ifade edilmiş ve bu durum kamuoyu ile de paylaşılmıştır.

Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 6. Maddesi, Anayasanın 36. Maddesi ve Anayasanın 129. Maddeleri adil yargılanma hakkını, hak arama hürriyetini ve kamu görevlilerinin savunma hakkını açıkça düzenlemiştir. Kuşkusuz bu düzenlemelerin kaynağı evrensel nitelikteki hukukun temel ilkelerine dayanmakta, savunma hakkının kutsal olduğunu da ortaya koymaktadır.

Gerçeğin ortaya çıkması, adaletin hakkaniyetle tesisi bakımından kişiye kendini savunma imkanının verilmesi asıldır, buna bağlı olarak, etkin bir savunmanın yapılabilmesi, sağlıklı bir muhakeme ile en adil bir sonuca ulaşılabilmesi içinde isnadın varlığı ve isnadın açıkça ilgiliye bildirilmiş olması da mutlak gereklilik arz etmektedir. Uluslararası sözleşmeler ve Anayasa hükümleri gereğince, olağanüstü hal dönemlerinde de olsa, OHAL gerekçe olarak gösterilerek gerçekleştirilen işlemlerin, devletimizin taraf olduğu uluslararası sözleşme hükümleri ile T.C. Anayasasında yer alan hükümler doğrultusunda gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Gerçek suçluların mutlaka cezalandırılması gerektiği açıktır. Fakat gerçeğin ortaya çıkabilmesi ve suçsuz olan insanların ayrılabilmesi için mutlaka soruşturma sürecinin, yukarıda belirtilen temel ilkeler doğrultusunda titizlikle ve usulüne uygun şekilde yürütülmesi, kişilere kendini savunabilme hakkının tanınması gereklidir. Suçsuz insanların da suçlularla aynı kefeye konulması halinde bu durumdan kamu vicdanı son derece rahatsız olacak, Devlete ve adalete olan güven duygusu sarsılacaktır. Türkiye Kamu-Sen olarak sürecinin objektif ve adil bir biçimde yürütülmesi, kurunun yanında yaşında yanmaması gerektiğini defalarca dile getirmiş bulunmaktayız.

Ancak gelinen süreçte; daha önce fetö/pdy soruşturması kapsamında görevden uzaklaştırılmış olan kamu görevlilerine hangi gerekçe ile fetö/pdy terör örgütü ile irtibatlandırıldıkları bildirilmemiş, ilgililere savunma hakkı dahi tanınmamış nihayetinde 672 sayılı OHAL KHK’sı ile binlerce kamu görevlisinin işine son verilmiştir.

672 sayılı KHK gereğince, başka hiçbir işleme gerek kalmaksızın kamu görevinden çıkarılan kişilere ayrıca tebligat yapılmayacaktır. Bu nedenle; kamu görevinden çıkarılma işlemine karşı yargı yoluna başvurmak isteyen kişiler bakımından 01.09.2016 tarihi itibarıyla dava açma süresi başlamıştır. Dava açmak isteyen konfederasyonumuza bağlı sendika üyelerimize, sendika şubelerimiz tarafından hukuki destek verilecektir. Ayrıca; 673 sayılı KHK’nin 10. Maddesi ile 667 sayılı KHK’nın 3. Maddesinin birinci fıkrasına eklenen cümlede meslekten çıkarma kararlarına karşı itiraz yoluna başvurulabileceği belirtilmiş ise de; 667 sayılı KHK’nın 3. Maddesi sadece yargı mensuplarını ilgilendirmektedir. Kamuoyunda, bahsi geçen madde hükmüyle tüm görevden alınma işlemlerine karşı itiraz yolunun getirildiğine dair yanlış bir algı oluşmakta olup, ileride bir hak kaybının söz konusu olmaması için bu hususa dikkat edilmesi gereklidir” dedi.

www.kamudanhaber.net

Son Güncelleme: 03.09.2016 18:22
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
öğretmen 2016-09-03 18:36:07

Kalkışma akşamı ortalıkta olmayan koncuk fetöden atılanları savunacak... manidar...

Avatar
nasıl ortalıkta yoktu 2016-09-04 15:08:59

sayın i. koncuk kalkışma akşamı gece 3 te sendikanın hesabından ertesi günde kendi hesabından darbeye karşı olduğunu demokrasinin yanında olduğunu beyan etti ha ali yalçın gibi 15 temmuz da saat 22.30 da açıklama yapamadı çünkü darbeden muhtemelen ertesi gün haberi olmuştur.

Avatar
Taner 2016-09-05 10:06:30

Bir kere başlık yanlış fetöcüleri destek değil, masum insanlara destek verilecek.Çünkü bir sürü masum işten atıldı hak edene sözümüz olmaz.sn Koncuk sendika Başkan'ı hemde en sağlam sendikacı, burada aleyhinde yorum yazan sıytarılar muhtemelen Fetöcü ya da bölücüdür.Yolsa vatansever milliyetçi bir adama iftira atmazlardı.Sn Koncuk gibi bir yiğit adam bu soytarılara gereken hukuki cevabı verecektir.Yorumlar burada ve açık hakaret var.Siz yandınız Fetöcü yorumcular.Sizin kim olduğunuz yakında anlaşılır.

Avatar
10.köylü 2016-09-04 23:49:03

Sayın koncuk destek vereceğiz cümlesini dikkatli kullanın mağdur olmuş kişilere diye düzeltelim lütfen

Avatar
ohal kararları ve yargı 2016-09-04 13:42:35

OHAL kararlarının yargı denetimine tabi olmayacağı için kim nerde hakkını arayacak? Koncuk da bunu biliyor ancak nasıl bir rant sağlama peşindeyse güya kendini ezilen, mağdur olan insanların yanındaymış gibi gösterme çabası içinde. Şunu unutmasın ki eğer o darbe gerçekleşmiş olsaydı o ne şimdiki koltuğundaydı ne de hakkını arayacak kimse olurdu.

Avatar
Sazanlara Selam 2016-09-05 16:11:52

Haberin içeriğini bile okumadan veya İsmail KONCUK'UN verdiği mesajı anlayacak kadar beyni olmadan sazan gibi atlayıp yorum yapan zavallılar. Bu kafayla giderseniz bir gün İsmail KONCUK sizin de hakkınız savunmak zorunda kalacaktır.

Avatar
Vatandaş 2016-09-04 15:41:27

Birazda bahçeliye sahip çıksanız.İyice akp nin kapukulu oldu

Misafir Avatar
Serdar 2016-09-04 22:17:37 @Vatandaş

Devlet Bahçeliye laf yok.Hemşehrimin adını şom ağzına alma.Hadi başka kapıya meralin yanına.

Beğenmedim! (1)
Avatar
Öğretmen E 2016-09-04 14:55:24

Ne manidar adamlar mecbur savunacak ama herkes i savunmazlar mesela Niğde'nin Çamardı ilçesinde önce üyeleri alındı savcılıkta ifadesi alınırken kimse yoktu yanında daha sonra ilçe temsilcisi m.ş açığa alındı savcılık ifadesinde il temsilcisi ihsan u. avukatlarıyla geldi savunma yapmaya mecbur savunacaklar ama hepsini değil

banner1915