banner1905
05 Eylül 2016 Pazartesi 22:18
EĞİTİMSEN , PKK İLE İLİŞKİSİ OLAN ÖĞRETMENLERİN AÇIĞA ALINMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
Kamudanhaber.com - Özel Haber

Başbakan Binali Yıldırım'ın dün Diyarbakır'da , PKK ile ilişkisi olan 14 bin civarında öğretmenin Fetöcüler gibi açığa alınacağını açıklamasının ardından ilk tepki KESK ve Eğitimsen'den geldi . 

Kamudanhaber sitesi olarak dün , Başbakan'ın PKK ile ilişkisi öğretmenleri açığa alacağız sözüne ilk tepkinin Eğitimsen'den geleceğini ifade etmiştik . 

Eğitimsen bizi yanıltmadı . 

PKK ile ilişkisi olan öğretmenlerin açığa alınmasına tepki gösterdi

Eğitimsen'den yapılan açıklama;

Hükümet, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında başlattığı ve darbeciler yönelik olduğu iddia edilen soruşturmalar, açığa almalar ve ihraçlar üzerinden kendisine muhalif olarak gördüğü geniş kesimlere yönelik cadı avını sürdürmektedir.
1 Eylül gece yarısı çıkarılan 672 sayılı KHK ile 28 bini MEB bünyesinde olmak üzere, 50 bini aşkın kamu personeli savunma hakkı bile tanınmadan kamu görevinden ihraç edilmiştir. Hükümetin ulusal ve uluslararası hukukun en temel ilkeleri ayaklar altına alınarak gerçekleştirdiği ihraçlar ve açığa almaların darbeci zihniyetten hiçbir farkı olmadığı gibi, hukuk dışı karar ve uygulamaların ısrarla sürdürülmek istenmesi dikkat çekicidir.
Başbakan Binali Yıldırım, 2 Eylül tarihinde bölgede “terörle iç içe olmuş 14 bin öğretmenin bulunduğunu ve zorunlu yer değişikliği yapılacağını” açıklamış, daha sonra 4 Eylül Pazar günü Diyarbakır’da yaptığı konuşmada “terörle iç içe olduğundan şüphe edilen 14 bin öğretmenin ve kamu görevlilerinin tedbir olarak açığa alınacağını” açıklamıştır. OHAL’in arkasına sığınılarak yapılan bu açıklamanın ardından, hükümetin siyasi uzantıları tarafından kamuoyunda ve sosyal medyada eğitim emekçilerinin mücadele kesimlerine yönelik tehdit, korkutma ve sindirme amaçlı büyük bir linç kampanyası başlatılmıştır.
Hükümetin kendileri gibi düşünmeyen, haksızlıklar karşısında sesini yükseltenlere karşı gösterdiği tahammülsüzlüğün son dönemde belirgin bir şekilde arttığı, en temel sendikal eylemlerin bile suç kapsamına alınmaya çalışıldığı bilinmektedir. Yıllardır iktidarın ve onun toplum içindeki siyasi uzantılarının pervasız saldırılarına, iftira ve suçlamalarına itiraz eden, sesi yükselten her birey, her kurum “bertaraf” edilmesi gereken potansiyel hedef olarak belirlenmiştir.
Başbakan’ın, OHAL hukukunun arkasına sığınarak, “şüphe duyulan 14 bin öğretmenin açığa alınabileceğini” açıklaması, hükümetin olası hukuki sonuçlarını bile bile tamamen siyasi bir karar alınmak istediğini göstermektedir. Başbakan’ın açıklamaları, bugüne kadar iktidarın anti demokratik uygulamalarına karşı çıkan tüm eğitim emekçilerine yönelik açık bir gözdağı olmasının ötesinde, tamamen korkutmak ve sindirmek amaçlıdır ve kabul edilmesi mümkün değildir.
Bugüne kadar iktidarın eğitim başta olmak üzere, toplumsal yaşamın tüm alanlarında hayata geçirdiği anti demokratik uygulamalara karşı çıkan kesimlerin hedef haline getirilmiş olmaları, darbe fırsatçılığının geldiği tehlikeli noktanın görülmesi açısından önemlidir. Benzer örneklerini ancak faşist rejimlerde görebileceğimiz geniş kapsamlı “cadı avı” uygulamalarının asıl amacı kamuoyunun kafasında soru işaretleri oluşturmak, eğitim emekçilerinin mücadeleci kesimlerini susturmaktır.
Başbakan tarafından bu tür tehdit dolu açıklamaların aslında hangi amaçlarla yapıldığı, yıllardır ülkenin dört bir yanında fedakârca çalışan eğitim emekçilerine ne tür mesajlar verildiği herkes tarafından bilinmektedir. Hükümetin bugüne kadar hayata geçirdiği hukuk dışı ve anti demokratik tüm karar ve uygulamaları gerek ulusal, gerekse uluslararası yargı tarafından da eleştirilmiş ve benzeri hukuk dışı kararlar nedeniyle Türkiye hükümeti defalarca mahkum edilmiştir.
Ülkenin içinden geçmekte olduğu olağanüstü koşulları fırsata çevirerek OHAL hukuku dayanak yapılarak hayata geçirilmek istenen yeni tasfiye girişimlerinin kabul edilmesi mümkün değildir. Eğitim emekçileri, darbeci zihniyetten hiçbir farkı olmayan, korkutmak ve sindirmek amaçlı olarak gündeme getirilen bu tür hukuk dışı girişimlere pabuç bırakmayacak kadar köklü bir mücadele geleneğine sahiptir.
Hükümete çağrımız, OHAL hukukunun arkasına sığınarak hiçbir hukuk dışı girişimde bulunmaması, siyasi intikam duygusuyla hareket etmekten uzak durmasıdır. Eğitim Sen, nereden ya da kimden gelirse gelsin, eğitim emekçilerinin örgütlü mücadelesini hedef alan, iktidarın baskıcı ve anti demokratik uygulamalarına zemin hazırlayan her türlü girişim ve saldırının karşısında hukuksal ve örgütlü mücadelesiyle durmayı sürdürecektir.

www.kamudanhaber.net

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ahmet hani 2016-09-05 22:37:50

Allah bu kamudan haber sitesini kahretsin bu görevden alınan haksız yere alınan günahı olmayan ve su anda bi lokma ekmeğe muhtaç kalan öğretmenlerin ahiyla diğer dünyada lnsAllah cayır cayır yanacaksiniz

Misafir Avatar
el hak 2016-09-09 17:36:50 @Ahmet hani

Amin !!

Beğenmedim! (3)
Avatar
BANU TURK 2016-09-06 12:52:22

AKTİF-EĞİTİ SEN e yapılanın aynısını buna yapın.TEMİZLEYİN gitsin HAİNLERİ

Misafir Avatar
eee 2016-09-09 17:37:59 @BANU TURK

banu sen kripto hainsin

Beğenmedim! (1)
Avatar
huseyin 2016-09-05 22:38:17

ne yapacakti halay mi cekseydi

Avatar
10. Köylü 2016-09-06 07:28:28

Malum bu sendikanın açıklamasından sonra bu terör örgütü yandaşı değilseniz sendikadan ayrılın niye bozuluyorsunuz

Avatar
Ali Ay 2016-09-06 05:31:13

Teröre bulaşmış, teröre destek vermiş olduğu mahkeme kararı ile tescillenmiş yahut okullarda pkk propaganda sı yaptığı v.s.ispatlanmış kişilerin mahkeme kararına gerekçe olması şartıyla görevlerinden ihraç edelim ama sırf sendikaya üye olmuş,yahut sendikanın aldığı karar gereği eylemlerine katılmış kişilerin görevlerinden alınması yanlış olur. Maalesef kamudan haber sitesi olarak sizler sırf sendika üyesi olanları yakmak için çabalıyorsunuz.Yoksa tabiki eğer teröre destek vermişse suçtur ve görevden alınmalıdır ama üye olması destek verdiği anlamına gelmez, eyleme katılması destek verdiği anlamına gelmez.HUKUK HUKUK HUKUK.

Avatar
Beyhan 2016-09-05 23:48:40

Yeni Türkiye dizayn edilirken, muhalif tüm güçlere saldırmak demokrasi nöbeti tuttuğunu zanneden bu zihniyeti. 15 temmuzda önce milyonları fişleyen bu 12 eylül artıkları acaba neden terörle ilgili en ağır kanunlar yürürlükte olduğu halde uygulamadı acaba ? Darbeyi mi beklediklerini.

Avatar
misafir öğretmen 2016-09-08 00:52:54

burdan bazı dallamalar sendikadan ayrılın diye ahkam kesmiş ben bir eğitim senli olarak biz bu ülkeyi sizlerden daha çok seviyoruz onu iyi bilin sadece hükümet yalaması olmadığımız için bizleri görevden alacaksanız sonuna kadar eğitim senli olmaya devam edeceğiz kimseden korkumuz yok biz fetoşa benzemeyiz hiçbir zaman yandaş yalama olmadık olmayacağız.

Avatar
Masum köylü 2016-09-08 16:22:51

Allahımmmm ülkem yaşanılası bir yer olmaya başlıyor çok şükürrr

banner1915