banner1905
07 Kasım 2016 Pazartesi 19:18
Eğitim-Sen'den ''İl Dışına Sürgün Edilecek Öğretmenler'' Açıklaması
Eğitim-Sen, il dışına sürgün edilecek öğretmenler ile ilgili açıklamada bulundu.

İşte Eğitim-Sen'in o açıklaması:

Sendikal Faaliyetleri Soruşturma ve Sürgün Konusu Yapmak Suçtur!
Bugüne kadar Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), özellikle temel hak ve özgürlükler konusunda, en temel sendikal hakların kullanılması ile ilgili olarak çok sayıda hukuk dışı girişimde bulunmuş, hukukun en temel ilkelerini ayaklar altına alan kararlara imza atmıştır. MEB’in yasakçı ve hukuk dışı karar ve cezaları mahkemelerden, yüksek yargıdan birer birer dönmesine karşın, bakanlık Eğitim Sen’e yönelik baskıcı ve ayrımcı uygulamalarına ısrarla devam etmekte, Eğitim Sen üyelerini korkutmak ve yıldırmak için olmadık yol ve yöntemler kullanarak açıkça suç teşkil eden tutumlar içine girmektedir.

Eğitim Sen üyeleri hakkında, ülke çapında başlatılan soruşturmalar ve takipsizlik ile sonuçlanan dosyalar siyasi talimatlarla yeniden açılmıştır. Hukuk dışı bir şekilde “suç yaratma” girişimlerinden sonuç alamayan mülki amirler yaptıklarının “sendikal faaliyeti engelleme” suçu olduğunu bile bile Eğitim Sen üyelerini sürgün etmeye çalışarak üyelerimizi yıldırmak ve sindirmek istemektedir. Bu durumun son örneği Muğla’da yaşanmakta, Eğitim Sen üyesi 260 öğretmen 29 Aralık grevi gerekçe gösterilerek il dışına sürgün edilmeye çalışılmaktadır.

Yıllardır eğitimde yaşanan dinselleştirme karşısında laik-bilimsel eğitimi savunanların, eğitimde yaşanan ticarileştirmeye karşı herkes için eşit ve parasız eğitim için mücadele eden Eğitim Sen üyelerinin iktidar ve yandaşlarının hedefinde olduğu bilinmektedir.

Üye ve yöneticilerimizin hemen her faaliyeti baskı ve soruşturmalara konu yapılmakta, siyasi iktidarın anti demokratik uygulamalarına itiraz eden, baskıcı, otoriter uygulamaları karşısında diz çökmeyen herkese gözdağı verilmeye çalışılmaktadır.

Devlet kurumları bütün kararlarını alırken ve uygularken hukuk ilkelerine bağlı olmak ve herhangi bir konuda soruşturma yürütürken tarafsız davranmak zorundadır. Ancak Türkiye’de yaşananlar, idarenin kararları ile hukukun nasıl katledildiği, temel sendikal hak ve özgürlüklerin kullanılmasını bile “suç” kapsamına almak ve bunun üzerinden siyasi talimatlarla cezalar verilmesinin sağlanmaya çalışıldığını göstermektedir.

İktidarın ideolojik çizgisinde olan ve tamamı “siyasal kadro” olarak atanan mülki amirlerin, idari makamların giderek artan yıldırma girişimleri, üyelerimize yönelik olarak açılan disiplin soruşturmaları, verilen cezalar ve sürgün kararları tamamen hukuk dışı ve anti demokratiktir. Kısa bir süre önce, Muğla’da yapılmaya çalışıldığı gibi üyelerimize sendikal eylemler nedeniyle verilen disiplin cezaları nedeniyle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Türkiye’yi mahkum etmiş ve Eğitim Sen üyesi 90 öğretmene 153 bin TL tazminat ödenmesine hükmetmiştir. Ortada sayısız mahkeme ve AİHM kararı olmasına karşın aynı tutumu sürdüren mülki amirler en temel sendikal hak ve özgürlükleri yok sayıp, hukuk dışı kararlar almaya çalışarak “sendikal faaliyeti engelleme” ve “görevi kötüye kullanma suçu” işlemektedir.

İktidarın politikalarına itiraz eden herkesin hedef haline getirildiği bir dönemde Eğitim Sen’i hedef alarak örgütlü mücadelemizin engellenmeye çalışıldığı açıktır.  Bizleri baskı altına almaya çalışan, haklı mücadelemizden döndürmeyi amaçlayan her türlü hukuk dışı kararın alınmasında ve uygulanmasında rol alanlar, işledikleri suçlar nedeniyle bir gün mutlaka hukuk önünde hesap vereceklerdir.

Eğitim Sen üye ve yöneticilerine yönelik her türlü baskı, soruşturma ve sürgünlerin durdurulması için örgütsel ve hukuksal mücadelemizi sürdüreceğimiz bilinmelidir! Üyelerimize yönelik baskı, sürgün ve soruşturmalara son verilmeli, ülke çapında başlatılan cadı avı derhal durdurulmalıdır.
Son Güncelleme: 07.11.2016 19:24
Anahtar Kelimeler:
Eğitim-Sen
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Öğretmen 2016-11-08 00:26:25

Yaşasın eğitim sen.yaşasın KESK.yaşasın örgütlü mücadelemiz

Avatar
Ycl 2016-11-08 12:42:51

Bir grev yüzünden binlerce öğretmeni terörle ilişkilendiren zihniyetin islamiyetle uzaktan yakindan alakasi olamaz.

Avatar
Veli 2016-11-08 00:04:54

Hukuksuz karalar alarak devleti zarara uğratan yöneticiler mutlaka bunun cezasını çekmelidir.

Avatar
adil kaya 2016-11-10 22:12:11

Sancar mali o grev ppk lilar oldurulmesin diye degil hergun onlarca sehulit haberi geliyor yuzlerce insan evsiz kaldi onlar icindi akp medyasi ne derse inaniuorsunuz grrvin basligida insanlar olmesin baris olsun'du zamaninda pkk ya gozyumanlari kimse elestirmiyor olan halka emekciye oluyor.

Avatar
sancar 2016-11-08 19:44:07

grev yüzünden mi?29 aralık grevinin mesleki haklarla alakası var mı?pkk imha edilmesin diye grev olmaz..batıdakilerin eylemin gerekçesinden haberi yok tabii..kamudaki bölücülere acımayın..millet arkanızda neyi bekliyorsun ey hükümet..bu örgütü kapat gitsin..

Avatar
Muhammed Kaplan 2017-08-28 18:05:08

Yazık günah. Bu insanların bedduasını alanlar cehennemde cayır cayır yanarlar. Çoluk çocuğu olan bir sürü öğretmen sürgün edilmiş. Sadece bir günlük iş bırakma eylemi yüzünden.

Avatar
Şahin 2017-08-28 23:23:14

Sancar i..si kripto fetöcümüsün nesin sen terörü protesto eden öğretmenleriz biz 10 ekim de de devlet 3 gün yas ilan etti bugün içinde bazı arkadaşlar açığa alındı biraz haysiyet namus lütfen

Avatar
Barış Hoca 2017-08-28 20:57:51

Sancarenen zat sen iyi misin istersen bir doktora görün Sendikal faaliyetüstelik aidatı bile devlet trafından ödenen bindikanın eylem ve etkinlileri ne zamn su oldu bk bekle göreceksin hak ve Aalet yerini bulacak

banner1915