banner1905
30 Eylül 2016 Cuma 22:32
Eğitim Bir Sen: Mülakat Adaletsizliğe Yol Açıyor
Eğitim Bir Sen En başından beri karşı çıktığı Sözleşmeli öğretmenliğin sorunlara, mülakatın ise adaletsizliğe yol açtığını söyleyerek her iki uygulamaya da tepki göstermeye devam etti.

İşte Eğitim Bir Sen Genel Merkezinden yapılan O açıklama...


668 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile uygulanmaya başlanan sözleşmeli öğretmenlik istihdamı, mülakat değerlendirmesi yüzünden daha önce dikkat çektiğimiz ve yetkilileri uyardığımız boyutlarıyla tartışmaya açıldı. Geçmişte denenmiş, sonuçları görülmüş ve sürdürülebilirliği olmadığı için vazgeçilmiş sözleşmeli öğretmenlik istihdamının tekrar hayata geçirilmesinin büyük sıkıntıları beraberinde getireceğini daha önce defaatle ifade etmiştik.

Getirildiği tarihten kaldırıldığı tarihe kadar, basın açıklamalarımızla, imza kampanyalarımızla sakıncalarına işaret ettiğimiz, yetkililerle yaptığımız her görüşmede gündeme getirdiğimiz sözleşmeli öğretmenlik uygulaması, denenmiş, sıkıntıları görülmüş bir uygulamadır. Standardı tartışmalı çoklu komisyonlarca yapılan böyle bir istihdamın öğretmen olanların sevincinin değil, olamayan çoğunluğun haykırışının daha çok ses getireceği, adaletin tesisinin zor olacağı bu uygulamaya karşı durmaya devam edeceğimizi tekrar ifade ediyoruz.

Sahada oluşumuzun öngörüsü, öğretmenler odasının psikolojisi ve mesleğin verimliliği açısından yetkili sendika olarak öğretmenliğin bugününe ve geleceğine dair perspektifi açıkça ortaya koyarak yineliyoruz ki, sözleşmeli öğretmenliğin birçok tartışmayı yeniden başlatacağı, kimseye bir şey kazandırmayacağı açıktır.

Tüm bu saiklere rağmen sözleşmeli öğretmenliği yeniden hayata geçirmek, geçmişten ders almamak, eğitim-öğretim hayatına olumsuz yansımalarını görmemek ve kestirememek, yer değiştirme başta olmak üzere, özlük haklarına ilişkin mahkeme kararlarını dikkate almamak, yürütülmesi zor, umulan hedefe erişmenin neredeyse imkânsız olduğu, şevk kıran cebri bir düzeni yeniden kurmak demektir. Sosyo-ekonomik açıdan yeterince gelişememiş bölgelerde öğretmenlerin kalıcı istihdamlarını sağlamanın yolu mahkemelerden dönecek cebri tedbirler değil, cezbedici teşviklerdir. Bu yöndeki tespitimizi aynen ve yeniden deklare ediyoruz.

Tek başına sözleşmeli öğretmenlik uygulaması çok ciddi bir problem iken, atanacak öğretmen seçiminin mülakatla yapılması, yapılan mülakatlar çerçevesinde adayların kazanma ya da kaybetme nedeninin objektif bir şekilde izah edilememesi, yıllarca emek vererek okumuş ve birçok yazılı sınavdan geçmiş öğretmen adaylarının farklı komisyonlarca bir kaç dakikalık mülakatla elenmesi adalet duygusunun zedelenmesine neden olmaktadır.

Kamuya az sayıda personel alımında uygulanan mülakat ve üç katı kuralının, Milli Eğitim gibi, bir alımda 30 bin alım yapan bir kuruma uygulanması mümkün değildir. Daha ilk mülakat uygulamasında öngörülerimizin ne kadar isabetli, çekincelerimizin ne kadar haklı olduğu, uzun vadede birikecek yoğunluğun yönetilemezliğinin sirayet alanı çok net anlaşılmıştır. Bakanlık, yeni alımlarda bugünkü tecrübeyi de göz önüne alarak, bu durumu gözden geçirmelidir. Yeni personel alımı tercihinde, mülakat uygulaması yerine daha adil, önce hakkaniyet, sonra ehliyet ve liyakat ölçülerine göre istihdamı yeniden düşünmelidir.

Milli Eğitim Bakanlığı, maşeri vicdanı yaralayan, hakkaniyet ölçütleri her hâlükârda tartışmaya açık olacak olan sözleşmeli öğretmenlik istihdamı uygulamasından da, bunun yolu olan mülakatla öğretmen alımından da bir an önce vazgeçmelidir.

Eğitim-Bir-Sen olarak, bir defa daha Bakanlığı, ileride geri adım atmak durumunda kalacağı bu hatalı uygulamadan vazgeçerek, öğretmeni teşvik ile şevklendirecek, istihdam olarak kalıcılığı sağlayacak; adilliği tartışma konusu yapılmayacak, uygulama açısından süreklilik arz edecek yöntemleri benimsemeye davet ediyoruz. 
Son Güncelleme: 30.09.2016 23:18
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Aygun61 2016-10-01 20:01:32

Müdürlük mülakatlar ne olacak sayın bir sen orda mülakatı savunursunuz.bursa savunmuyorsunuz.yoksa hükümet dediğinizi etmedi diye karşı çıkıyorsunuz.kendinizle celismeyin. Muhaaaaa

Avatar
Hamit 2016-10-01 16:09:38

Günaydın Eğitim Birsen. Listeyi tulum çıkaramadınız her halde. Yönetici mülakatlarında yaptıklarınız Fetönün yaptığının aynısı idi.

Avatar
Dedikleri olmadı 2016-10-02 21:48:13

Demek dediklerinizi sallamadılar yoksa mülakat sizin işiniz...mülakat müdürleri ile elenen müdür adaylarını biliyorum... Yazık yaz şimdi de gariban öğretmende sıra eee biz bağırırken koltuk için bağırıyorsun diyen öğretmenler kadroluuuz nasılsa diyip yan gelip yan yatan gelen müdür giden müdürün yönetsel boşluğundan Sefa süren öğretmenler az kaldı sıra size de gelecek...

Avatar
abid 2016-10-02 14:11:10

Rabbim, bugüne kadar haksızlık yapan ve haksızlığa göz yumanları sen en iyi bilensin. Hepsini Sana havale ediyorum

Avatar
Süleyman Avcı 2016-10-02 13:16:01

Sizle hem bu dünyada hemde ahirette hesaplaşacağız.

Avatar
Erzurum 2016-10-02 10:46:22

EBS komik oluyorsunuz ....Bu ülkeyi öğretmenleri ne hale getirdiniz.farkında değil misiniz

Avatar
Bu ne perhiz 2016-10-02 19:38:34

Bre EBS sen değilmiydin müdürlük mülakatlarındaki adaletsizliği savunan şimdi de öğretmen mülakatlarına adaletsizlik diyorsun ...ki işin içinde sen olduğun halde parmağın olduğu halde...

Avatar
Ali ayata 2016-10-03 16:54:06

İyi karşısınız. Ama tüm komisyonlarda siz görevlisiniz ve o soruları ebs liler soruyor. Çelişki değil mi. Yan cebime koy gibi.

banner1915