İstanbul
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
03 Temmuz 2018 Salı 14:25
ALİ YALÇIN: KAMU İŞVERENİ ARTIK BİR DAHA İTİRAZ ETMEMELİ

Haziran ayı enflasyon rakamının %2.61 olarak açıklanmasıyla 2018 yılı ilk atı aylık enflasyon oranı %9.17 olarak gerçekleşti. Bunan anlamı, 4. Dönem Toplu Sözleşme gereği kamu görevlilerinin maaşlarına, yılın ikinci yarısı için uzlaşılan %3,5 oranındaki artışa ilave olarak “enflasyon zammı” yapılacak olmasıdır.

4. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinde “maaşlara yapılacak zammı, enflasyon canavarı değil masanın tarafları belirlesin” irademizin ne kadar doğru ve gerekli bir tavır olduğu bir kez daha ortaya çıkmıştır. Tarafların iradesiyle zam oranı belirlemek yerine, enflasyon verileriyle maaş zammı hesabı yapma durumundan kurtulmak gerektiği bir kez daha ortaya çıktı.

Kamu İşveren Heyeti’nin, kamu görevlilerinin maaş, ücret ve diğer mali-sosyal haklarında yapılacak artışla ilgili olarak hedeflenen enflasyon üzerinden masaya teklif sunma pratiğinin yanlışlığına ilişkin verilere bir yenisi daha eklenmiştir. Toplu Sözleşme masasına Orta Vadeli Mali Plan/Merkez Bankası öngörüleriyle değil bugüne kadar oluşmuş gerçek verilerle gelmek gerekiyor.

Son on yıllık süreçte hedeflenen enflasyon ile gerçekleşen enflasyon arasındaki farklılığı tablolarla ortaya koyduğumuz toplu sözleşme görüşmelerinde deklare ettiğimiz tespitlerin ve masaya taşıdığımız tekliflerin doğru ve gerçekçi olduğunu ispatlayan ilk altı aylık enflasyon verileri, kamu görevlilerinin refah artışı ve büyümeden pay verilmesi yaklaşımınızın ne kadar önemli/gerekli olduğunu da tescilliyor.

Kamu İşvereni’nin enflasyonla mücadele, mali disiplin ve bütçe olanakları gibi kavramlar üzerinden toplu sözleşme masasına teklif sunma alışkanlığını terk etmesi ve enflasyona ezdirmeme stratejisi yerine enflasyonu ezme hedefiyle masaya teklif sunma pratiğine yönelmesi gerekmektedir.

2018 yılının ikinci yarısında enflasyon farkı ile ikinci altı aylık dönem için öngörülen artış oranın yansıtılmasıyla maaşlarda gerçekleşecek artışın gelir vergisi üst dilimlerine daha erken dahil olma riski oluşturacağı gerçeği de dikkate alınarak, gelir vergisi dilimlerine ilişkin matrahların 2018 yılı ikinci yarısına ilişkin olarak ilk altı aylık enflasyon oranında artırılması yönünde bir düzenleme yapılması gerekir.

Kamu İşvereni’nin 4. Dönem Toplu Sözleşme masasına sunduğu ilk teklif ile süreç sonunda imza altına alınan maaş zammı oranları arasındaki farkın oluşumu için Memur-Sen’in ortaya koyduğu mücadelenin değeri, bugün açıklanan enflasyon oranlarıyla bir kez daha teyit edilmiştir. Enflasyon oranıyla değil masada uzlaşmayla zamların belirlendiği, kamu görevlilerine refahtan ve büyümeden hak ettiği payın verildiği günlere çok uzak değiliz…

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
3 Buçuk 2018-07-04 01:05:22

Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz!!!

Avatar
Bahri 2018-07-03 14:51:54

Sarı sendikanın sarı başkanı yandaşlıkta sınır tanımıyorsun ama ekonomik sonuçlar suratına şamar gibi inerken bile utanmıyorsun. Yuh olsun sana ...

Avatar
Mİsafir 2018-07-03 14:55:05

Sayın Başkanım evet itiraz etmeyeyelim Allah devletimize zeval vermesin. Lakin; Ek gösterge verilen bir polis memuru, Hemşire, öğretmen İmam ve şube Müdürü peki diğer çalışanlar devletin üvey evladımı, lisans mezunu bir şef kadrosunda olan neden ek göstergeden faydalanamıyor. Şef kadrosu bu kadarmı vasat bir kadromu ki ...

Avatar
şef 2018-07-03 15:42:43

Memurun maaşlarının erimesi bir kısmının geri iade edilmesini başarı olarak nasıl görürsünüz bilmem gerçek enflasyonunun bu olmadığı kesin

Avatar
Kanarya 2018-07-03 16:15:03

O zaman neden imzaladin demezler mi bay yalçın? Sonra da zaferden bahsediyorsunuz. Çok mu komik oldunuz ne?

Avatar
Üvey Evlat 2018-07-03 21:46:55

Yaptığınız sendikacılığın Allah belasını versin. Şimdi bizi nasıl sattığını anlatman lazım. bütün arkadaşlarıma söylüyorum Allah vekil yarın sendikadan istifa ediyorum.

Avatar
Arif 2018-07-03 14:43:55

Avatar
Kral 2018-07-03 15:13:32

Eeee sonuç ne sonuç sayın yalçın? Başarısızlıkların tavan yaptı hala mı o koltukta oturuyorsun ? Gerçi ne diye istifa edecen ki 2 yıl çalış sen de bir partiden aday ol milletvekili ol. Sen de haklisin.Devletime asla lafım yok Allah daha çok versin hamdolsun işimiz var Rabbime şükürler olsun benim lafım memuru savunuyorum diyip matematikten anlamayan süslü cümleleri kullanmayı iyi bilen Sayın Ali YALÇINA. Yüzde 5, 17 enflasyon farkı bir fiyaskodur. Enflasyon farkı nedir ? Alırsın yüzde 7-8 , enflasyon 8.5 çıkar 0.5 enflasyon farkı olur anlarım da sen 3.5-4 u zor aliyorsun enflasyon farkı 5.17 çıkıyor. Senin aldigin zandan daha çok enflasyon farkı olursa sen bu işte yanlış yaptın demektir. Bırak artık şu koltuğu sen yapamıyorsun sendikacılığı. Benim şahsım görüşüm budur. Kaç sözleşme oldu senden bir başarı göremedik işin komik yanı bunların hepsini tarihi başarı diye lanse etmen. Tuhaf