Allahın izniyle ramazanı şerifin sonuna geldik. Dini vecibelerimizi tam yapmamız gerekir. Bayramın kaynağı peygamberimiz s.a. v Yesrip şehrine gelince, Yahudilerin kendine aralarında eğlendikleri, Sevinçli oldukları günlere şahit olur.

Peygamber efendimize de konu anlatılır. Yüce mevlamız hicretin ikinci yılında Müslüman, ergen, mazereti olmayanlara bir ay oruç tutmayı farz kıldı.

Bir ay rabbinin emirlerini harfiyen uygulayan müminlere Allah sevin günlerini ikram etti. Bayram günleri oruç tutulmaz. Vücudum oruç tutmaya alıştığı için altı gün Şevval ayının orucunu tutayım diyen mümin günah işler.

Şevval ayında ister art arda, isterse Müslüman farklı günler de altı gün oruç tutarsa Allah o yılı o kişi için bütün yılı oruçlu geçirmiş sevabı veriri.

Bayram namazının hükmü dinimizde vaciptir. Erkekler mutlaka kılmalıdırlar. Bayram nazmının vakti bulunulan yere güneşin doğumundan en az  45 dakika sonra  kılınır. Camiiye  geç giderek bizim imam erken kıldı olmaz.

Özellikle imalar buna riayet etmemdiler.  Bazı hocalarımızın hala yanlış işletişim dili kullandıklarını duyuyoruz. Tabii ki kalbimiz yaralanıyor.

İmamlar eğer ezbere ifade edemiyorlarsa öncesinden yazarak halka duyurusunu yapmalıdır. Öyle oluyor ki, iki kelime bir araya gelemiyor. Uzadıkça uzuyor.

Hutbe konusu merkezden geldiği için inisiyatif kullanma hakkı yok hocaların. Fakat hutbeden indikten sonra  açıktan dua eden hocalarımız, önce Arapçasını yapıyorlar, sonra ise yarı Arapça yarı Türkçe, zaten yapmış olduğu ilk dua hepsini kapsıyor.

Bayram öncesi mutlaka yapılacaklar:

1-Fitreler verilmelidir. Bayram namazı öncesi, fakirin eline ulaşmış olmalıdır. Önce akrabamız fakirse onu vermeliyiz. Ağabey, abla, amca, teyze,

2- Bayramın gecesinde yapılan dualar makbuldür.

3-Arefe günü mezarlık ziyaretlerini gerçekleştirmeliyiz. Okunması gereken sureler:

Sureleri kabrin baş ucunda da okuyabiliriz, ayak ucunda da okuyabiliriz.

Kuran okumayı bilenler hangi sureler okuyacaklarını bilirler. Fakat bir şekilde kuran okumayı bilmeyenler için  aşağıya yazılan sureler okunur.

a-11 ihlas suresi(Gül hüveallahü)

b-Felak suresi 3 adet

c-Nas suresi 3 adet

d-Ayetel Kürsi 3 adet

e-fatiha suresi 1 adet

 Sonra duasını yaparız. Mezarlıkta boş konuşulmaz. Mezarlar çiğnenmez. Mezarların üzerine oturulmaz. Yeşillikler kırılmaz, koparılmaz.

Mezarlık ziyaretine çiçekçiden çiçek alınıp gidilmez. Dikmişsek bakımını yaparız. Yoksa çiçek dikmeye niyetleniriz.

Mersin dallarının da hiçbir anlamı yoktur.  Götürmemek iyidir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hicham el Guerrouj 2018-06-25 22:48:34

3-“ediyorum.Kendim” = ‘.’ ile devamındaki cümlenin ilk harfi arasında boşluk bırakmamışsınız. Hâlbuki…
4-Hani akıl verenler oluyor onlara cevabendir.” = Devrik, bozuk anlamlı cümle…
5-“Yazacaklarıo da yoık.” = Biraz itina lütfen…
6-“Şükür rabbime” = Rab küçük yazılır mı? Hem de bir ilahiyatçı tarafından!
7-“lütfetti.Şükür” = . ile devamındaki cümlenin ilk harfi arasında boşluk bırakmamışsınız. Hâlbuki…
8-“teşşekürler” = Yoruma mahâl yok
9-“getireceğim.Birileri” = ‘.’ ile devamındaki cümlenin ilk harfi arasında boşluk bırakmamışsınız. Hâlbuki…(yazının devamında birkaç yerde…)

Avatar
Hicham el Guerrouj 2018-06-25 22:49:13

10-“ise,” = ise bağlaç olarak kullanıldığından, ondan sonra ‘,’ kullanılmaz. Bakınız Türk Dil Kurumu İmlâ Kılavuzu.
11-“Burada bir konuyu dile getireceğim.Birileri dikte ederek yazı yazmalısın dedi. Şu ana kadar yazmadım.Birileri istedi diye tek harf yazmam. İkinci konu ise, İmam hatip'te görev yapmaktan hiçbir zaman kaçmadım.” = Hem bir konuyu dile getireceğim diyorsunuz hem de ikincisi diyerek… Böyle anlatım olur mu?
12-“kullanıyor ki,” = ki bağlaç olarak kullanıldığından, ondan sonra ‘,’ yazılmaz. Bakınız Türk Dil Kurumu İmlâ Kılavuzu.
13-“dedi? dedim ki,” = hem ‘dedi’den sonra cümle bitip soru işareti kullanmanıza rağmen sonraki cümleye küçük harfle başlamışsınız hem de yine ‘ki’yi bağlaç olarak kullanmanıza rağmen ondan sonra yine ‘,’ kullanmışsınız. Bunlar hatalı yazım teknikleri. Bana inanmıyorsanız, bakınız; Türk Dil Kurumu İmlâ Kılavuzu. Üç cümlede iki hata. 

Avatar
Hicham el Guerrouj 2018-06-25 22:49:55

14- “Bizler ‘kaçak’ değiliz tabirini kullandı” = Önceki cümlelerle ilgilisi olmayan bir ifade. Hem siz ‘emekli oldum’ demişsiniz hem de onun beyanını peşine eklemişsiniz. Anlatım bozukluğu var.
15-“Beden dili iletişimde ki etkisini gördüm.” = Hem anlam bozuk hem de ‘ki’ yine ayrı olarak, hatalı yazılmış. Bir cümlede iki hata…
16-“İmam hatipde” = Bu yazılış mı doğru yoksa yukarıdaki gibi (bakınız ben ‘ki’yi birleşik yazdım) ‘İmam hatip'te yazılışı mı? Hangisi ciğer, hangisi kedi?
17-“Hiçbir şekilde imam hatip mezunu biri olarak” = Sayın hocam, bu nasıl bir ifade Allah aşkına? İmam hatip mezunu biri olarak, hiçbir şekilde… demek çok mu zor? Takdir sizin.

Avatar
Hicham el Guerrouj 2018-06-25 22:50:31

18-“geçmiş de” = yanlış. Doğrusu ‘geçmişte’ olacak, olması gerekir.
19- “olacakdı.” = Olacaktı olmasın o, ne dersiniz?
20-“oluyordu.Sayın” = ‘.’ ile devamındaki cümlenin ilk harfi arasında boşluk bırakmamışsınız. Hâlbuki…(yazının devamında birkaç yerde…)
21-“Mehmet abi” = A büyük olmayacak mı sizce? Yukarıdaki ‘hoca’ da aynı…
22-“hatip lisesinnde” = El insaf Sayın Hocam, el insaf… Yazdıktan sonra hiç mi kontrol etmiyorsunuz?
23-“imam hatip de” = Bu şekilde yanlış, doğrusu ‘imam hatipte’ olmalı. Hem de hâl eki olan ‘de’ ayrı yazılmış ki bu da bir hata. Hem de ‘d’ değil ‘t’ olacak.
24-“ne demeli” = Hani ‘?’ nerede?:)
25-Açılıyor var olan okullar yaşatıldı.” = Allah aşkına, söyler misiniz? Bu ne, nasıl bir yazım tekniği?
26-“Olmayan yerlerde ise sıfırdan açıldı.” = Bu ne demek? Ya olan yerlerde?! Eksiden ya da üçten açılma nasıl olur acaba?:)

Avatar
Hicham el Guerrouj 2018-06-25 22:51:03

27-“İmam hatip okullarının açılı olması kimsenin hakkı değil.” = Peki bu nasıl bir ifade? VAllahi çözemedim. Bunu çözse çözse Doğan Hızlan, Selem İleri falan çözebilir zannımca.
28-“o ki,” = ‘ki’ den sonra virgül olmaz. Olamaz…
29-“kurumlarınnda” = İtina, itina, itina… Ne denebilir ki?
30-Genel değerlendirme = Hocam, kusura bakmayınız ama yazdıklarınızı siteye göndermeden evvel gözden geçirirseniz, bizleri de bu işkenceden kurtarmış olursunuz. Üç dört paragraflık bu yazınızda bile bir sürü anlatım bozukluğu, cümle düşüklüğü, imlâ hatası… mevcut ise başlıktaki ‘uzun süre’yi biraz daha uzatarak dinlenmenizi, ondan sonra kaldığınız yerden devam etmenizi tavsiye edebilirim nacizâne.
Takdir sizin. Kolay gelsin.

Avatar
Hicham el Guerrouj 2018-06-25 22:51:34

NOT: Biz okuyucuları ‘insafsızca’ eleştirmekle itham etmeyiniz lütfen. Birileri yazar, daha doğrusu yazmaya çalışır, birileri de eleştirir. Teknik direktörün sahaya çıkıp oynamasını beklemek nasıl abesle iştigâl ise bizden yazmamızı beklemeniz de öyle… Bu arada, ben de Türkiye’nin en büyük ve tanınan bir yayınevinden sinema ve mizah, eleştiri alanında kitabı yayınlanmış bir amatörüm. Öğretmen de değilim ayrıca.
Size yazı hayatınızda başarılar diliyorum.

Avatar
Hicham el Guerrouj 2018-06-25 22:47:49

Sayın Yazar;
Uzun süredir siteye uğrayamamıştım. Ama bugün ‘Uzun Süre Yazmadım başlıklı eski yazınızı okudum. Siz yine insafsızca bir eleştiri olarak değerlendirebilirsiniz belki ama yazmaya çalışan bir kişiyi eleştirerek daha güzel yazmasına bir nebze katkı sunmanın faydalı olacağını değerlendirdiğim için bu yazıyı nazar-ı dikkâtinize sunuyorum.
Tamamını okuyabilir misiniz?
Teşekkürler.
Bir gün, üstad Yahya Kemâlin yanına gelen bir kişi, yazdığı şiirlerini göstererek, üstâdım; bendeniz şiir yazıyorum, aynı zamanda resim de yapıyorum diyerek, ondan şiirlerini incelemesini ister. Üstad adama dönerek, siz en iyisi resim yapın der. Adam; iyi de resimlerimi henüz görmediniz ki deyince, şiirlerinizi gördüm ya der
Bence siz resim yapın. Niçin mi? Aşağıda açıkladığım sebeplerden.
Bunları şöyle sıralayabilirim:
1-Sitemizin dışında ki” = ‘ki eki bağlaç değil, dolayısıyla ayrı yazılmaz. Bakınız Türk Dil Kurumu İmlâ Kılavuzu.
2-çekemeyen ,” = Virgül ayrı, bitişik olması gerekir.

Avatar
Hicham el Guerrouj 2018-11-25 23:21:52

Az kaldı, üç beş ay daha kaldırmayın şu züper yazıyı! Ramak kaldı gerçekten...