banner1905

Kabine açıklanıp Milli Eğitim Bakanlığı’na eski Talim Terbiye Kurulu Başkanı ve Maya Okulları Kurucusu Prof. Dr. Ziya Selçuk getirildiğinden beridir sular durulmuyor.

Öğrenci, veli, öğretmen başta olmak üzere eğitim sisteminin paydaşı olan herkes sosyal medyadan Sn Bakana ait sözler, videolar paylaşıyorlar.

Öyle bir atmosfer yakalanmış ki, adeta bayram havasında.

Zafer elde edilmiş gibi…

Eğitimciler belki de ilk defa bir umut yakaladı. Yıllardır birikmiş ve kronikleşen sorunların çözümünde eğitimciler nezdinde ilk defa çözüme kavuşturabilecek bir ışık, bir isim görüldü.

Bu ışığı kaybetmek ve tekrar eski karanlık günlere dönmek istemiyorlar. Sahiplenmeye çalışıyor ve Bakan Bey’e övgü dolu sözlerle destek oluyor, şevk ve motivasyonlarını dile getiriyorlar.

Ben de, eğitim üzerine yıllardır kafa yoran bir yazar olarak süreci ve söylenenleri yakından takip edip, gözlemliyorum.

Solcusu sağcısı, alevisi sünnisi, yandaşı muhalefeti, fakiri zengini, partilisi partisizi, genci yaşlısı, dindarı ateisti, öğrencisi velisi, öğretmeni akademisyeni bütün bir toplum Bakan Ziya Selçuk’un göreve getirilmesi ile birlikte yeni bir döneme geçildiğini ve eğitimde çağ atlanacağını dile getiriyorlar.

Bir ara hatta “Yeter artık! Bakan Bey’i öve öve, yere göğe sığdıramıyorsunuz. Nazar değdireceksiniz maazallah” diye bir paylaşımda bulundum.

Aynen öyle, herkes övüyor da övüyor;

Mülakatları kaldıracak bir Bakansınız. Allah gönderdi sizi.

Sözleşmeli Aileler birleştirilsin. Aile bütünlüğü önemli. Bu yapsa yapsa Ziya Selçuk yapar.

Kanayan Ücretli öğretmenlik mevzusuna bir çözüm bulunsun. Bakan Selçuk gönüllere taht kursun.

Picteslilerin umudu olacaksınız. Bizi kadroya geçirin.

Öğretmenlerin itibarını iade edin

Öğretmenlerin ek ders sorununu çözün. Siz bir eğitimcisiniz. Bunu ancak siz çözersiniz.

Memur Öğretmenlere öğretmenlik yolu açılsın.

İdarecilik sorunu halledilsin. Geçici değil, kalıcı olsun.

Sorunlar, beklentiler yazılıyor, paylaşılıyor… Ama nedense kimse bunların nasıl yapılacağını yazmıyor. Bütün yükü Bakan Selçuk’a bırakıyorlar.
Söz gelimi, mülakat kaldırılsın liyakat getirilsin deniyor ama liyakat nasıl ölçülsün? bunun cevabını hiçbir eğitimci dile getirmiyor. Milli ve yerli bir ölçme yöntemi geliştirmiyor.
Ya da, Öğretmenlerin ek ders sorunu çözülsün diye talep ediyorlar ama nasıl çözüleceğine dair çözüm yöntemi sunmuyorlar.

Tüm beklentileri veya çözüm yollarını Bakan Bey’den bekliyorlar anlaşılan.
Allah’tan bir tane çalışkan, gayretli, eğitimci, öğretmenini sahiplenen bakan geldi! Amerikayı tek başına keşfedebilir mi? Her şeyi ondan beklemek ne derece doğru?

O da bir eğitimci, sizler de… Bir eğitimci, Bakan olabildiğine göre, siz bütün eğitimciler potansiyel birer Bakansınız…

Sorunları dile getirmek, çözmesini talep etmek yerine, nasıl çözüleceğine dair çözüm yolları üretin siz de?

Eminim ki ya Bakan, ya da danışmanları veya yakınında bulunan bir mesai arkadaşı tarafından sunacağınız çözümler kendisine ulaştırılacaktır.

Yeni Türkiye’nin yeni eğitim modelinin inşasında çorbada sizin de tuzunuz olmuş olur.

Bir Bakan eğitimci diye, eğitimin tüm sorunlarına tek başına kafa yorup çözmesini beklemek hem ona hem bütün bir halka zulüm olur. Haksızlık olur.

Evet, demin de ifade ettim. Sayın Ziya Selçuk bir eğitimci ve Bakan olabildiğine göre… Ve sen de bir eğitimci olduğuna potansiyel bir Bakansın.

Evet, Ziya Selçuk’un hitap ettiği şekilde hitap edelim; “Sevgili Öğretmen arkadaşlarım”, sizler Bakan olsaydınız bu sorunları nasıl çözerdiniz?

Yanıtlarınız benim için hayati derecede önemlidir.

Cevaplarınızı Bakan Bey’e ulaştırmak üzere ozkanerdem84@gmail.com adresine bekliyorum.

Saygılarımla

Özkan ERDEM
Eğitimci-Yazar

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hangi öğretmenler? 2018-07-13 11:06:51

Genç adam sen Fransa ' da mı yaşıyorsun? Alana ( MEB okulları) inip hiç tespitte bulundun mu? EBS ci olmayanın idari kadrolarda yaşama hakkı var mı? Kendini bakan zannedenler hangi sendika mensubu kişiler?

banner1915