Geçtiğimiz aylarda Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Sayın Yusuf TEKİN "Şu anda ortalama öğretmenlerimizin çalışma süreleri 10 yılın üzerinde. Bu öğretmenlerimiz haftada ortalama 20 saatin üzerinde derse giriyorlar. Hiç sınıf görmeyen bir akademisyenden ortamı çok daha iyi biliyorlar. Keşke üniversitelerimizin eğitim fakültelerinde tecrübe paylaşımı gibi bir ders olsa biz de protokol yapsak her bölümde bir öğretmenimiz bu tecrübelerini paylaşsa. Bu da benim hayalim. Bunu YÖK Başkanımızla, rektörlerimizle de konuştum.”şeklinde bir açıklama yapmıştı. Bu fikrinden dolayı Sayın Müsteşarımızı kutluyorum ve bu çalışmanın en kısa sürede uygulamaya konulmasını sabırsızlıkla bekliyoruz.

Bir öğretmen olarak öğretmenler ile mesleki bilgi alışverişini çok önemsiyorum. Sadece bu yıl gönüllü olarak 1500’e yakın öğretmene seminer verdim. Seminer verdiğim gruplar arasında aday öğretmenler , çeşitli branşlardan kıdemli öğretmenler ve üniversite öğrencileri de var. Ama bu seminerlerin en fazla eğitim fakültelerindeki öğretmen adaylarının ilgisini çektiğine şahit oldum.

Üniversitede ilk seminer deneyimimde de gördüğüm kadarıyla öğretmen adaylarının tecrübelerimize çok ihtiyaçları var. Fakültelerde derslere giren hocalarımızın akademik çalışmaları, teorik ve literatür bilgilerinin tanında kitapta yazmayan ve sadece sahada edinilen bir çok pratik bilginin öğretmenler tarafından öğrencilere aktarılmasının eksikliğini yaşıyor öğrenciler. Bir sınıf öğretmeni olarak ilk göreve başladığım birleştirilmiş sınıflı köy okulunda yaşadıklarımı , köy halkı ile hatıralarımı , köyde yaşamanın artılarını ve eksilerini, buralarda öğretmenlerin nelere dikkat etmeleri gerektiğini , buradaki öğrencilerle çalışmanın mesleki anlamda size kattıklarını ; bunların yanında öğretmenlerin özlük haklarını , bakanlıkta ne gibi kariyer olanakları olduğunu , dil ve yüksek lisans eğitiminin onlara sağlayacağı yararları anlattığımda öğrencilerin sıkılmadan can kulağıyla dinlediklerini gördüm. Üstelik soracak o kadar çok soruları var ki aynı çalışmanın tekrarını hatta üniversitede ders olarak okutulmasını isteyen öğrenci yorumlarını dağıttığım memnuniyet anketlerinden okurken müsteşarın ne kadar haklı olduğunu bir kez daha anladım. Benimle iletişim kuran bazı öğrenciler ile proje üretip onları bizzat köy okullarına götürdüm. Birleştirilmiş sınıflar ile ilgili teorik bilgi vermek yerine örneklerle onlarda heyecan uyandıracak şekilde sınıf öğretmenlerinin bu dersleri vermeleri daha etkili olacaktır. Sadece bu konularda değil her branştaki öğretmenin sahadan edindiği mesleki tecrübelerini üniversite öğrencilerine aktarması gerekir.

Son 6 ay içerisinde üniversitelerde öğretmen adaylarıyla buluşup onlara seminer verme konusunda çok çabaladım. Ancak gördüğüm kadarıyla bir çok üniversite bu konuda çok isteksiz. İş birliğine açık ve elinden geleni yapmaya hazır akademisyenlerimizi tenzih ediyorum ve bana verdikleri destek için kendilerine teşekkür ediyorum. Müsteşarımızın YÖK ve Rektörlerle yaptığı görüşmenin yasal zemine oturtulması öğretmen yetiştirme sistemimiz için devrim niteliğinde bir karar olacaktır.

Hatta ben sayın müsteşarın önerisine ek olarak seminer dönemlerimizde fakültelerimizdeki hocalarımızın okullarımıza gelip pedagojik bilgilerimizi tazelemelerinin gerektiğine de inanıyorum. Maalesef üniversitelerimizin okullarımız ile bağlantıları çok kopuk. Öğretmen yetiştiren bir kurumun öğretmenlerle sürekli içli dışlı olması gerektiğine ve öğrencilerinin mezun edene kadar değil mezun ettikten sonra da gelişimlerine katkı sağlaması gerektiğine inanıyorum.

Okullar ile üniversitelerinin iş birliği ne kadar güçlü olursa kazanan eğitim sistemimiz olacaktır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Öğretmen 2017-09-30 12:18:50

Milli Eğitim Bakanlığı tepe yöneticileri başarılı öğretmenler için hangi çalışmayı yapmışlar ki? Çoğu yerde başarılı öğretmenlerin başarısını görmezden gelmişlerdir. Sayın müsteşar bakanlığımızı iyi olarak yönetememektedir.

Misafir Avatar
istanbullu volkan 2018-10-03 11:38:58 @Öğretmen

buyur sen geç .

Beğenmedim! (4)
Avatar
TIK TIK BİLDİRİCİ 2018-01-02 21:38:17

Sayın müsteşar eğitim katliamı yapan biridir.
Milli Eğitimin Milli olmasından uzklaştıran eberciliği eğitim yöntemi sayan birinden müsteşar olması bence doğru değil.
sonuçta bakana doğruyu anlatacak birisi gerek ama bakan kandırılıyor gibime geliyor.

Misafir Avatar
istanbullu volkan 2018-10-03 11:40:32 @TIK TIK BİLDİRİCİ

ya bırak ezbere konuşuyorsun. ezberci eğitim modelinden geçmiş öğretmenden ne beklenir ki...

Beğenmedim! (4)
Avatar
Eğitmen 2018-04-23 01:02:46

Eğitimi felç eden namzetten mi söz ediyorsunuz; Sayın author iyisinizdir İnşaAllah

Avatar
aziz yıldırım 2018-07-12 11:14:19

konuş samet doğvumu dediklevin

Avatar
misafir amca 2018-08-18 14:01:53

O müsteşar dediğiniz içinden sakladıklarını dışarıya yapamadı ama içerde çok insanın canını yakacak şekilde ikircikle neler yaptı binlerce öğretmeni mağdur huzursuz ve haksızlıkla yerlerinden ederek haketmeyen tecrübesiz bilgisiz liyakatsiz kişilerin görev almasına vesile oldu. Alacağı ah varmış niyeti iyi olsaydı iyi dilekleri gerçekleşirdi. Yazık bu ülkeye. Tecrübeyi değerli diyip ilk önce kendisi görmezden gelen özüyle sözü çakışan yöneticiler var.

Avatar
Alpaslan Fakılı 2018-07-12 22:20:59

Değerli Meslektaşım,
Gerçekten önemli bir noktaya parmak basmışsınız. Doğrular şahıslara endeksli değil, hepimiz gelip geçiciyiz. inşAllah söyledikleriniz dikkate alınır... iyi çalışmalar...

Avatar
hoca 2018-07-24 15:00:56

öğretmenlikten daire başkanlığına kadar her kademede görev yapmış birisi olarak şu an görev yaptığım eğitim fakültesinde öğrencilerime en yararlı hoca olduğumu düşünüyorum

banner1954