14 Haziran 2018 Perşembe 20:16
Zorunlu Mazeret İzinlerini Kullanırken Amire Haber Vermek Gerekir mi?

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu; eşi, çocuğu, kendisinin veya eşinin ana, baba ve kardeşi ölen memura isteği üzerine yedi gün izin verileceğine hükmederken, amire bu kapsamdaki izin talepleri konusunda değerlendirme yetkisi de tanımamıştır.

Ölüm nedeniyle mazeret izni

657 sayılı Kanundaki düzenlemeye göre;

-Eşi ya da çocuğu ölen memura, isteği üzerine 7 gün izin verilir.

-Anne, baba veya kardeşi ölen memura, isteği üzerine 7 gün izin verilir.

-Eşinin anne, baba veya kardeşi ölen memura, isteği üzerine 7 gün izin verilir.

Ölüm nedeniyle verilecek iznin ölüm olayına bağlanmış olması nedeniyle, mazeret iznine konu ölümün gerçekleşmesiyle birlikte memur mazeret iznine hak kazanmış olacağından, mazeret ini kullanılabilecek süre de ölüm olayını izleyen yedinci gün sonrasında kullanılamayacaktır. Amire haber vermeden ölüm mazeretine istinaden işe gelmemek

657 saylı Kanunda; verilmesi zorunlu olan mazeret izinlerinin, mazeret üzerine memur tarafından talep edilmesi halinde verileceğine, öte yandan izin ve kabul edilebilir mazeret halleri dışında, memurların mesai saatleri içerisinde görevleri başında olmaları gerekeceğine ve göreve gelmediği gün sayısına göre memurlar hakkında farklı yaptırımlar uygulanacağına hükmedilmiştir.

Bu itibarla, amirine haber vermeden göreve gelmeyen memurlar hakkında, göreve gelmedikleri gün sayısına göre değişen ağırlıkta disiplin cezaları verilmesi mümkün olabilmektedir.

Ancak, göreve başlayan memurun ileri süreceği işe gelmeme sebebinin kabul edilebilir bir mazeret olması durumunda ise ilgiliye disiplin cezası verilmemesi gerekecektir.

Öte yandan, özellikle ölüm mazeretine dayalı hallerde, memurun olaydan duyduğu üzüntünün etkisiyle amirine haber veremediği durumlarla da karşılaşılabilmektedir.

Bu çerçevede, ölüm mazereti nedeniyle göreve gelmeyen, bu konuda amirine haber vermeyen ve göreve gelmediği gün sayısı ölüm olayının yaşandığı tarihten itibaren 7 günü geçmeyen memur hakkında, göreve başladığında mazeret izni talep etmesi durumunda, kabul edilebilir mazeretlerinin varlığından hareketle göreve gelmediği günlerden dolayı disiplin işlemi yapılmaması gerekeceği düşünülmektedir.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.