16 Nisan 2018 Pazartesi 08:28
UNVAN DEĞİŞİKLİKLERİNDE HANGİ ŞARTLAR ARANIR?

Bakanlar Kurulu tarafından çıkarılan “Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Genel Yönetmelik” ile bu Yönetmeliğe dayanılarak kurumlar tarafından çıkarılan özel yönetmeliklere bakıldığında, unvan değişikliği ve görevde yükselme uygulamalarında çeşitli hizmet sürelerinin aranabildiği görülmektedir.

Unvan değişikliği ve görevde yükselmede aranan hizmet süresi şartlarına, yapılacak sınavlara ilişkin duyurularda belirtilen başvuru tarihinin son günü itibarıyla, adayların sahip olması gerekiyor.

*Toplam hizmet süresi şartı

Unvan değişikliği veya görevde yükselme suretiyle atama yapılacak kadro itibariyle ilgili personelin sahip olması gereken toplam hizmet süresi şartı, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 68/B maddesi hükümleri çerçevesinde aramaktadırlar.

İlk dört derecelerdeki kadrolara (Eğitim Öğretim Hizmetleri ve Sağlık Hizmetleri dışındaki hizmet sınıflarına ait) atanacaklarda 657 sayılı Kanunun 68/B maddesi hükümlerine göre toplam hizmet süresi şartının aranması zorunlu olurken, diğer derecelerdeki kadrolara atamada ise kurumlar tarafından toplam hizmet süresi şartı aranabiliyor.

68/B kapsamındaki hizmet süreleri hesaplanırken; kamu kurum ve kuruluşlarında memuriyet dışındaki statülerde geçirilen hizmet süreleri ve askerlikte geçirilen sürelerin tamamı ile yükseköğrenim gördükten sonra kamu kurumları dışında geçirilen hizmet sürelerinin 3/ 4’ü hesaplamaya dahil (en çok 6 yıl) edilir.

*Kurumda geçirilmesi gereken hizmet süresi şartı

Görevde yükselme kapsamındaki sınavlara başvuracak olanların hizmet süresinin en az 6 ayının atamanın yapılacağı kurumda geçmiş olması gerekir.  Ancak, ilan edilen kadrolar için bu şartı sağlayan personel bulunmadığında, atamanın yapılacağı kurumda en az altı ay çalışmış olma şartı kurumlar tarafından aranmayabilir.

Unvan değişikliği kapsamındaki sınavlara başvuracaklarda, atamanın yapılacağı kurumda belirli süre hizmet yapmış olma şartı aranmaz. Sadece kurumun kendi personelinin girebileceği bu sınavlara başvuracakların kurumda ne kadar süre görev yaptığına bakılmaz.

*Alt görevde geçirilmesi gereken hizmet süresi şartı

Kurumlar, görevde yükselme kapsamındaki sınavlara başvuracak olanların alt görevlerde belli bir süre çalışmış olması şartını da arayabilirler. Bu şartın aranması, özel yönetmeliklerinde düzenlemek koşuluyla ilgili kurumların takdirindedir.

Kurumlar, unvan değişikliği kapsamındaki sınavlara başvuracak olanlarda, öğrenim durumları ile ilgisi bulunmayan görevlerde belirli süre hizmet yapmış olma şartı arayamaz. Ancak, öğrenim durumları ile ilgili görevlerde belirli süre hizmet yapmış olma şartı aranması ise mümkündür.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner1954