11 Aralık 2018 Salı 16:52
MHP 657 DEVLET MEMURLARI KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK İÇİN TEKLİF VERDİ

MHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili İzzet Ulvi Yönter, 657 Devlet Memurları Kanununda hastalık ve refakat izni başlığında değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi verdi. Yönter: “Yaşadığımız dönemde aile yaşantısı içerisinde devlet memurlarının bakmakla yükümlü olduğu veya memur refakat etmediği takdirde hayatı tehlikeye girecek olan aile fertleri içerisinde kaynana ve kayınbabanın da yer alması açıktır, gerçektir. Aileyi oluşturan taraf konumundaki eşlerin birbirlerinin anne ve babalarına bakma sorumluluğu hayatın ve Türk İslam kültürünün doğal akışının bir gereğidir.

Bundan dolayı aileyi oluşturan fertlerin sadece kendi anne ve babalarından mesul olmasına dayalı bir refakat izni düzenlemesinin toplumda ciddi mağduriyetlere neden olduğu bilinmektedir.

Kanuna, refakat izni verilebilecek kişiler arasında ailenin vazgeçilmez unsuru olan kayınbaba ve kayınvalide eklenmesi ve böylelikle Anayasa'nın vazettiği "Ailenin Korunması" ilkesi de tam anlamıyla gerçekleştirilmiş olacaktır.” dedi Mevcut Kanun 105. Maddesinin 7.fıkrası şu şekilde; Ayrıca, memurun bakmakla yükümlü olduğu veya memur refakat etmediği takdirde hayatı tehlikeye girecek ana, baba, eş ve çocukları ile kardeşlerinden birinin ağır bir kaza geçirmesi veya tedavisi uzun süren bir hastalığının bulunması hâllerinde, bu hâllerin sağlık kurulu raporuyla belgelendirilmesi şartıyla, aylık ve özlük hakları korunarak, üç aya kadar izin verilir. Gerektiğinde bu süre bir katına kadar uzatılır.

Değiştirilmesi talep edilen kanun teklifi şu şekilde; Ayrıca, memurun bakmakla yükümlü olduğu veya memur refakat etmediği takdirde hayatı tehlikeye girecek ana, baba, kaynana, kayınbaba, eş ve çocukları ile kardeşlerinden birinin ağır bir kaza geçirmesi veya tedavisi uzun süren bir hastalığının bulunması hâllerinde, bu hâllerin sağlık kurulu raporuyla belgelendirilmesi şartıyla, aylık ve özlük hakları korunarak, üç aya kadar izin verilir. Gerektiğinde bu süre bir katına kadar uzatılır.

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
AKP ' DEN İZİN ALDILAR MI? 2018-12-11 18:46:49

Sen emekli de yaşa takılana veya 3600 katsayıya AKP yıpranır diye karşı çık! Ardından uyduruk bir şey için meclise önerge ver! Kime hizmet ediyorsunuz? Amacınız ne?

Avatar
Savaş 2018-12-11 17:11:19

EYT ve Asgari ucrette vergi kesintisi olmasin tekliflerine red ve cekimser kal uyduruk tekliflerle goz boyamaya calis

Avatar
Orhan kıra 2018-12-12 07:33:12

Eyt de MHP ye takıldık bunu herkes biliyor, ne yapsanız boş

Avatar
Ömer 2018-12-11 23:49:01

Bu teklif gerçek mi? Bu zat hakikaten vekil mi? Vah MHP vah, sanamı yanalım, oy verenlere mi yanalım?

Avatar
boş şeyler 2018-12-12 10:46:10

sen önce aynı iş yerinde aynı işi yapanlar var kamu işçisi üniversite mezunu memur maaşını ikiye katladı hep ilkokul mezunu çaycılık getir götür işleri anlayacağınız yan gel yat yapıyorlar önce bunu düzeltin bu kamu işçilerine yılda 112 gün tediye ikramiye diye 4 tam maaş veriyorlar yani örneklersek onbaşıya 5000 TL maaş binbaşıya 3000 TL maaş sadece örnekleme

Avatar
Hasan 2018-12-24 20:39:53

Seçim beyannamenizdeki sozlesmeli pwrsonele kadro sozunuzu unuttunuz oyumuzu aldiniz simdi sira bizde.

banner1954