banner1905
03 Ekim 2016 Pazartesi 08:26
Kamuda terfi sistemine yeni düzenleme yapılacak.

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyesi 10 binlerce memur ihraç edilirken, memurların terfi ve yer değiştirmelerinde abi kriteri yerine A, B, C ve D notlarından oluşan yeni sistem uygulamaya sokuluyor. Star’ın elde ettiği ‘Kamu Personelinin Başarılarının Değerlendirilmesine İlişkin Genel Yönetmelik Taslağı’nda uygulamaya geçirilmesi düşünülen sisteme  göre, kamuda çalışan 3.1 milyon kadrolu ve sözleşmeli memur, ‘yönetici’ ve ‘diğer personel’ olarak ikiye ayrılacak.

DÖRT NOTLU SİSTEM

 Altı aylık ile bir yıllık yapılacak değerlendirmelerde, her bir personele ilişkin ‘Başarı Değerlendirme Formu’ doldurulacak. Kamu kurum ve kuruluşlarında başarı düzeyi A düzeyi (90-100 puan), B düzeyi (76-89 puan), C düzeyi (60-75 puan), D düzeyi ise (0-59) olarak kabul edilecek. ‘D’ notu alan başarısız  kabul edilecek.


‘A’ VE ‘B’ YÜKSELTECEK

Birbirini takip eden üç başarı değerlendirmesinde A ve B üzerinde puan alınması, memurların görevde yükselmeleri, görevleriyle ilgili kişisel gelişimlerinin desteklenmesi, yer değiştirme, yurt dışı görevlendirmeleri ve insan kaynakları planlamalarında etkili olacak.

Sözleşmeli personelden başarı puanı A, B ve C düzeyinde olanlara da, başarı ücreti ödenecek. C ve D düzeyinde başarı puanı alan memurun eksikliklerinin tespit edildiği alanlarda amir ile personel arasında görüşme yapılarak gelişim planlarının hazırlanması ve uygulanması da zorunlu olacak. Üç başarı değerlendirme döneminin ikisinde başarı puanı D düzeyinde olursa, görev veya görev yeri değişikliği gibi tedbirler alacak.

KÖTÜ NİYETLİ NOTA CEZA

Memurların başarı hesabında kullanılacak puanların yüzdelik ağırlıklarının belirlenmesinde hedef, görev, yetkinlik ve vatandaş memnuniyeti esas alınacak.Vatandaşın puanı yüzde 5 etkili olacak. Meslekte yetkinliğin oranı yönetici ve diğer personelde değişmek üzere yüzde 90’a kadar çıkabilecek. Garez ya da gerçeğe aykırı değerlendirme yaptıkları anlaşılan değerlendiriciler de cezai yaptırımla karşı karşıya kalacak.

Vatandaş memnuniyeti personeli değil kurumun başarısı olacak ve yöneticinin başarısını belirleyecek. Değerlendirme döneminde birden fazla amirle çalışan memur için de son çalıştığı amirinin değerlendirmesi dikkate alınacak. Devlet Personel Başkanlığı kurum ve kuruluşların sonuçlarını takip edecek.

Son Güncelleme: 03.10.2016 09:51
Anahtar Kelimeler:
KamudanhaberTerfiKAMU
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mustafa DEĞER 2016-10-04 12:13:41

Öncelikle DPB, kurumsal düzenlemeleri siyaseten değil hukuken mercek altına almalıdır. Örn. MEB Milli Eğitim Müdürlükleri Yönetmeliği ile MEB Personeli Gör. Yük. Yerdeğiştirme Yön. bu iki mevzuatın maddeleri birbiriyle örtüşmüyor. Yönetici tanımını bile yapamamışlar, müdür kadro unvanları eksik, eşdeğer görevlilere aynı hiyerarşik görevler tevdi edilmiyor. Tamamen subjektif uygulamalar. Bunları DPB'nin hiç incelemedi kabak gibi ortada.
Tartışmak isteyen varsa buyursun. Benim bu konularda verdiğim dilekçem MEB'e gitti PGM cevap bile veremedi. Hukuk Müş.'den zoraki bir cevap geldi o da yuvarlamaya...

Avatar
Mustafa DEĞER 2016-10-04 12:01:35

Öncelikle kamu çalışanlarının adam gibi bir GÖREV TANIMI yapılması gerekir. Örn. Ben MEB Taşrada İl Milli Eğt. Md.'nde TESİS MD.yüm, ne iş yapmam gerektiğini, hangi tesisin Md. olduğumu bilmiyorum.
Müracaat etmediğim makam kalmadı, BİMER aracılığı ile ama sonuç nafile. KDK ble İNCELENEMEMEZLİK KARARI verdi.
Topyekûn kamu personel rejimi değiştirilmeli ve daha objektif sistem getirilmelidir. Özellikle kurumlarda meslek taassubundan vazgeçilmelidir. Herkes kendi mesleğini icra edecek bir sisteme ihtiyaç var.

Avatar
adam 2016-10-04 01:55:34

bu sistem 5 yıl içinde liyakattan çıkıp yalakalık ve adamcılık formuna girmezse bende birşey bilmiyorum haydi kolay gelsin

banner1915