banner1905
12 Eylül 2016 Pazartesi 22:30
Hangi Memurların Görevine Son Verilecek ? Göreve Son Verme Kararını Kimler Verecek ?

Kamudanhaber - Özel Haber 

Fetö terör örgütü tarafından gerçekleştirilen darbe teşebbüsü ile bu eylemin devamı niteliğindeki eylemler sebebiyle ülke genelinde ilan edilen olağanüstü hal kapsamında çıkarılan 667 sayılı KHK ile kamu görevlilerine ilişkin alınacak bazı tedbirler de belirlendi.

Kamu görevlilerine ilişkin tedbirler, kurum ve statü ayrımı yapılmaksızın kamu çalışanlarının tamamı için söz konusu olurken; bu yazımızda, kamu kurum ve kuruluşlarında memur, sözleşmeli personel, geçici personel ve işçi statüsünde görev yapanlardan hangilerinin görevlerine kimler tarafından son verileceği konusuna değinilecektir.

Kimlerin görevine son verilecek?

Kamu kurum ve kuruluşlarında memur, işçi, sözleşmeli ve geçici personel olarak görev yapanlardan;

**Terör örgütlerine üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı  (TDK sözlük: kavuşma, bitişme, birleşme) yahut bunlarla irtibatı olduğu değerlendirilenlerin görevine son verilecek.

**Milli Güvenlik Kurulunca Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı  (TDK sözlük: kavuşma, bitişme, birleşme) yahut bunlarla irtibatı olduğu değerlendirilenlerin görevine son verilecek.

Göreve son verme kararını kim verecek?

**Belediye ve il özel idarelerinde görev yapanların görevine; ilgili il valisinin başkanlığında toplanan ve vali tarafından belirlenen kurulun teklifi üzerine, İçişleri Bakanının onayı ile son verilecek.

**Diğer kamu kurum ve kuruluşlarında Devlet memuru, işçi, sözleşmeli personel veya geçici personel  olarak görev yapanların görevlerine;

        -Bir bakanlığa bağlı, ilgili veya ilişkili olan kurumlarda, o kurum veya kuruluşun en üst yöneticisinin başkanlığında toplanan ve bakan (bağlı, ilgili veya ilişkili bakan) tarafından oluşturulan kurulun teklifi üzerine, bakan (bağlı, ilgili veya ilişkili) onayı ile son verilecek.

         -Bir bakanlığa bağlı, ilgili veya ilişkili olmayan diğer kurumlarda, birim amirinin teklifi üzerine atamaya yetkili amirin onayı ile son verilecek.

15/16 Temmuz terörist saldırıları kapsamında görevden uzaklaştırılmış, gözaltına alınmış veya tutuklanmış olan kamu personeli hakkında da yukarıda belirtilen şekilde göreve son verme kararı alınabilecek.

Göreve son verme işlemlerine karşı açılacak davalar

667 sayılı KHK kapsamında yapılan göreve son verme işlemlerine karşı açılacak davalarda mahkemeler tarafından yürütmenin durdurulmasına karar verilemeyecek.

www.kamudanhaber.net

Anahtar Kelimeler:
KamudanhaberMemur
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
İlahî adaleti unutmayalım!!! 2016-09-13 02:30:16

672 sayılı KHK ile Devlet Memurluğundan atılmayan memurların görevlerine ne zaman iade edileceği, neden görevlerine iade edilmediği ile ilgili niye kimse birşey demiyor. Görevimize ne zaman iade edileceğiz? Açıkta kaldıkça vatan haini olan FETÖ PDY suçlamasıyla hergeçen gün yıpranıyoruz. Töhmet ve zan bakışlar altında kalmak azap ızdırap veriyor bana. Ahımız arşıalaya yükselmeden ADALET hemen tecelli etmeli ve ben görevime iade edilmeliyim. İş ilahi adalete ahirete kalırsa kimse hesabını veremez. Şerefsiz FETÖ PDY yaftasıyla ben yeterince yıprandıktan sonra gecikerek gelecek adalet adalet olmayacaktır; bunu Reisi Cumhurum Başkomutanım Sayın Recep Tayyip Erdoğan da söyledi. Lütfen sesimi duyun meramımı dile getirin ben daha fazla yıpranmadan görevime iade olmak istiyorum. Atacaklarsa vatan haini safına koyarak atmasınlar; basit bir sebepten dolayı atsınlar. Çünkü ben vatanıma Devletime milletime milli irademe ihanet etmedim etmiyorum etmem etmeyeceğim.

Avatar
Hüseyin Hoca 2016-09-15 12:55:29

Açığa alınanlar Allah Önder Kur'an aşkına bir an önce görevlerine iade edilmelidir. Hem de sicillerinde hiçbir leke bırakılmadan. Bu durum kimin işine yarıyor hiç mi akledilmiyor? vAllahi billahi tAllahi yanlış yapılıyor. Devlet büyükleri vicdani haykırışları duymalıdırlar. Kur'an hakem yapılmalıdır bu olaylarda. Kan kusan itleri, o itlerle iletişime geçenleri, onlara fiilen yardım edenleri, onları devasa meblağlarla besleyen kompradorları, onlara bir ömür kalkan olmuş politikacıları tard ediniz ama diğerlerine karşı merhametli olmanız gerekir. Allah bunu der. Önder bunu der. Kur'an bunu der. Akıl kalp vicdan bunu der. Zaten bundan böyle lanet olasıca melun Gülen şeytanının peşinden kim gider. Lütfen insafı sağduyuyu vicdanı merhameti adaleti elden bırakmayalım.

banner1915