10 Kasım 2018 Cumartesi 10:03
Gündelik yerine ödenen tazminatlarda artış olacak mı?

Kamu görevlilerinden arazide fiilen çalışanlara ödenecek tazminatın miktarı, her yıl merkezi yönetim bütçe kanununun (H) cetvelinde gündeliklerle birlikte belirlenmektedir.

Tazminattan yararlananlar

6245 sayılı Harcırah Kanunu hükümlerine göre;

**Harita almak veya harita almakla ilgili işleri görmek üzere araziye çıkan Harita Genel Müdürlüğü ve Orman Genel Müdürlüğü personeli ile seyir ve hidrografi işlerini denizler, göller, diğer suyolları ve arazide yapmakla görevlendirilen Deniz Kuvvetleri Komutanlığı “Seyir, Hidrografi ve Oşinografi Dairesi” personeline,

**Ağaçlandırma, amenajman ve orman sınırlama işlerinde çalışan personele,

**Arazi üzerinde kadastro ve tapulama işlerinde çalışan Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü personeli ile tapulama hâkimlerine,

**Toprak komisyonları başkan ve üyeleri ile bunlarla çalışması zorunlu olan diğer personele,

**Maden arama işlerinde çalışan mühendis, jeolog, jeofizikçiler ve bunlarla beraber çalışması zorunlu bulunan diğer personele

asıl görevlerinin bulunduğu il (bölge kuruluşuna dahil bulunanlarda bölge) sınırları içinde her türlü arazi üzerinde fiilen çalıştıkları günler için gündelik yerine tazminat ödeniyor.

Ancak, bu personelin asıl görevlerinin bulunduğu il veya bölge dışında görevlendirilmesi halinde ise kendilerine tazminat yerine genel hükümlere göre gündelik ödeniyor.

Tazminatın günlük miktarı

Meclis gündeminde olan 2019 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifine göre, arazi üzerinde fiilen çalışmalarından dolayı kendilerine gündelik yerine tazminat verilen kamu görevlilerine 2019 yılında yapılacak ödemenin miktarı 2018 yılındaki tutarın aynısı olacak. Yani, tazminat miktarı 2019 yılı için hiç artmayacak.

Yukarıda sayılan personele, fiilen arazi üzerinde çalıştıkları her gün için;

**Kadro derecesi 1-4 ise halen günlük 15,80 TL ödeniyor. Bu miktar 2019 yılında da 15,80 TL olacak.

**Kadro derecesi 5-15 ise halen günlük 15,25 TL ödeniyor. Bu miktar 2019 yılında da 15,25 TL olacak.

Tazminatın artırımlı ödendiği durumlar

Memuriyet mahalli dışındaki çalışma alanlarında hizmet görenler ile imar ve gecekondu mevzuatına aykırı yapılara ilişkin uygulamasında çalışan Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü personeline bu tazminat %50 artırımlı ödeniyor.

Öte yandan, çalışmaları sebebiyle arazide, şantiyede veya gemilerde gecelemek durumunda olan personele, tazminat miktarının yarısı ek olarak ayrıca ödeniyor.    

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner1954