banner1939
07 Aralık 2017 Perşembe 10:32
4/C'Lİ PERSONEL 4/B’Lİ OLUNCA İZİN HAKLARI DEĞİŞECEK

Geçici Personel statüsü ile Sözleşmeli Personel statüsü arasında mali ve sosyal haklar arasından bazı farklılıklar bulunmaktadır. Bunlardan bazıları da izin haklarına ilişkindir.

Konuya ilişkin farklı bir düzenleme yapılmaması durumunda, 4/C statüsündeki personel 4/B statüsüne geçtiğinde izin haklarında bazı değişiklikler olacak.

4/B ile 4/C personele tanınan izin haklarından bazıları şöyle:

İzin türü

Sözleşmeli personel (4/B)

Geçici Personel (4/C)

Yıllık izin

Kamu kurum ve kuruluşlarında Sosyal Güvenlik Kurumlarına prim ödemek suretiyle geçen hizmet süreleri toplamı bir yıldan on yıla kadar olanlar yılda 20 gün, on yıldan fazla olanlar ise yılda 30 gün ücretli yıllık izin kullanabilir.

Her bir aylık çalışma karşılığında 2 gün ücretli izin kullanabilir.

Doğum (analık) izni

Doğum izni sebebiyle Sosyal Güvenlik Kurumunca ödenen geçici iş göremezlik ödeneği ilgilinin ücretinden düşülür.

Süt izni

Doğum yapan personel, çocuk 1 yaşında olana kadar günde 1,5 saat ücretli süt izni kullanabilir.

Doğum yapan personel, doğum sonrası izni süresinin bitiminden itibaren ilk 6 ay günde üç saat, ikinci 6 ay günde birbuçuk saat ücretli süt izni kullanabilir.

Babalık izni

Eşi doğum yaptığı için 2 güne kadar ücretli izin kullanabilir.

Eşi doğum yaptığı için 7 güne kadar ücretli izin kullanabilir.

Evlilik izni

Kendisi veya çocuğu evlendiğinde, her olay için 3 güne kadar ücretli izin kullanabilir.

Kendisi veya çocuğu evlendiğinde, her olay için 7 güne kadar ücretli izin kullanabilir.

Ölüm izni

Annesi, babası, eşi, çocuğu veya kardeşi öldüğünde, her olay için 3 güne kadar ücretli izin kullanabilir.

Eşi veya çocuğu ya da kendisinin veya eşinin annesi, babası veya kardeşi öldüğünde, her olay için 7 güne kadar ücretli izin kullanabilir.

Engelli çocuk nedeniyle izin

En az %70 oranında engelli ya da süreğen hastalığı olan çocuğunun (çocuğun evli olması durumunda eşinin de en az %70 oranında engelli olması kaydıyla) hastalanması halinde hastalık raporuna dayalı olarak ana veya babadan sadece biri tarafından kullanılması kaydıyla bir yıl içinde toptan veya bölümler halinde 10 güne kadar ücretli mazeret izni kullanabilir.

En az %70 oranında engelli ya da süreğen hastalığı olan çocuğunun (çocuğun evli olması durumunda eşinin de en az %70 oranında engelli olması kaydıyla) hastalanması halinde hastalık raporuna dayalı olarak ana veya babadan sadece biri tarafından kullanılması kaydıyla bir yıl içinde toptan veya bölümler halinde 10 güne kadar ücretli mazeret izni kullanabilir.

Mazeret İzni

Amir takdiriyle ücretli mazeret izni kullanma hakkı yoktur.

Görev yaptığı birim amiri tarafından uygun görülmesi halinde, sözleşme dönemi içinde kullanılmak ve 10 günü geçmemek üzere ücretli mazeret izni verilebilir.

Ücretsiz izin

Ücretsiz izin kullanma hakkı yoktur.

Öte yandan, doğum sebebiyle hizmet sözleşmesinin feshedildiği durumlarda, doğum izninin bitiminden itibaren en geç bir yıl içinde eski kurumuna başvurarak işe dönebilir. Askerlik sebebiyle hizmet sözleşmesinin feshedildiği durumlarda ise terhis tarihinden itibaren en geç otuz gün içinde eski kurumuna başvurarak işe dönebilir.

 Ücretsiz izin kullanma hakkı yoktur.

memurnyeri

Anahtar Kelimeler:
İZİN
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.