banner1905
29 Eylül 2016 Perşembe 21:39
TÜRKİYE’NİN HİÇBİR YERİNDE OLMADI AMA ADANA’DA OLDU!
Kamudanhaber- 06.10.2015 tarihli ve 29494 sayılı Resmi Gazete´ de yayımlanarak yürürlüğe giren Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmelerine Dair Yönetmelikte, eğitim kurumu müdür başyardımcısı ve müdür yardımcısı görevlendirmelerinin salt yazılı sınav ile yapılması hüküm altına alınmıştı. Dördüncü bölümde yer alan yazılı sınav ile değerlendirme ve sözlü sınav başlıklı yönetici görevlendirmede izlenecek yöntemin13. Madde sinde de – (1) “Müdür başyardımcılığı ve müdür yardımcılığına görevlendirme yazılı sınav sonucuna göre, müdürlüğe görevlendirme ise değerlendirme ve sözlü sınav sonucuna göre yapılır.” Hükmüne yer verilmişti. MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü 16.11.2015 tarihli müdür yardımcılığı sınavına ilişkin açıklamasında, yazılı sınav tarihini 20.03.2016 olarak duyurmuştu.

ADANA / SEYHAN / Sabancı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Tekstil Teknolojisi Öğretmeni Eba Müslim GÜRBÜZ Müdür yardımcılığı sınavına girdi ve 82 puan aldı. Bu puanla Türkiye’de 3000 Adana genelinde 81 Meslekçiler arasında ise ilk 3 arasında yer aldı.  Adana İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Adabis Modülü üzerinden 7 kurumu tercih ederek Müdür Başyardımcılığı ve müdür Yardımcılığı tercihlerinde bulundu. İlk tercihi Sabancı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ni tercih etti. Atama inhalarını kişisel şifreleriyle yayınlayan Adana İl Milli Eğitim Müdürlüğü sınavı kazanan öğretmeni ilk tercihine atandığını duyurdu. Türkiye’de Yöneticileri göreve başlamayan bir başka il kaldı mı bilmiyorum ama Adana’da Kararnamelerin beklendiği bugün de sistem üzerinde “Tercihleriniz doğrultusunda herhangi bir kuruma görevlendirilemediniz.” Uyarısıyla karşılaştı. Edindiğimiz bilgilere göre Sabancı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Okul Müdiresi Kezban OYMAKCIER yönetmelikte geçen Müdür inhasına takılarak yetkililerce görüşüp bu kişiyle çalışmak istemediğini belirtti. Öncelikle bu kişiye ‘inha’ kelimesinin sözlük anlamını hatırlamakta fayda vardır. Genel manasıyla inha, resmî bir göreve atama veya bir üst aşama için yazılan yazı, anlamına gelmektedir. Dolayısıyla kelimenin yönetmelikteki anlamını ortaya koymak istediğimizde, okulun yetkili amirinin yazılı prosedürü başlatması ve atama (görevlendirme) işlemi için hak eden kişiyi bir üst makama sunması yani BİR ÜST AŞAMA İÇİN YAZI YAZMASINDAN BAŞKA BİR ANLAM İFADE ETMEDİĞİ anlaşılacaktır. Zira yönetmelikte de açıkça belirtildiği gibi görevlendirmeler puan üstünlüğüne göre yapılacaktır.

HER ORTAMDA YENİ KAPI RUHUNUN GÜNDEME GELDİĞİ BÖYLE BİR DÖNEMDE BİLE;
1-Bir Öğretmen Sınavı kazandığı halde Okul Müdüresi istemedi diye Müdür yardımcısı yapılmamıştır. Yapmayan Okul Müdürü müdür yoksa Adana İl Milli Eğitim Müdürlüğü müdür?
2- Birinci tercihine yerleştirmemek büyük bir hatayken Adana il Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından sınavı kazanan Öğretmen arkadaşımız diğer tercihlerine neden atanmamıştır?
3-Müdür Yardımcısı atamalarını Okul Müdürü mü İl Milli Eğitim Müdürlüğü mü karar vermektedir? 
4- Sabahlara kadar ders çalışarak 82 puan almış birisinin Müdür yardımcısı olarak görevlendirilmeme sebebi nedir? Terörist midir? Namussuz mudur? Devlet düşmanı mıdır? Ve bunlara karar veren kişi kimdir? Bu bir vebal değil midir?
5- Adana İl Milli Eğitim Müdürlüğü nasıl böyle bir uygulamayı kabul etmiştir?
5- Türkiye’nin neresinde böyle bir uygulama görülmüştür?

Öğretmen arkadaşlarımızı bu sorulara muhatap bırakan Sabancı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Okul Müdüresi Kezban OYMAKCIER hakkında: SAVCILIĞA GÖREVİ KÖTÜYE KULLANMAKTAN SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIZ. MADDİ MANEVİ TAZMİNAT DAVASI AÇACAĞIZ. OKUL KAPISI ÖNÜNDE BASIN AÇIKLAMASI YAPIP yeni kapı ruhunu zedeleyen bu zihniyeti her ortamda afişe edeceğiz. Ülkemizin her zamankinden daha çok birlik ve beraberliğe ihtiyacının olduğu bir dönemde bu kardeşliği kimsenin bozmasına izin vermeyeceğiz. “Okul Müdiresi İstemedi Sınavı Kazan Kişinin İnhası İptal Edildi gibi bir keyfiyeti kimseye yaşatmayacağız. Bu bir hatadır ve bu hatadan dönülmesi noktasında ve bu hataya sebep olanların da görevlerinden alınması noktasında çaba harcayacağız. Durdu Mehmet GİRGEÇ
Kamudanhaber.net 

www.kamudanhaber.net

Son Güncelleme: 29.09.2016 21:56
Anahtar Kelimeler:
MemurKamudanhaberAdanaKAMU
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
MÜDÜR 2016-09-30 11:09:01

BU MÜDÜRÜN HEMEN ATILMASI LAZIM

Avatar
ABDULSAMET GÜRBÜZ 2016-09-29 22:58:59

Bu hukuksuzluğu yaşayan BABAM olur.BABAM asaleti ve disipliniyle bende büyük izler bırakmıştır.Sadece BABAMIN başarılarını izlerken ister istemez bende başarılı bir hayat sergiledim ve HUKUK eğitimimin bitmesi ile BABAMIN izinde başarılı bir insan olmaya çabaladım.Olaydan yeni haberim oldu,hala çalışmaktayım.Bu yapılan hukuksuzluk her kimin alelade eseriyse HUKUKUN keskin yüzü ona dönük olacaktır.Yapılanın tarifi ancak CEZA HUKUKU Kanunlarında yer almaktadır.Cezayı da ödülü de adalet verecektir.Diplomamın bana verdiği yetkiler çerçevesinde son zerreme kadar içimde yangın olan hukuki mücadelemi vereceğim.Çünkü BABAM ADAMDIR,ÇÜNKÜ BABAM ADAMDIR

Avatar
Atsız 2016-09-30 02:11:12

Yenikapı ruhunu yaşatmak için devletinin var olması milletinin güçlü olmasına inanan geleceğimizin teminatı evlatlarımızı yetiştiren ve bu uğurda mücadale eden okul müdürünü kutluyorum

Avatar
Abartmayın 2016-09-29 23:42:16

Kanun müdürün imhası diyor o kadar... Kendisi ile çalışmak istemiyor müdür ne zorluyor kardeşim gitsin başka yer yazsın bu gün bunu yapan yarın müdürün kuyusunu kazar... Zorla güzellik olmaz..abartmayın.

Misafir Avatar
eba muslum 2016-09-30 22:02:03 @Abartmayın

İMHA değil İNHA kardeş

Beğenmedim! (0)
Avatar
adalet 2016-09-30 17:21:18

Okul müdürü ismiyle yorum yazan varlık, sen nasıl okul müdürü oldun ya? O personel seninle çalışmak istiyor mu bakalım. Keşke sen de sınavla okul müdürü olsaydın adalet duygun gelişirdi.

Avatar
okul müdürü 2016-09-30 09:03:33

müdüre hanımı destekliyorum.Doğrusunu yapmış adana il milli eğitimide kutluyorum.yönetmeliği doğru yorumladığı için.sınavla idareci olunmaz.kanun ezberlemekle idareci olunmaz. sınavı savunan arkadaşlar sendikalarının genel başkanını ilçe temsilcilerini niye sınavla seçmiyorlar.sendika yöneticileri milli eğitimden daha mı çok önemsiz.onlarıda sınavla seçin gözünüz yiyorsa.

Misafir Avatar
eba 2016-10-03 00:18:18 @okul müdürü

gerçekten siz müdür olurken okula değerli öğretmenlerimizin yanına gidip benimle çalışır mısınız diye sordunuz mu?

Beğenmedim! (0)
Avatar
Avcılar TES 2016-09-29 23:46:51

Sayın hemşerim ve Başkanım Dava arkadaşım kaleme aldığın yazı layıkıyla yerini bulmuştur. Dilene yüreğine sağlık meslektaşımızında hukuki sürecinin en kısa zamanda sonuçlanıp hak ettiği yere gelmesi dileğiyle selamlar

Avatar
osman 2016-09-29 22:37:16

Kars'ta da böyle oldu. Başvuranlardan 15-20 kişi inha edilmedi. Yani sadece Adana'ya has bir durum değil.

banner1915