banner1905
07 Ocak 2017 Cumartesi 23:04
OKULLARIN TEMİZLİK SORUNLARI

Ülkemizin en geniş ve  güçlü teşkilat yapısına  sahip olan Milli  Eğitim Bakanlığının  bir milyon adedi bulan öğretmeni ve memur kadrosu bulunmaktadır.MEB bunyesinde yaklaşık 930.000 öğretmen ve yaklaşık 80,000 memur hizmetli personel bulunmaktadır.
18 Milyon öğrenci için direk muhatap yalnızca öğretmen değildir

18 Milyon öğrenciye hizmet eden MEB bunyesinde bulunan öğretmenler yalnızca ve tek başına eğitim paydaşı değildir.Eğitimin PEDAGOJİK  ve HİZMET paydaşlar vardır.Eğitim kalitesini artırmada yalnızca ÖĞRETMEN KALİTESİni artırmayı duşunmek buz dağının diğer yuzunu anlamamak demektir.Muhakkak Öğretmen kalitesinin yukseltilmesi eğitim niteliği ve kailtesini artıracaktır.Eğitim ortamlarının kalitesini artırmak öğretmene yardımcı olan birimlerin kailitesini artırmak eğitimin kalitesini artıracaktır.
80.000 Memur ve Hizmetli kadrosu niteliği eğitime katkısı nedir .

80.000 Memur ve hizmetli kadrosu dağılımı 34,000 YHS ve 46,000 GHS  ve diğer hizmet birimlerinden oluşmakta olup bunlardan 30,000 il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerinde olup okullarda yaklaşık butun hizmet sınfları dahil GHS ve YHS 50,000 kişi bulunmakta.Ülkemizde 53,000 devlet okulu ve yaklaşık 600.000 devlet dersliği bulunmaktadır.53,000 devlet okulunda YHS ve GHS olmak üzere 50,000 personel bulunmakta bunun 32,000 adedi YHS yani HİZMETLİ kadrosunda bulunmaktadır.….kısacası 18 Milyon öğrencinin ve 600,000 dersliğin  temizliği 32,000 kişiye emanet edilmiştir..Bu istatistiğe göre bir YHS kadrosuna ortalama 20 derslik düşmektedir…
MEB ihtiyacı olan YHS sorununu nasıl çözmekte…

Son dönemde gerek istihdam politikası ve gerekse Maliye bakanlığını bakış açısı MEB in YHS kadrosu ihtiyacı Engelli personel istihdamı ve hizmet alımı yapılarak çözulmeye başlanmıştır.
Engelli Personelin okullarda verimliği -MEB ayağına kurşun sıkmakta

MEB  engel oranı yuksek olan %45-%90  personeli okullarda istihdam ederek buyuk yanlış yapmakta. Bu kadro istihdamı görunurde norm  kadro işgali yaparak MALİYE bakanlığınca okullarda gerek hizmet alımı ve gerekse KPSS yoluyla YHS alımını engellemektedir. Bu anlamda  MEB ayağına kurşun sıkmakta.Engelli istihdamı verimliği duşurmekte ve okulların temizlik ve hijyen sorunu ortaya çıkmakta.2000 öğrencili ikili eğitim yapan 24 derslikli bir okulda 6 adet hizmetli bulunmakta 6 tanesi de çeşitli oranlarda engelli olması nedeniyle okulda HİJYEN VE TEMİZLİK okulun en önemli gundem maddesi olmakta ..okul eğitim öğretim görevini aksatmakta.BİMER ve CİMER  ve 147 şikayetlerinin çoğunluğu bu konuyu kapsamaktadır. Öğretmen ve öğrenci eğitim öğretime odaklanamamakta.Norm Kadro cetvelinde bulunan personel kuruma alınacak hizmet alım ödeneğine engel olmakta zira MEB strateji gelistirme birimi ödenek planlaması yaparken kadro cetveline göre işlem yapmakta……
Çözüm önerisi….

-MEB okulların temizlik elemanı ihtiyacını HİZMET ALIMI yoluyla karşılamalı uygulama olumlu fakat ödenek yetersiz
-Ödenek artırımını sağlamak için engelli istihdamının okullarda yapılmasına son vermeli ve mevcut engelli personel diğer bakanlıklara nakil yapılmalı
Diğer bakanlıklarda öngörulen HİZMET ALIM ödeneği MEB ve okullara aktarılmalı
-İŞ-KUR aracılığı ile yapılan TYP uygulamalarında okul sayısı ve norm gözetilmemeli ve her okula en az 3 personel olmak üzere meb toplamda 150,000 TYP istihadmı yapılmalıdır.Ülkemizde yaklaşık 720,00 TYP çalıştırıldığı duşunulurse bu rakam abartılı değildir.
Yapılacak bu çalışmaların eğitime katkısı ne olacak

MEB eğitim öğretimin kalitesini artırmada çözüm olarak yalnızca öğretmen kalitesini artırmaya odaklanmamalı.Eğitim öğretim ortamlarının  temizliği ve HİJYENİ ve çocukların sağlıklı ve temiz ortamlarda eğitim görmesi onların derslerine  daha rahat odaklanmasını sağlar öğretmenlerin daha  istekli çalışmasını sağlar ve göz bebeğimiz çocuklarımızın  sağlık problemleri ile karşılaşmasını önler

Adem ÖZTÜRK / Eğitimci

www.kamudanhaber.net

Son Güncelleme: 08.01.2017 21:39
Anahtar Kelimeler:
MebOkul
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Kerem34 2017-01-07 23:24:23

2017 nin haber değeri olan en güzel eğitim haberi.Bende idareciyim hizmetli yetersizliği ve hizmetli ,Güvenlikçi ve Muhasebe den anlayacak memur açığı had safhada .2 hizmetlinin okul aileye maliyeti asgari ücretten 4000 TL.12 ay da 48000 Tl .bu parayı müdür veya okul aile nasıl tedarik etsin.uykularımızı kaçırıyor bu sorun.

Avatar
Okullarda ruh hastaları şizofrenler çalıştırılıyor 2017-01-08 01:21:57

Böyle bir konuyu gündemine taşıdı için Kamudanhaber e teşekkür ederiz gerçekten şu an Milli Eğitimin en önemli sorunlarından bir tanesi bu belirtilen hususlar yüzde yüz bir gerçekliği ifade ediyor ama temizlikten daha önemli bir sorun var ki o da güvenlik bu atananların İçlerinde bir kısmı ruh hastası şizofren bütün vakaları okullara atıyorlar ve şu an bu tür kişiler okulları sürekli soruşturmalarla meşgul ediyor Sürekli sorun çıkarıyorlar okulda birilerine saldıra biliyorlar Allah korusun bunların öğrencilerimize zarar verme durumları söz konusu Onun için Milli Eğitim bütün şahısları okulları atamaması lazım

Avatar
kadrolu hizmetliye hayır 2017-01-08 17:23:23

iş yapanına denk gelmedik okulun muhtarı gibiler zaten yarısından fazlasının toza alerjisi vardır raporu var en iyisi temizlik şirketleriyle anlaşılsın

Avatar
ESKİ İDARECİ 2017-01-09 00:29:26

Okullarımızın bu sorunu kesinlikle hizmet alımı yolu ile çözümlenmelidir. İş Kurdan gelen 57 yaşında zihinsel engelli insanlarla bu kurumların temizliğini yapmak mümkün değildir. Okullarımız maalesef çok kirli. Hele de Yetiştirme Yurtlarından gelen ve sorumluluk duygusu gelişmemiş insanlarımızla bu işleri yapmaya çalışmak sorunu daha da büyütüyor ve başka sorunlara yol açıyor.

Avatar
Şems58 2017-01-08 01:04:08

Ne olur ki siz temizleseniz? İmamlar camii'lerini süpürüyor, abdesthanelerini temizliyor.. Hem öğrencilere önce çevre temizliği bilinci ve kültürü kazandırsanız? Her şeyi devletten beklemeyin..

Avatar
MEB PERSONELI 2017-01-08 01:20:16

MEB Kadro dağılımını yeniden düzenleme li okullarda bulunacak Personel sayisini belirleyerek okullara Norm tanımlaması gerekir.yani her okul normunu dersliğine göre düzenleme li. Sayman kadrolarini da il müdürlüklerine almasi daha uygun olaçmaktır.

Avatar
Eğitimci 2017-01-08 07:39:16

Yo yo yerleştirin sorun yok:
Yetiştirme yurtlarının mezunlarını yerleştirin ki asansörde yanlız kalmaya korkacağınız tiplerdir. (Size işe almayın demez kimse. Ama bu devletin demiryolu, gümrüğü, belediyesi mi yok ki vatandaşla doğrudan ilişki kurmayan yerlerde çalışsın bu insanlar. Neslin yetiştiği yuvalarda değil.

Avatar
Eğitimci 2017-01-08 07:42:28

Belediyelerin oy devşirmek için işe aldığı yaşı geçmiş, vasıfsız, kendini torpilli sanan elemanlarını alın okullara, alın ki okullardan emekli olabilsinler. Size bunlar işe alınmasın demez kimse(en azından işe alan veya alınan kendinden olunca) ama ben en azından okullara alınmasın diyorum. Çok mu diyorum?

banner1915