banner1905
29 Eylül 2016 Perşembe 12:48
ÖĞRETMENEVLERİ İHALEYE GİRMEDEN Mİ İHALE ALIYOR?
Kamudanhaber - Özel Haber

 Öğretmenevleri 4734 Sayılı Kamu İhale Kanunu 3. Maddesinin E Fıkrasına tabi değildir. İl Milli Eğitim Müdürlüklerinde çalışan Personel ile Taşımalı Eğitim Kapsamında Öğrenim gören öğrencilerin öğle yemeği ihtiyaçları Öğretmenevi ve ASO Müdürlüklerine 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu kapsamında İHALESİZ OLARAK iş verilemez. MEB Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından İllere gönderilen 27/11/2014 tarih ve 5787937 sayılı yazısında konuyla ilgili şu ifadelere yer verilmiştir: Konu ile ilgili olarak; mevcut uygulamada, 4734 Sayılı Kamu ihale Kanunu'nun istisnalara ilişkin 3.Maddesinin (e) fıkrasında; Öğretmenevlerinin, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı, üretim yapan okullar ve merkezler kapsamında değerlendirildiği, ancak bu uygulamanın yanlış olduğu; Öğretmenevlerinin 4734 Sayılı Kamu İhale Kanunun (e) fıkrası kapsamında değerlendirilmesinin mümkün olmadığı belirtilmiştir. Sayıştay Denetmenlerince; İl Milli eğitim Müdürlüklerinde çalışan personel ile Taşımalı Eğitim kapsamında öğrenim gören öğrencilere öğle yemeği ihtiyaçları Öğretmenevi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüklerine, 4734 Sayılı Kamu İhale Kanunu Kapsamında, ihalesiz olarak iş verilmemesi gerektiği belirtilmiştir. Uygulamanın bu doğrultuda yapılması gerekmektedir çünkü Öğretmenevleri 4734 Sayılı Kamu İhale Kanunu 3. Maddesinin E Fıkrasına Tabi Değildir. Okul-Kurum Müdürleri bu rapor doğrultusunda ihale yapmak zorundadır.


İl Milli Eğitim Müdürlüklerinde çalışan Personel, Taşımalı Eğitim Kapsamında Öğrenim gören öğrencilerin ve Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliği  kapsamında Yatılı veya gündüzlü özel eğitim okul ve kurumlarında gündüzlü olarak okuyan ve parasız yatılılık şartlarını taşıyan öğrencilere genel bütçeden karşılanan ödenekle ücretsiz olarak verilen öğle yemekleri için gönderilin ödeneklerin ihale yapılmadan öğretmenevi ve akşam sanat okulu müdürlüklerine aktarılması suretiyle karşılandığı bilgisi tespit edilmiştir. Hatta bazı Öğretmenevi Yöneticileri konuyu daha da ileriye götürerek kurumlara gönderdiği resmi yazıda “4734 Sayılı Kamu İhale Kanunu 3. Maddesinin E Fıkrasına istinaden kurumumuza öncelik verilerek “ şeklinde ifadelere yer vermektedirler. İhale kanunundan ve Sayıştay raporundan habersiz olarak kurum yönettiğini zannedenler ihale konusunda milleti yanlış bilgilendirmekte ve Okul İdarecilerini yanlış yönlendirmektedirler. Hatta bazı Öğretmenevi yöneticileri İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün de bu harcamalar için Öğretmenevine yönlendirdiğini dile getirerek İl Milli Eğitim Müdürleri ve İlgili Müdür Yardımcılarını da bu yanlışa ortak etme çabası içerisine dâhil etmektedirler. Bir Devlet Kurumunun başka bir Devlet kurumunda hizmet satın alması elbette önemlidir. Ancak burada daha da önemli olan ihale şartlarına uygun, şeffaf bir sürecin yürütülmesidir.

A okuluna 2015-2016 Eğitim-Öğretim yılı için 4,1’den verilen yemek B okuluna 7,5’ten veriliyorsa burada sıkıntı var demektir. Aynı şartnameye tabi bu iki Okul arasındaki fark nereden kaynaklanmaktadır? Bu yapılan ihale nerede yayınlanmış ve kimlere duyurulmuştur? 2016-2017 Eğitim-Öğretim yılı için bu ay içerisinde ihale yapan bir kurum Kdv dâhil 4.1 TL’ye satın aldığı hizmeti farklı bir kurum Öğretmenevinden 7.56TL’ye Bir yıl önce Ocak 2016tarihinden itibaren alıyorsa sıkıntı vardır demektir ki ciddi bir sıkıntıdır. Bu sebepledir ki İl Milli Eğitim Müdürlüğü; İl Milli Eğitim Müdürlüklerinde çalışan Personel, Taşımalı Eğitim Kapsamında Öğrenim gören öğrencilerin ve Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliği  kapsamında Yatılı veya gündüzlü özel eğitim okul ve kurumlarında gündüzlü olarak okuyan ve parasız yatılılık şartlarını taşıyan öğrencilere genel bütçeden karşılanan ödenekle ücretsiz olarak verilen öğle yemekleri için gönderilin ödeneklerin ihale yapılmadan mı yoksa yapılarak mı ödendiği noktasında bilgi sahibi olmalı ve kamuoyunu aydınlatmalıdır. Örneğin Adana için habere konu olay üzerine Teftiş Kurulu Başkanlığına tarafımızca inceleme ve soruşturma açılması yönünde resmi yazı yazılacaktır. Unutulmamalıdır ki Kurum Müdürleri konu hakkında yasal sorumludurlar.

Durdu Mehmet GİRGEÇ
Kamudanhaber

Durdu Mehmet GİRGEÇ

www.kamudanhaber.net

Son Güncelleme: 29.09.2016 12:59
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
hüseyin 2016-09-30 10:15:42

4,1 tl ye her biri dört çeşit olan üç öğün yemek ve iki de araöğün verecek bir firmanın bu malzemeyi nasıl ve nereden bulacağını merak ediyorum. Veya bu çocukların önüne yemek diye ne koyacak. Her şay rakamlardan ibaret değildir. Bir çocuk bir günde 4 tl lik yemekle nasıl sağlıklı kalabilir. Bunu düşünmek yerine öğretmenevlerinin 7,5 tl ye yemek vererek devleti zarara uğrattığını söylemek çok yanlıştır. Aslınada tam büyüme çağında yanlış beslenen bir nesil devlete daha fazla zarar verir. Bir öğretmenevi 2 milyon liralık bir yıllık süreçte bu işten sadece 50.000 veya bilemedin 100.000 tl kar ediyor. Hemde yüksek fiyattan verdiği halde. Bunun anlamı devletin verdiği para çocuğun önüne gidiyor demektir. Çünkü çok kar etti diye hiçbir öğretmenevi idaresi madalya almadı, fazla maaş da almadı. Olaya bu yönden bakılırsa daha sağlıklı olur.

Avatar
ali 2017-10-22 22:17:09

öğretmen evlerindeki yöneticiler burdan kazanilan paralarin bir kismini fetö yurtlarina aktardilar simdi ceza evlerinde kendileri çokmu ihtiyaçlari vardi veya çokmu guzel yemek gidiyor öğretmen evlerinden sanki okullara herkez kendi cebini doldurma peşinde vesselam

banner1915

banner1927